Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Kasım '19

 
Kategori
Öğretmenler Günü
Okunma Sayısı
92
 

Öğretmenim Seni Çok Seviyorum

Yine bir Öğretmenler Günü..

Bilinen alışık methiyeler, şablon sözler, duygusal resim ve görsellerle bir öğretmenimizin iki dakikalık bir video görüntüsü..

Sadece bir gün, gerisi yok..

Hani hemen her kesimin sevdiği o güzel şarkıdaki mısra gibi,

Senede bir gün, Senede birrrrr günnnnn…

Öğretmen sevgi, hoş görü ve yol gösteren, öğretmeyi öğreten demektir. En başında ise çocukları ve gençleri sevmek demektir. 32 yıllık eğitim yaşamımda genç öğretmen adaylarına söylediğim ilk söz; Çocukları sevmiyorsanız öğretmen olmayınız..

Öğretmenler toplumun aynasıdırlar da. Eğer bir toplumda hoşgörü, sevgi ve saygı erozyona uğramış ise nedeni bellidir. Öğretmen ve eğitim sisteminde sorunlar yumak olmuş demektir. Bilinenin tam tersine öğretmen ayaklı bir kütüphane değildir. Sadece öğrenmenin metot ve yollarını öğrencilerine sezdirendir. Eğer sadece bilgisini aktarma amaçlı eğitim verilmiş ise ki verildi yıllarca toplum geri kalır, öğrenciler tel tel dökülürler..

Çocuklarımıza düşünmeyi, muhakeme etmeyi ve yeri geldiğinde yargılamayı veya öz eleştiriyi öğretebilmeliyiz. Onlara öz güven aşılamalıyız.

Neden, niçin ve sonuç sezdirilmeli. Yaşamında kendisi de fikir üretmenin, hayata bakış açısındaki önemi sezdirilmeli. Sadece öğretmeninin, babası ve annesiyle yakın çevresinin verdikleriyle odaklı olmamalıdır. Hatta kitapların da..

Hani hep derler ya, müfredat diye..

O da bir garip gerçek…

Ağrı’nın en ücra bir köyündeyim. Köyün insanlarının üçte biri neredeyse askerlik hariç köyden dışarıya çıkmamışlar. Onların çocukları da öğrencilerim. İlkokul 1.Sınıf fişi şöyle bir cümle ile verilmiş; Babam metroya gitti.. Ali bu deniz.

Babam tezek almaya gitti, Ali bu dere, diye değiştirdiysek de değiştirmeyenlerin yüzünden bir nesil heba oldu desem abartı olur mu acaba?

Ailesini, yakın çevresini ve de ülkesini, hatta Dünya’yı da tanısın çocuk ama aşama aşama. Tanırken düşünsün, fikir edinsin, kıyaslasın..

Donanımlı bir nesil için donanımlı eğitim kurumları ve araç ile gereçler önemlidir. Bizler gaz tenekelerinin içlerine fişler takarak rulo halinde film gösterir gibi öğrencileri oyaladık yıllarca. Fasulye ve nohutlarla işlemler yapmaya çalıştık ama yetmedi bunlar. Hep geride kalan olduk, yalan mı? Parmaklarını sayarak olmuyor bu işler..

Öğretmen olarak 32 yıllık görev süremin tam 20 yılını Anadolu’nun yolsuz ve elektriksiz köylerinde geçirdim. Boya ve badana etmediğim, kapsı ve bacasını onarmadığım, pencerelerini tamir etmediğim okul ve lojman kalmadı neredeyse..Ama bizleri kimsecikler görmedi. Duymadı ve yok saydılar..

Eldeki imkânlarla hem eğitim verdik, hem de yaşam mücadelesine giriştik.  Yolsuz, elektriksiz ve susuz bir köyde eğitim vermenin zorluklarını iliklerimizde hissettik adeta..

Yaşadıklarımız roman olacak yakında da ondan yazmıyorum bu mısraları.

Hani dedim ya donanımlı okullar ve sınıflar..

Şu anda bile bu gün muhtemel bazı TV kanalları bir öğretmenimizin yazdıklarıma benzer bir çalışmasını verecek bir iki dakikalık video ile..Buradan çıkan sonuç önemlidir. Bence hala çok eksiklerimiz var eğitimde. Yanlışlarımız var.,,

Bizim çektiklerimizi çekmesinler genç öğretmenlerimiz. Biliyorum, duygusal bakarak o öğretmene helal olsun, diyeceksiniz. Böyle öğretmenler de var, diyeceksiniz..

Ama neden?

Onlara gerek kalmadan hazır ve donanımlı okullarda eğitim verilebilse daha iyi olmaz mı?

Özellikle kış aylarında doğuda köyde görev yapan öğretmenlerin ders saatlerinin neredeyse üçte biri soba yakma ve temizlikle geçiyor, bilenmesi lazım bunların..

Öğretmenin kafası rahat, borcu harcı olmaması lazım. Psikolojisi düzgün, kendi öz güveni yerinde olması lazım.

Bir öğretmenimiz derdi ki; sizi dışarıda biri gördüğünde, işte bu kesin öğretmendir, denmesi gerekir.

Giyimiyle, kuşamıyla, davranışları ve sosyal yaşamıyla beraber öğretmen öğretmen gibi olmalıdır.

Bu cümleme takılanlara şunu derim: Bir lokantaya, marangoza, hatta pazardaki pazarcıya baktığınızda sizce en temiz olanıyla diyalog kurmaz mısınız. Üstü başı kir pas içinde olandan kime ne fayda, demez misiniz?

Buradan çıkaracağımız kılık ve kıyafetle ilgili değil sonuç. Öğretmene yakışır durmak, öğretmene sevgi ve saygı ile bakılmasının gerekliliğine dikkatinizi çekmektir amacım. Öyle olmasaydı Fatih Sultan Ak Şemseddin’e, Büyük Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK de Türk Milleti’ne ve O’nun Öğretmenlerine  derin saygılar duymazlardı.

Maaşlarına zam istenen bürokratlar söz konusu olduğunda; Tamam maaşlarını arttırın da dikkat edin ÖĞRETMENLERİN maaşlarını geçmesin, diyen düşüncenin sahibi Mustafa Kemal Başöğretmenimi bu önemli günde sevgi, saygı ve minnetle anıyorum.

Tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler  Günlerini kutluyor, ebediyete göç edenlere Allah’tan rahmetler diliyorum.

 

Abdülkadir Güler, Filiz Alev bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben de öğretmenlerimi çok seviyorum. Beni yetiştirenleri her zaman minnetle anıyorum.Yaşayanlara sağlıklı günler diliyorum. Tüm öğretmenlerimize selam ve saygılarımı gönderiyorum. Benim sayfama da bir bakmanızı dilerim. Selam ve sağlık dileklerimle...

Abdülkadir Güler 
 14.12.2019 1:24
Cevap :
Sayın Güler, her bireyin öğretmenlerini sevme gibi bir görevi var. Özellikle de unutamadığımız bir öğretmenimiz de mutlaka vardır. Onların emekleri başımızın tacıi yaşamımızın pusulasıdır.. Duygu dolu, içten mısralarınız bana çok gerçeği anımsattı, teşekkürler...  14.12.2019 17:48
 

Doğru söylemiş Atamız,Baş öğretmenimiz Nur içinde yatsınlar tüm kaybettiklerimiz, önceki gün tv kanallarından birinde yarışma sorusuna cevap olarak Hasan Ali Yücel aranıyordu, kahroldum izlerken, kendilerini üst düzey mesleklerden olarak tanıtan dört yarışmacı da bilemedi boşuna değil bunca sevgi saygı Mustafa Kemal Atatürk'e biliyor du ki; bütün o insanları yetiştiren öğretmen, teşekkürler bütün emekleriniz için, ben de benzer bir öğretmenle başladım eğitim hayatıma,sonsuz saygımla anıyorum sayenizde

Cemile Torun 
 06.12.2019 0:52
Cevap :
Hasan Ali Yücel'i tanıtamayanlar, o dönemin manevi değerlerini kavrayamamışlardır. Zira geçmişine saygısı olmayan toplumların geleceği aydınlık olur mu acaba? Bu günü kuranlara biz değer vermez isek, yarın gelen nesiller bizi tanırlar mı? Mustafa Kemal'e gelince; O, deryalar kadar büyük, asırlara sığdırılamayacak kadar uzun bir fikirler yumağıdır...Aydınlık bir sevda, vaz geçilmez bir tutkudur..ŞANDIR, ŞEREFTİR, CESARET VE İÇTENLİKTİR... En önemlisi de dürüst, vatanı ve bayrağına canı pahasına bağlı, Hiç almadan karşılıksız veren bir güneştir. Bu güneş Türk Milletinin bağrından çıkmış ve asla SÖNMEYECEKTİR!  06.12.2019 19:40
 

Atatürk öyle mi demiş, çok anlamlı gerçekten...

Kerim Korkut 
 05.12.2019 16:02
 

Eğitim, bir ülkenin ve toplumun sağlıklı ve doğru bir şekilde gelişmesi, ilerlemesi ve mutluluğu için en önemli ve olmazsa olmaz olgusudur. Bu hizmeti en iyi şekilde sağlayacak sistemi kurmak, uygulamak ve yönetmek de "devletin"(dolayısıyla iktidardaki kadroların) en zorunlu ve ilk görevidir. Lakin gelin görün ki sizin bu çok önemli, değerli ve gerçeklerle dolu yazınız gibi, herhangi bir öğretmenimizin bir yazısını veya çalışmasını, bir-iki dakikalık video halinde bile hiçbir tv kanalı dahi vermemiştir, öğretmenler gününde bile! Ah vah etmeyelim de neyleyelim? Gerçek bu kadar acıyken, sizin kadar dolu dolu kutlanmayı hakeden bir öğretmenimizin, ben bu duygularla ve bilinçle öğretmenler gününü kutlayamıyorum bile. Çünkü aynen sizin de demek istediğiniz gibi, acı gerçekler orta yerde durup dururken, öğretmenler gününü sırf lafla ve de senede bir gün kutlasak ne olacak, kutlamasak ne olacak:(( Toplum adına, ülkemiz adına, eğitim adına, siz öğretmenlerimiz gibi bizler de, üzgünüz maalesef.

Filiz Alev 
 05.12.2019 5:04
Cevap :
Filiz Hanım, eğitimin tanımında sizlere yürekten katılıyorum. Bir aydınımız der ki; Eğitim üretim içindir, ben bu deyimi çok benimsiyorum. Hatta günlük yaşamımızda bile hep konuşup, üretemeyenlere, boş konuşma, derler..Demek ki üretmek lazım. Söz konusu öğretmen olmasa bile üretene, emek verene saygı duymak, teşekkür etmek gerekir. Bir marangoz, usta, iş erbabı vs..İşleri sona erdiğinde teşekkür ederiz. Eğer onlar düzenli yapamazlarsa işlerini malzemeyi gözden çıkarıp, bir kez daha denerler..Ama eğitimin malzemesi insan. Yanlış verdin mi eğitimi onu kaybederiz..İşte öğretmen bundan önemlidir. Bundan ötürü kutsaldır Burada sorumlu başta eğitim kurumlarını yetiştiren ve programlayan, planla yandan tutun öğretmen, veli ve çevre kısacası hepimiz sorumluyuz. Ailede başlayan eğitim, doğumdan ölüme kadar sınırsızdır. M.Kemal bu nedenle Milletlerin kurtarıcısı olarak öğretmenleri görmüştür. Yakın ve uzak çevredeki her doğru kısacası öğretmendir, slm..  06.12.2019 0:23
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 123
Toplam yorum
: 1309
Toplam mesaj
: 257
Ort. okunma sayısı
: 1831
Kayıt tarihi
: 22.11.07
 
 

Okumayı, yazmayı sevmeye çalışan Atatürk sevdalısı eğitimci ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster