Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Kasım '11

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
1429
 

Öğretmenin anıları

Öğretmenin anıları
 

Öğretmenlik yıllarımda tatlı anılarım olduğu gibi acı dolu anılarım da oldu. Türkiye'min çeşitli illerinde Orta Okul ve Liselerde öğretmenlik yaptım. Öğrencilerim beni çok sevip sayarlardı. Hele bir okulda ismimi OKULUN ANASI koymuşlardı. Derdi olan, aşık olan, geçim sıkıntısı olan, başarısız öğrencilerim, çekinmeden dertlerini anlatır, çözüm bulmamı isterlerdi. Ben de elimden geldiğince onlara her konuda destek olup problemlerini çözerdim. Geçim sıkıntısı içinde olan başarılı bir öğrencimi Ankara'ya götürüp kalp ameliyatı yaptırmam anılarımın en güzeli. Şimdi o öğrencim de benim emekli olduğum okulda öğretmenlik yapıyor. Gözlerinden öpüyorum.

Bir gün sınıfta ders yaparken çok genç yaşta Okul Müdürü olmuş bir arkadaşım, Müdür Yardımcısı ile birlikte kapıyı vurup aniden içeri girdi ve "Hoca hanım sigara arama taraması yapacağım" dedi. Çok sinirlendim ve yanına yaklaşıp kibarca "lütfen dersimi bölmeyiniz, arama yapılacaksa dersten sonra size haber gönderirim birlikte yaparız o işi" diyip onları gönderdim. ve "kimler sigara içiyorsa, ders sonunda sigara paketlerini bana versinler, sonra kendileri ile görüşürüm" diyip dersime devam ettim.

Zil çalar çalmaz hemen "sigara içenler parmak kaldırsın ve paketleri acele bana versinler" diyerek paketleri toplayıp çantama koydum ve öğlen teneffüsünde gelin, görüşelim dedim. Doğruca Müdürün odasına gittim, sigara paketlerini masasının üstüne bıraktım ve "dersimi bölmeye hakkınız yoktu bu şekilde arama yapsanız ne olacaktı " dedim" Müdür. "Sigara içenler kimlerse, okuldan uzaklaştıracağım" diye cevapladı. Kendisine bu yolun yanlış olduğunu, genç erkeklerin rencide edilmemesi gerektiğini, onlarla konuşarak ikna etmemiz ve onları eğitmemiz gerektiğini söyledimse de, epeyce münakaşa ettik ve çocukların isimlerini vermedim. Sonra kendileri ile konuşup, onları sigara içmeye yönelten problemleri çözüp, kısa zamanda hepsini de sigaradan vaz geçirdim. Öğretmen sadece dersini verip, disiplinsizlik hallerinde onlara ceza veren bir insan olmamalı, onlara arkadaşça yaklaşıp, her konuda onları eğitmeli, topluma yararlı bireyler olmalarını sağlamalı.

Emekli olup Ankara'ya döndükten sonra bir İlk Öğretim Okulunda İngilizce derslerine girdim. Sınıflardan birinde, ön sırada oturan bir kız öğrencim, çekinerek parmak kaldır ve "öğretmenim size bir şey söyleyeceğim, ama bana kızar mısınız" diye sordu, ben de "sor yavrum nedir" dedim. Ama öğrenci sıkılıyor bir türlü söyleyemiyordu. "hadi yavrum sor" diye defalarca söyledikten sonra nihayet çekinerek konuştu ve "öğretmenim tövbe, tövbe, haşa, haşa sizi geçen pazar hamamda gördüm. Allah beni af eder mi " diyip ellerini yüzüne kapadı.

Demek ki öğretmenini hamamda görmesi, onun için çok utanç verici bir durum. Öğretmeni hamamda görmek, onun için bir suç oluyor ve tövbe ediyor. Sarılıp öptüm ,bu konuda utanmaması gerektiğini, öğretmelerin de herkes gibi bir insan olarak, hamama gidebileceklerini, onu gördüğü zaman utanmaması gerektiğini ve bunun bir suç olmadığını izah ettim.

Tüm öğrencilerimin gözlerinden öpüyor onlara başarılı mutlu yıllar diliyorum.

Tüm öğretmenlerimizin de Öğretmenler gününü kutlayıp sağlık ve mutluluklar diliyorum.

NAHİDE ÇELEBİ

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
Toplam blog
: 1968
Toplam yorum
: 12052
Toplam mesaj
: 162
Ort. okunma sayısı
: 1034
Kayıt tarihi
: 25.11.08
 
 

Erzurum doğumlu, Ankara'da yaşıyor. D.T.C.F mezunu, emekli lise öğretmeni, evli, 2 çocuklu. "İsya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster