Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Haziran '17

 
Kategori
Değerleme
Okunma Sayısı
103
 

Öğretmenimiz Mahir Ünlü

“Boş buğday başağı dik durur.” tümcesini Sayın Mahir Ünlü’den duydum. 20. Yüzyıl Türk Edebiyatı adlı inceleme, araştırma, kaynak nitelikli dört ciltlik kitaplarını bana imzalarken bu özlü tümceyi de söylemişti.
 
Sevgili Mahir Ünlü’yle İstanbul ilinin Sultanbeyli ilçesinde bulunan Özel Altınay Lisesi’nde, “Edebiyat Dil” konulu söyleşiyi 21 Ocak 2004’te gerçekleştirirken duyduğum onur yıllar öncesine götürdü beni. Böylesine güzel insanların olması toplumumuz adına ne sevindirici! Boş başaklar gibi dik değil, dolu başaklar gibi özverili, hoşgörülü, alçak gönüllü, başı önde bir bilge kişilikti Sayın Mahir Ünlü.
 
1978-1993 yılları arasında Türk Dili Yazın Öğretmenliği’ni sürdürdüğüm Trabzon Lisesi’nde “Türk Dili ve Edebiyatı “ adlı kitabı okutmak için branş öğretmenleri arasında verdiğim uğraşı, tartışmaları şimdi anımsıyorum. Tanımadığım bu yazarın – daha doğrusu üçlü yazar, Mahir Ünlü, Özdemir Sarıca, Ömer Özcan – kitabını okutmada niçin direniyordum. Kitabın dili, seçilen metinler bunun tek nedeniydi.Şimdi bunları usumdan, yüreğimden geçirirken ne iyi etmişim diye övünüyorum.
 
Yıllar yılı kovaladı. İstanbul gel gel dedi. Eylül 1995’te gönlümde tüten İstanbul’a kavuşmuştum. Devletin resmi okullarında başlattığım öğretmenliğimi İstanbul’da özel öğretim kurumlarında sürdürüyordum. İnsan geriye dönüp baktığında ben bunları yaşayacak mıydım, diyesi geliyor.
 
Trabzon’da yaşadığım yıllarda İstanbul Bostancı’da Hatay lokantasında süren şiir toplantılarından habersizdim. Haftanın salı, perşembe günleri gerçekleşen bu sanat toplantılarına katıldığımda kimleri tanımadım ki!.. İşte sevgili Mahir Ünlü’yü bu toplantılarda tanıdım. Demek kitaplarını okutacağım diye uğraş verdiğim Mahir Ünlü buydu. Konu yazın ve sanat olunca erkenden dostluklar başlıyor.Kullandığınız dil ortaksa dostluklar koyulaşıyor.
Şimdi önümde duran 4 ciltlik 20. YÜZYIL TÜRK EDEBİYATI‘nın ilk üç cildi Mahir Ünlü, Ömer Özcan imzasını taşıyor. Son cilt Mahir Ünlü’nün. Bu cilt 1960 sonrası edebiyatımızdan on iki yazarla gün yüzüne çıkmış. Bu cildin önsözünde Sayın Ünlü şöyle diyor: “1900’lü yılları arkada bırakalı daha birkaç yıl oldu. O süreçle ilgili düşünce ve duygularımızı belirginleştirmek için, gün geçtikçe, yüzümüzü o yöne daha çok çevireceğimiz kuşkusuzdur. 20. Yüzyıl’a dönük tarihsel olmaya başlamış bulunan olgu ve yapıtları önemsemeye koyulacağız...” Bu yapıtının yanında Türkçe sevdalısı olduğunu kanıtlayan Türkçede İnciler İncelikler “CÖNK gibi” yazınsal – sanatsal bir başvuru seçkilerini, YATILI DOLMAKALEM özyaşamöyküsünü içeriyor. Dil, yazın, eğitim konularına ilişkin yüzü aşkın deneme, eleştiri yer almış.
 
Değerli yazar, sanat adamı Mahir Ünlü bugüne değin yazdığı 20’yi aşkın kitabıyla bu niteliğini yazın, sanat dünyasına onaylatmış bulunuyor. Sayın Ünlü’nün yapıtlarını okumak, incelemek Türkçe, yazın adına okuruna kazandıracakları tartışılamaz. Türk yazının son yüzyılını öğrenmek isteyen herkes 20.Yüzyıl Türk Edebiyatı serisini kitaplığında bulundurmalıdır.
1 HAZİRAN 2017'ye düşen acı çığlık sevgili MAHİR ÜNLÜ öğretmenimin bizlere bıraktığıydı. Yine yürekler yandı, dostları, öğrencileri, sanat - yazın adamları, yazarlar, ozanlar eyvah eyvah diye çığlık çığlığa..... Çok özleneceksin güzel insan, can insan!
 
MAHİR ÜNLÜ öğretmenimizi 3 Haziran 2017 öğleyin İstanbul Selimiye'den uğurlayacağız sessiz çığlıkla!.....

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Mahir Ünlü'nün" 20.Yüzyıl Türk Edebiyatı"edebiyatımıza ışık tutan,seçkin bir yapıt.Bu yüzyıl edebiyatı konuşunda,bilgi edinmek,araştırma yapmak isteyenlerin yararlanacakları nitelikte.Selam ve saygılarımla.

Hüseyin Başdoğan 
 12.06.2017 15:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1064
Toplam yorum
: 308
Toplam mesaj
: 19
Ort. okunma sayısı
: 703
Kayıt tarihi
: 24.03.12
 
 

Türkay KORKMAZ, umuda yolculuğu ertelemez. Mermeri delenin damlanın sürekliliği olduğunu bilir. Y..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster