Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Kasım '12

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
6735
 

Öğretmen

Öğretmen
 

Öğretmen herkese ışık olan, kılavuzluk yapan, bilgi veren örnek bir şahsiyettir.

Öğretmenin çalışma alanı, herkesi içine alabilecek çok geniş bir alanken yavaş yavaş bu alan daraldı. Ülke, il, kasaba, mahalle, semt, okul derken sınıfla sınırlı kaldı öğretmen. Öğretmenin saygınlığı, artık sınıfta da sorgulanır oldu. Önceleri öğrenciler anne babalarının, komşularının, ileri gelenlerin öğretmene saygı ve sevgilerini görünce kendileri de öğretmenlerine daha çok saygı duyarlardı. Eğitimin kalitesinin saygı ve sevgiyle doğru orantılı olduğu unutulmamalıdır.

Öğretmen hep ışık yayan maddelere benzetilmiştir. Kandile, muma, çıraya; yıldıza, güneşe…vb. ışık saçan bir çok maddeye benzetme sebepsiz değil kuşkusuz. İnsanın gözleri kusursuz da olsa ancak ışıkta görebilir. Öğretmen ışık saçarak görmeyi sağlar. Benzetmeleri fazla ileri götürmemek gerek. Kandilin yana yana yağı biter dolayısıyla ışığı da biter, mumun da aynı. Öğretmenin ışığı sürekli olur, güneş örneği, yıldız örneği gibi. Bugün teknik gelişti kandil yerine elektrik kullanılıyor, ampul kullanılıyor. Ancak öğretmen sınıfa girince düğmeye basılınca ampul yanıyor; sınıftan çıkınca da düğmeye basılıyor ampul sönüyor. İşin garibi düğmeyi açanlar da kapatanlar da başkaları oluyor, yetkililer oluyor. Öğretmenin ışığının şu ya da bu gerekçelerle kısılması bu ulusa yapılabilecek en büyük ihanettir. Öğretmen siyaset dahil her zaman, her ortamda ışığını yayabilmelidir. Öylesine olumsuz şartlanılmıştır ki öğretmeni sınıfın dışında görmek herkesin garibine gidiyor. İçinde bulunduğumuz bunalımdan kurtulmanın bir yolu da öğretmenin sahaya çıkmasıdır.

Öğretmen kılavuzdur. Öğretmen aydınlattığı yolda nasıl ilerlemek gerektiği konusunda alternatifler geliştirir sadece; yoksa büyük olsun küçük olsun öğrencilerin ellerinden tutarak onları sürüklemez.

Öğretmen bilgi verir kuşkusuz; ama en çok da bilginin nasıl kazanabileceğini, bilginin nasıl üretilebileceğini öğretir. Hazır bilgi, artık teknik sayesinde cebimizdedir. Gerekli bilgiye nasıl ulaşabileceğimiz konusu, daha önemlisi bilgiyi üretebilme daha önemli olmuştur bugün.

Öğretmen birçok teknik ve yöntemi kullanır kuşkusuz. Ama en önemlisi örnek olabilmesidir. Kalıcı davranış edinebilmek için öğretmenler örnek alınabilmelidir.

Özetle öğretmen her şeyden önce bir eğitimcidir. Öğretmen insanlara yaşamları boyunca başarılı ve mutlu olabilecekleri davranışları kazandıran örnek bir insandır. Öğretmen, topluma ve insanlığa olumlu ya da olumsuz katkısını idrak ederek kendini insanlığa adayan aydın bir kişidir.

Sabahattin Gencal, Başiskele- Kocaeli, 25. 11. 2012

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhabalar Sabahattin Hocam, Ben öğretmeni her konuda bilgi üretebilen değerli bir bilim adamı olarak görüyorum ki, siz de öylesiniz.

Recep Altun 
 26.11.2012 16:00
Cevap :
Merhaba, Ziyaretiniz, yorumunuz ve iltifatınız için teşekkür ederim. Keşke dediğiniz gibi olabilsem. Hayırlı günler dileğiyle.  26.11.2012 19:43
 

Merhabalar Sabahattin Hocam, Görevini severek yapan öğretmenlerimiz bir güneş gibidir. Siz de bir güneşsiniz. Selam ve dualarımla.

Recep Altun 
 26.11.2012 15:08
Cevap :
Merhaba, Ziyaretiniz, yorumunuz ve iltifatınız için teşekkür ederim. Hayırlı günler dileğiyle.  26.11.2012 16:00
 

Aklın ışığını, çağdaş bilim ve tekniğin insana sunduğu "BİLGİ" nimetini yaşama geçiremiyorsan bil ki, SUÇ SENİNDİR ÖĞRETMENİM...ÖĞRETMENİM;bu laiklik karşıtı yöneticiler de senin eserin; SUÇUN BÜYÜĞÜ SENDE YANİ!.. "

Alaettin Morgül 
 25.11.2012 15:08
Cevap :
Merhaba, Ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim. Hayırlı günler dileğiyle.  25.11.2012 18:07
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 168
Toplam yorum
: 285
Toplam mesaj
: 13
Ort. okunma sayısı
: 649
Kayıt tarihi
: 29.03.11
 
 

1943'te Trabzonda doğdu. Erzurum Yavuz Selim İlköğretmen okulunu bitirdikten sonra girdiği Bursa Eğ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster