Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Kasım '12

 
Kategori
Öğretmenler Günü
Okunma Sayısı
412
 

Öğretmen Kutsaldır Ana gibi, öpülesi elleri var.

Öğretmen Kutsaldır Ana gibi, öpülesi elleri var.
 

Öğretmen bir mum gibidir. Kendisi erirken çevresini ışığıyla aydınlatır.


O bir köy çocuğuydu. Köydeki 3 yıllık okulu bitirince, 'Kaza'daki okula yazıldı. İlkokulu bitirdikten sonra Kızılçullu Köy Enstitüsü'nü kazandı. Köy Enstitüsü'nde dünyası değişti. Keman öğrendi. İngilizce öğrendi. Dünya ve Türk klasiklerini okudu. Aristo'yu, Shakespeare'yi tanıdı. Hasanoğlan Yüksek Köy Enstitüsü'nü kazandı. Tam da hedefine ulaşacakken, yani Köy Enstitüsü eğitmeni olacakken, Köy Enstitüleri kapatıldı. O da üniversite okuma olanağı varken sisteme kızarak köyüne döndü. Köy öğretmenliği görevine başladı. 25 yıl öğrencilerine ve çevresindeki gençlere ışık dağıttı. Onları aydınlattı. Örnek oldu. Atatürk sevgisini aşıladı. Hümanizmi benimsetti. 4 yıl önce sonsuza uğurladık onu. Şimdi anılarıyla yaşıyor aramızda..

O bir şehir kızıydı. Cumhuriyet kızıydı. İlkokulu ve ortaokulu onur dereceleriyle bitirdi. Milli bayramlarda coşkuyla şiirler okudu. 10 Kasımlar'da hıçkıra hıçkıra ağladı Atasının ardından. Kız Meslek Lisesi'ni de derece ile bitirdi. Okuldan sınavla üç kız seçildiler, Ankara Olgunlaşma Enstitüsü'ne gittiler. Orada 3 aylık kursu bitirerek 17 yaşında gencecik bir kurs öğretmeni oldu. 17 yaşında ilk görevine Erzincan'ın Refahiye İlçesinin Melikşerif köyünde başladı. Köy yolu altı ay karla kapalı kalıyordu. Üç çoban köpeği tarafından ısırıldığında doktora gidemedi. Kuduz aşısı olamadı. Köpekler mikrop taşımadığından kurtuldu. Evde el bebek gül bebek büyütülen bu genç kız Doğu'da büyük bir şevkle çalıştı. Kızları kara çarşaflardan kurtardı. Kızlar kendi diktikleri pardesü ve başörtülerle daha çağdaş bir görünüme kavuştular.. 26 yıl emek verdi genç kızlara. Meslek sahibi yaptı onları. Şimdi öğrencilerinin anılarıyla yaşıyor..

Daha niceleri var.. Onlar bizim öğretmenlerimiz.. Elleri öpülesi öğretmenlerimiz.. Bir kısmı hayatta olmasa da anılarıyla aramızda yaşayan, bir kısmı doğuda karda buzda, her koşulda çalışan, üreten..

24 Kasım Öğretmenler gününde bütün eğitimcilerimizin ve öğretmenlerimizin önünde saygıyla eğiliyorum.

'BANA BİR HARF ÖĞRETENİN KIRK YIL KÖLESİ OLURUM. 29 KERE KIRK YIL KÖLESİYİM ÖĞRETMENLERİMİZİN' 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 28
Toplam yorum
: 28
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 2975
Kayıt tarihi
: 26.06.06
 
 

Yaşama dair herşeyle ilgileniyorum. Bunları sizlerle paylaşacağım. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster