Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Kasım '09

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
572
 

Öğretmenler Beş Yılda Ev Alabiliyormuş!

Öğretmenler Beş Yılda Ev Alabiliyormuş!
 

O kadar çalışıp beş yılda evi nasıl alacağını bulamayıp aklı karışan savurgan bir öğretmen!


Blog çok eğlenceli olmaya başladı. Çok derin düşünen arkadaşlar var. Ülkenin her sorunu bitti öğretmenin bu kadar parayı ne yaptığını merak etmeye başladık. Bu paraya beş yılda bir ev almaları lazım gibi inciler de var. Hele hele öğretmenin öğretmenle evlendiği ve çift maaşa göre hesaplama yapılması da ayrıntıdan kaçmamış. Sonra haklı olarak sormuşlar:

-Neden paranızı çarçur ediyorsunuz? Ondan sonra kredi kartı batağına düşüyorsunuz. Bu kadar parayı tavernada harcayıp sıkıntıya düşüyorsunuz vs…

Bir öğretmenin aldığı paranın ekderslerle beraber 1500 lira olduğu bulunmuş. Peki, ekders alamayan öğretmenler olduğunu biliyor mu? Hatta öğretmenlerin maaşının asgari ücrete göre kat kat iyi olduğu belirtilmiş. Ah be güzel ağabeyciğim, sen asgari ücrete göre bakarsan böyle bulursun bir de yaşam standardına göre hesap yapsan!

Gelin kabaca hesap kitap yapalım gerçekten beş yılda bir ev kondurabiliyor muyuz görelim.

Hesabımızı tek maaşa göre yapmayalım çünkü eşi çalışmayan öğretmenler ek bir gelirleri yoksa güçlükle geçiniyor. İlk kalem kira olsun. Bilindiği gibi öğretmenlere lojman yoktur. Bu yüzden kirada otururlar. Orta karar bir evin kirası 500 liradır.

Evin elektrik, su, telefon, ADLS gibi masraflarına aylık ortalama 180 lira.

Kaloriferli bir ev için yakıt yıllık 2000, aylık ortalama yuvarlak hesap 180.

En az market masrafı 200 lira.

En az pazar masrafı 150 lira.

Bir öğretmenin mutlaka bir elektronik eşya taksidi vardır. Birinin taksidi biter yenisi alınır.Bu da en az 200 lira diyelim.

Okula gittiğinizde çocuğunuza kim bakacak, aylık en az 400 lira. (Üniversitede, okulda okuyan çocukları saymayalım hesap kabarır)

Ulaşıma sıra gelmedi daha. İyi kötü bir arabamız var. Ayda bir depo doldursak 150 lira. (Ulaşıma büyükşehir de bir araçtan inip diğerine binmeyi saymayalım yoksa hesap kabarır)

Peki bu öğretmen karı-koca hele bir de okulları evden uzaksa öğle aralarında tost vb… bir şeyler, iş çıkışı bir keyif çayı içmeyecek mi? Bunlar için günlük ceplerine 5 lira harçlık koyalım. Ayda toplam olarak en az 300 eder. (Haftasonunu çıkar demeyin çünkü haftasonu bir yerlere gittiklerini varsayalım)

Şimdiye kadar toplam 2260 etti. Geriye neler kaldı neler! Kitap, sinema, tiyatro, giyim, sağlık ( Sağlık memurlara bedava demeyin en ufak bir durumda devlet doktoru özeline çağırır, devlet dişçileri yerine özeller daha iyidir, gözlük olabilir) var. Maalesef aynı elbiseyi iki gün üst üste giysek hemen göze batıyor. Arada bir eş, dost para istiyor, ayda yılda bir dışarıda yemek yersin.

Görüldüğü gibi geriye kalan paralarla ev dikilemeyeceği anlaşıldı. Eğer bu işler çok kolay olsaydı her öğretmenin emekli olduğunda zar zor oturduğu bir evi değil apartmanı olması gerekirdi.

Çok cimri öğretmenler de tanıdım. Ağabeyinin ayakkabısını, elbisesini giyen, evde çok tüp yakıyor yüzü astarından pahalı diye çay yapmayan, kuru fasulye, nohut pişirmeyenleri gördüm.

Bu kadar ücrete iki yol kalıyor. Birinci yol çok tutumlu olacak. Bu şekilde yatırım yapmayı başarıyor ama sosyal hayatı olmadığı için psikolojisi bozuluyor. Bu sefer de öğretmenlerin psikolojisi bozuldu diye tencere çalmaya başlıyorsunuz. İkinci yolda sosyal hayata önem veriliyor ama yatırım şansın çok azalıyor.

Unutmadan bir de her seferinde önümüze sürülen iki ay süren tatilimiz. Buna şükredecekmişiz. Ah be ağabeyciğim o kadar çok şey biliyorsun, yazları öğretmenlerin ekderslerinin kesildiğini nasıl bilmezsin? Ekders kesilince ne tatili yapılacak. Aldığı 1300 lirayı bir haftalık tatile verip ayın geri kalanında aç mı dolaşsın?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Okullardaki denetimin bir kismi bahsettigim gibi dolayli olarak devletin gonderdigi sinav sonuclarina gore yapiliyor her sinif icin. Bu sonuclari ipucu olarak kullanan, atamalari onaylayan, ve diger bolgedeki okullardan sorumlu bir merkezi merci var. Burasi ust duzey yoneticilerden olusuyor; bu kisiler, mudurleri calisanlari para islerini denetliyor -bizim koyde bir tane var. Ayda bir, gelir bizlerle yemek yerler oglen yemeklerinde. Bizde biliyorsun oglen yemegi arasi var, dersler saat 3'e kadar. Bukisiler her yil yerel gazeteye sinav sonuclarini aciklamak zorundalar (?). Eve mektup gelir aileye, devlet uyarir okulunu degistirmen icin.Ayrica bir kurum var, secimle basa gelen sivillerden olusan, iki hfta da bir toplanip okul sorunlarini tartisan, bazen mudurler onlarin toplantilarina gidip okullarini savunmak, yapacaklarini anlatmak zorunda. Yetkileri cok, ama ben bilmiyorum detaylarini. Toplantilari halka acik, ayrica yerel televizyonda mutlaka veriliyor toplantilarini,ayda ikikez.Sela

Benchwarmer 
 06.12.2009 16:38
Cevap :
İlginç ve güzel buldum tabi buralarda uygulanması imkansız. Ahbap-çavuş ilişkileri bitmediği sürece kimsenin kimseye güvenmediği ortamda bu sistemde herkes art niyet arar ve ayak kaydırma çok rahat olur. Bizlerde yiyoruz müfettişlerle yemek sonra notlar:))  07.12.2009 9:30
 

Ogrenciler 4. siniftan itibaren her yil butun ogretmenlerin gozu onunde kafeteryada ve spor salonunda test aliyorlar, -her ogrenci bir test kitapcigi, 50 sayfa gibi. Ogrencilerin,test kitapciklarinin icine, sorularin altina yazdiklari cevaplari devlete gonderiliyor. Sorular sikli degil, yani her sorunun altina nasil cozduklerini yazmak zorundalar. Test hergun 3 saat olmak uzere 1 hafta suruyor, yani o hafta pek ders islenmiyor, test aliniyor ayni okulda. Bu cevaplari degerlendirmekte ayri bir problem devlet icin. Mesela istersem,yazin, devlet beni Floridaya ucuyor, bilet otel param arti bir kac bin dolar cep harcligi, baska okullardaki ogrencilerin kagitlarini okuyabilirim 1-2 haftaligina. Devlet bu sonuclara gore okullarin basarisini olcuyor. Okullar bu sonuclara gore extra para aliyor sanirim ?Yilda 1-2 kere mudur derse girip ogretmene not verebiliyor, yil sonunda ogretmenlerde mudure not verebiliyor. ogretmen tenure olduysa (3-4 yil)kimse onu kolay kolay atamaz:) Her ilce egitim mer

Benchwarmer 
 01.12.2009 14:59
Cevap :
Bu sistem biz de olur mu, zor gibi. Şimdilerde 6-7-8'den itibaren sınavlar var. Bunlara bile büyük tepki var. 4. sınıftan itibaren sınav yapılsa kıyamet kopar. Bizde sınavlar test usulü ama sorular ezbercilikten çıkarak yorumlamaya dayalı olduğu için öğrenci sınavda terliyor. Bakalım ilerde neler olacak ama ben yeni sistemi çok sevdim. Ezberci eğitim yerine bol bol öğrenciye "sen olsan ne yapardın?" diyoruz. Bu sistemden mezun olanlar haklarını aramasını bilecekler. Saygılarımı sunuyorum ve sınav görevi çıkarsa seve seve geleceğimi bildiririm:))  02.12.2009 12:22
 

Burada yillik yaklasik ogretmen maasi yeni baslayanlar icin 30-35 bin dolar. Eger 20 yillik ogretmensen yillik kazancin 50 bin dolar gibi. Ellerine gecen ortalama 2500-3000 bin dolar diyebiliriz. Aldiklari her dolari hak ediyorlar, cunku inanilmaz bir stress var, ve akil almaz bir tempo var. Saat 3'e kadar ders var. Zaten burada ogretmenlige baslayanlarin tam yuzde 50 si yapamiyorlar birakiyorlar. Tekrar soyleyeyim, ogretmenlige baslayanlarin yarisi birakiyor. Bu yuzden Bilim ve matematik hocalari getirmeye basladilar basla ulkelerden :) Gonullu arkadasin var mi :) Sevgiler.

Benchwarmer 
 30.11.2009 8:51
Cevap :
Diyorsun ki parayı veririm ama karşılığını beklerim. Çok doğru. Burada ise parayı vermem ama başarı beklerim var. Bir gün hasta olunca iki günlük ekders, iki gün hasta olursan haftanın tümünün ekdersi kesiliyor. Bir de açıklise (okuldan atılan veya uzun süre sonra tekrar okumaya niyetlenenler) öğrencilerini üniversite sınavlarına sokup sıfır çektirip bu sistem hatalı gibi sözlerle moralimizi bozuyorlar. Zaten yakında ben de bırakıyorum öğretmenliği (idareci oluyorum) . Bir tane var aslında başarılı bir matematikçi ve Anadolu mezunu (yabancı dili iyi) ancak on yıl geçince yabancı dili unutmuştur sanırım:)) Bir de şunu soracağım Simpsons'ta okulda kadrolu müfettiş görüyorum. Doğru mu her okulun müfettişi mi var?  01.12.2009 0:09
 

Ev sahibi olanların Tümü öğretmen,,,,,,,,,,,,,,var mı böyle bir şey ya,,,,,hem öğrtemenlerimizi üzüyorlar,hemde onlardan çok şey bekliyorlar,öğretmenlerimiz kafası ve ruhu hoş olmalı ki çocuklarımıza doğru öğretebilsin iyi eğetim verebilsin,,,,daha çoooookkkk beklerler sevgili öğretmenlerimiz bu Türkiyede,,,,,,yazık,,,,,,,,,sevgiler size,,,,,,

Alyoşa-Sevmek Güzeldir. 
 26.11.2009 19:58
Cevap :
Çok sağolunuz. Hadi bizler eşi de öğretmen olanlar neyse de tek maaşla geçinen öğretmenler o kadar zor durumda ki aldıkları tüketici kredisinin birisini bitirip yenisini çekiyorlar. Maalesef hala ağabeyimiz yazdıklarının masumane olduğunu söylüyor. Öğretmenler zar zor geçinirken bu gibi geçim sıkıntılarının masumluğu mu olur? 12*1500=18000 yıllık, 5 yılda 90.000 oldu sana ev, bu işler bu kadar kolay mı? Böyle hesaplar yaparsak 20 yılda uçak alınır, Ferrari marka spor arabalar alınır. Saygılarımı sunuyorum, teşekkürler.  26.11.2009 20:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 150
Toplam yorum
: 850
Toplam mesaj
: 159
Ort. okunma sayısı
: 2913
Kayıt tarihi
: 14.01.07
 
 

1975 Aydın doğumluğum, bir Ege sevdalısıyım. Dostluğa, arkadaşlığa önem veririm...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster