Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Ocak '10

 
Kategori
Basın Yayın / Medya
Okunma Sayısı
963
 

Öğretmene soruşturma açıldı ya Beyaz'a ne olacak?

Öğretmene soruşturma açıldı ya Beyaz'a ne olacak?
 

Türk televizyonları acıtasyon ve dramatizasyonun en ince taktiklerini çok iyi bilir ve bunlara sahne olur. Bizim televizyoncuların reyting kazanma uğruna yapmayacağı şey yoktur.

En saçma sapan insanlar televizyonlarda boy gösterir, bir yere çıkan diğer tüm kanalları dolaşıp, oradan oraya aynı saçmalıklarını sahneler durur. Bir bakıma televizyon izleyicisi aptal yerine konur. Bu uygulamada yaratıcılık yoksunu televizyoncuların da payı yok değildir. Zaten bizim televizyoncu gözüyle baktığımız insanları çoğu aslında ne televizyonculuk eğitimi almıştır ne de bir formasyonları vardır. Hepsi bir biçimde, bir anlık şöhretin bedeliyle ekranlara fırlamışlardır.

Geçtiğimiz günlerde facebook ve video paylaşım sitelerinde izlenme rekorları kıran Bursa’nın Orhangazi ilçesindeki iki kız öğrenci bir televizyonculuk başarısıyla Beyaz Show’a çıkartılmıştı.

Beyaz Show’un en büyük başarısı bu kızların televizyonda göründüğü ilk program olmasıydı!

Genellikle programına bir arabesk şarkıcı ya da türkücü çıkarmayı yeğleyen Beyaz aynı konukları iki haftada bir çıkarmaktan yorulmuş olacak ki böyle bir hamleyi uygun gördü kendine.

Öğretmenleri tarafından çekilen videoda benim babam inşaat işçisi, botumda yırtık ama size başkanlık yapmaya çalışıyorum diyerek duygu sömürüsü yapan ya da o şekilde yapması öğretilen küçük kız, onca ağlayıp sızlamasına rağmen olaya müdahale etmeyen sınıf öğretmeni tarafından bir güzel kameraya çekiliyordu.

Türkiye Cumhuriyeti’nin bir ilkokul öğretmeninin bu derece bilgisiz eylemi çocuğun psikolojisindeki o aksaklığın daha da derinleşmesine yol açtı bence. Kaldı ki orada o kız ağlamaklı bir biçimde konuşurken öğretmen aferin kızım diyordu. Sınıf arkadaşları da kendi halinde umursamaz biçimde kavga etmeye devam ediyorlardı. Kız, evinde öyle bir ortamda yaşıyor olmalı ki büyüklerin bile düşünerek söyleyeceği cümleleri ardı ardına büyük bir nefretle kusuyordu.

***

Olanlar oldu bizim çokbilmiş Beyazıt Öztürk bu çocukları gecenin saat 1’inde programına çıkardı. İlkokul üçüncü sınıfa giden bu çocukların o saatte bilmem kaçıncı uykularında olmaları gerekirken televizyon programlarında reyting unsuru olarak kullanılmaları derhal müdahale edilmesi gereken bir eylem!

Büyük kahkahalar, ışıklar ve alkışlar altında çocukların ağlamaklı çığlıklarına onay verildi.

Zaten bu ülkede ne kadar ağlamaklı, ne kadar dilenci olunursa o derece başarılı olunmuyor mu?

Kızlardan biri öğretmenimizin bu yayına katılmasına izin vermeyen valinin kalıbına tüküreyim, o sıcak yerinde rahat dedi. Ne kadar ezberletilmiş, ne kadar acınaklı cümleler değil mi?

Ben bu manzaraları izlemeye dayanamazken, çocukların bu eylemlerinin sonunda bir yerlere geldiğini görmeleri onlar için büyük bir rezillik. Hayatlarının bundan sonraki kısımlarında ağlayarak bir yerlere gelebileceklerini görmüş oldular.

Neyse ki sınıf öğretmenleri hakkında valilikçe soruşturma açıldı da bir nebze olsun rahatladım. Sırada Beyaz Show hakkında açılması gereken soruşturmayı bekliyorum.

Ahmet Buğra TOKMAKOĞLU

Abtokmakoglu@gmail.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Beyazıt'ın programını izleyemedim. Ancak, televizyonlara üst sınıftan makyajlı hanımlar çıkıp 'diyet nasıl yapılır' diye fikirler verir, evlilik programları reytingler kırarken alt sınıftan botu delik iki kız çıkarılıp sorunlarını dile getirince işte böyle öğretmenlerine kadar soruşturma açılıyor. Kızların yaşları büyük olsaydı herhalde ergenekon'dan yargılanırlardı. Ne yazık ki bu tip düşünce yalnız sizin değil, herkesin beynine kazındı. Ezilenler de topluca kurtulmayı değil sınıf atlayıp paçayı kurtarmayı düşünüyor. Bu düşüncede devam ettiğimiz sürece bizden bir ... olmayacak. Saygılar.

Mehmet Sinan Gür 
 01.02.2010 18:28
Cevap :
Bunun yeri gece yarısı 1'de reyting amaçlı yayınlanan bir şov programı olmamalıydı.  02.02.2010 11:49
 

Yazınızdaki düşüncelere tamamen katılıyorum. Yaşınıza göre çok olgun ve dengeli gerçekçi fikirlere sahipsiniz. İzmlere körükörüne kapılıp gitmeden, gerçekçi ve doğrucu bir yazı. İnsanlarımız her zaman her koşulda Devleti, suçlar, devletten talep eder ve acındırarak, aslında başkalarının ödediği vergiden ibaret olam milli gelirden bu şekilde pay almaya çalışırlar. Oysa topluma katkıda bulunmaya üretime gelince hep kaytarmak ve şark usulü zihniyet. Birileri " kral çığlak" demeli artık.İyigünler

beyazışık 
 01.02.2010 11:57
Cevap :
Benzer fikirlerde olduğumu görmek beni mutlu etti. Teşekkürler.  01.02.2010 14:43
 

yazdıklarınızın altına imzamı atıp geriye çekilebilirim.tamamen aynı şeyleri düşünüyorum ben de.ben öğretmenlerinin o sakin tavrına kızıp,söylenirken Beyaz bu hareketi yaptı malesef ki.yorumlara bakılırsa çocukların yaşadıklarını dillendirmesi gerektiği söyleniyor.evet dillendirmeliler ama bu şekilde değil.televizyon çocukarın rencide edilmesine aracı olmamalıdır.eğer ki öğretmenleri onları gerçekten düşünüyor olsaydı başka çözüm yolları aramaya çalışırdı.'aferin kızım' diyerek çocukları bir medya maymunu haline dönüştürmezdi.

merve yildirim 
 01.02.2010 2:31
 

ben de öğretmene çok kızdım..çocukları o şekilde konuşmaya teşvik ediyor,bir yandan da sınıfın orta yerinde çocukların önünde video çekmeye,aferin demeye devam diyor..kendisi için reyting ortamı yaratıyor resmen..o yaştaki çocukların görüntüsü ve konuşması aynen yayınlanıyor hemde..

selma er 
 31.01.2010 22:34
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 430
Toplam yorum
: 738
Toplam mesaj
: 99
Ort. okunma sayısı
: 2163
Kayıt tarihi
: 18.06.07
 
 

20 Nisan 1989'da İzmir'de doğdu. İlköğretim ve lise öğrenimini Karşıyaka'da tamamladı. 20..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster