Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Kasım '10

 
Kategori
Öğretmenler Günü
Okunma Sayısı
582
 

Öğretmenler günü

Otuz yedi yıllık meslek yaşamım süresince duymaktan ve söylemekten en haz duyduğum sözcük "ÖĞRETMENİM" olmuştur. Meslek yaşı ne olursa olsun, öğretmenim diyerek seslenmek beni olduğu gibi tüm öğretmen arkadaşlarımı da mutlu ettiğini sanıyorum.

Konuşmaya yeni başlayan bebeğin ilk öğrendiği sözcük nasıl anne sözcüğü ise, okula başlayan çocuğun ilk öğrendiği sözcükte "öğretmenim" dir. Beş yıl boyunca öğretmenim diyerek büyüyen çocuklarımız ne hikmetse ortaokula (ilköğretimden önce) başlayınca birden öğretmenim söylemi hocam'a dönüşüyordu. Sebebini hep düşünmüşümdür. Galiba önlükten ceket-kravata, etek-hırkaya geçmenin anlamı büyümüşlüktü. Büyüdüklerinin kanıtıda bu sözcükte saklıydı.

Hocam.

Doğru bir sözcük mü bu. Bence hayır. İlköğretim de görev alanda, Üniversitede görev alan da öğretmendir. Hocanın yeri camidir. Ama üzülerek görüyorum ki cuma namazını kaçırmamak adına okulu idarecisiz, sınıfını öğretmensiz bırakacak kadar sorumsuz öğretmenlerimiz çoğalmakta. Oysa bize çalışmanın ibadet olduğu öğretildi. Böyle sürecek olursa öğretmenim sözcüğünün yerini hocam sözcüğünün alması çok doğal sayılacak.

Yarın öğretmenler günü. Büyüklerimiz çıkacak ve öğretmenliğin ne kadar kutsal bir meslek olduğunu tumturaklı sözcüklerle anlatacak. Bazıları ilkokul öğretmenlerini buldurup elini öperken kameraların karşısında şov yapacak. Yılın öğretmeni seçilecek, törenle plaket verilecek. Belkide önünü niye ileklemedin diye azarlanan bir öğretmen yılın öğretmeni olduğu için amiri tarafından saygıyla karşılanacak, emekliyse eli öpülecek. Yalnızca 24 Kasım günü. Ondan sonra bir yıl boyunca onu kimse anımsamayacak.

Ama şuna inanıyorum ki, kalem tutmasını bilmeyen, ellerini tutarak ilk çizgiyi çizdiren öğretmenlerini unutmayan binlerce yürek var. İsimlerimizi unutsalar bile "öğretmenim" diyerek anımsamaları bizim için yeterli. Çünkü bizim adımız Ahmet, Mehmet, Ayşe, Fatma değil; Öğretmen.

Öğretmenler günü,

Benim için ulu önder, büyük devrimci Atatürk'ün baş öğretmenliğ kabul ettiği 24 Kasım öğretmenler günüdür.

Onu saygıyla anıyorum

Günün kutlu olsun öğretmenim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 6
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 449
Kayıt tarihi
: 28.01.10
 
 

1952 Eskişehir doğumluyum. 1970 yılında Gümüşhane Öğretmen okulunu bitirdim. Milli eğitim ve özel se..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster