Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Ocak '19

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
103
 

Öğretmenin İtibarına Ne Oldu?

 
      Öğretmenlik, mesleklerin en kutsalıdır. On yıllar boyunca da toplum tarafından böyle kabul edilmiştir. Öğretmen denilince herkesin durup düşündüğü, saygı duyduğu özel bir meslek dalı akla gelir. Bunun böyle kabul edilmesinin pek çok sebebi vardır. Bunların başında öğretmenlerin büyük fedakarlıklar gösterip nsanlara yanlışı doğruyu öğretmesi, onlara yol göstermesi gelmektedir.Bunun içindir ki, öğretmenlik oldukça itibarlı bir meslek olarak görülmüş ve öğretmenlerimize hep bu itibar doğrultusunda saygı gösterilmiş ve el üstünde tutulmuştur.
 
      Tabi bu dediklerimiz bir zamanlar geçerliydi. Herkesin öğretmene saygı duyduğu bir toplumdan öğretmenin tatiline göz dikmeyen bir toplumken geçerliydi bu dediklerimiz. Önceden veliler çocuğunu teslim ederken ''Eti senin kemiği de senin'' derken şimdi ''Eti de benim, kemiği de benim'' sana laf düşmez dediği için öğretmenin itibarı kayboldu. Bu gören, duyan öğrencilerin gözünde öğretmenin hiçbir hükmü kalmadı. Öğretmen onlar için saygı duyulacak birinden çok alay edilecek, anna babaya şikayet edilecek daha da olmadı elinde silahla okula gelip ayağından vurulacak birisi. Yetmedi, sınavda kopya çekmesine izin vermediği için acımadan öldürülecek birisi. Sahi ne oldu bizim o el üstünde tuttuğumuz öğretmen sevgimize? Neyi yanlış yapar olduk, nerede hata yaptık da çocuklarımız fedakarca mesleğini yapmaya çalışan öğretmenlerimize el uzatır, silah doğrultur oldu?
 
      Bence cevap çok basit. Çocuklarımıza fazla öz güven aşıladık. Onları çok pohpohladık. Bir dediğini iki etmedik. Sonuç mu? Öğretmenine silah çeken, bıçak çeken öğrenciler. Her fırsatta öğretmeni suçlamaya meyilli veliler. Bunların arasında kalmış bir idare ve yönetim.
 
      Peki bu gidişata nasıl son vereceğiz hiç düşündünüz mü? Hepimizin ivedilikle üzerinde düşünmesi gereken konu bu olmalı aslında. Neden mi? Eğer bir ülkenin eğitim sistemi çökerse ülkenin parlak ekonomisi, harıl  harıl işleyen siyasi sistemi bile kurtaramaz bizi. Bizi ayakta tutacak olan, geleceğe bağlayacak olan yegane güç yine eğitim ve onun yetiştirdiği nesiller olacaktır. Bu çarkın dişlileri, özellikle öğretmenler mağdur edilmekten kurtarılmazsa bırakın terörle mücadeleyi eğitime, öğrencilere yönelin.inanın bana hiçbir terör örgütü ve destekçileri yıkamaz bizi. Ama eğitim ordularımız görmezden gelinirse çok yakında yıkılacağımız muhakkaktır.
 
        O yüzden sizleri eğitim ordumuzun öncüleri olan öğretmenleri korumaya,eski itibarlarını geri vermeye davet ediyorum. İşini özveriyle yapan çocuklarımızı kendi çocuğu gibi öğretmenlerimize karşı bunu yapmak, bizim boynumuzun borcudur. Bunu yapmak, öğretmenlerimize hak ettiği değeri bir nebze de göstermek adına güzel bir davranış olacaktır.

NECATİ DİLEK- NAZİLLİ (10.01.2019)

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 40
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 85
Kayıt tarihi
: 03.01.19
 
 

5 Nisan 1991 Aydın Sultanhisar doğumluyum. İlköğrenimi köyde tamamladım. Sonraki yıllar eğitim iç..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster
 
 
 
Toplam blog
: 40
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 85
Kayıt tarihi
: 03.01.19
 
 

5 Nisan 1991 Aydın Sultanhisar doğumluyum. İlköğrenimi köyde tamamladım. Sonraki yıllar eğitim iç..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster