Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Kasım '20

 
Kategori
Öğretmenler Günü
Okunma Sayısı
23
 

Öğretmenler Günü

Canlı derse daha altı dakikam var bana ne diye ablasına söylene söylene scooterını kaptı, evde kullanıyor onu yeğenim. Tam bir Scooter hastası.
 
Bu kuzuların şanssızlığı da ev kuşları olmaları. Biz onları tabletten telefondan uzak tutup park bahçelere yaymaya çalıştıkça, şartlar bizi aksine zorluyor. Eğitim artık evde, online ve canlı Tv'de. Aksi mümkün olmuyor.
 
Çocuğunun sınavlardan geri kalmasını istemediği için, pozitif olduğu halde onu okula gönderen bir veli sayesinde, aynı sınıfta olan eski komşumuzun ikizleri ve anne babaları artık Covid 19. Kızcağızın tansiyon yirmilere fırladığında bile yoğunluktan dolayı hastaneye alınmadı. Şimdi nihayet artık hastanede yatıyor. Eskiden olsa yatmasına üzülürdük, artık yatabildi diye seviniyoruz.
Şartlar bıçak sırtı. Komşumuz kronik şeker hastası, kocası öyle. Allah korusun kadına bir şey olsa bulaştıran çocuk sınavlarını geçti diye mutlu mu olacağız?. Bir insan böyle bir vebali nasıl alabilir, hangi akla ve daha önemlisi hangi vicdana hizmet?. Ama bunu düşünemeyen insanlar var dibimizde, fütursuz ve o dalgalı bilinmez denizlerde öğretmenler rotasız. Belki çocuklardan bile fazla.
 
Scooter ve oyun manyağı Elif'im gerçek anlamda sadece bir dönem okula gitti, o da birinci sınıfta. Şimdi ikinci sınıfta ve görünen o ki belki hiç okula gitmeden üçe geçecek.
Aldığım bir dönemlik eğitim ile online ve canlı derlserde iki/üç bilinmeyenli matematik derslerini çözmeye çalışıyor. Zihnen ve bedenen hazır olmadığını düşündüğüm bir müfredat omuzlarında. Müfredat konusu beni her zaman üzmüştür. Şimdi yüzyüze olmayan eğitimde artık daha da ağır.
Kreş, anaokulu, ve ilkokulu Almanya'da bitirip buraya döndüğümüzde sadece okuma yazma ve dört işlem bilen biri olarak, ezbere değil öğrenmeye inanırım. Geniş geniş, hazmede hazmede ve eğlenerek. 
 
Elif'in Öğretmeni müfredat ile çocukların durumunun gerçeğinin bilincinde bir eğitim gönüllüsü... Saygı duyulası, sevilesi ve eli öpülesi. Çok çabalıyor, çok düşünüyor, çok uğraşıyor.
 
Dün okuduğum haber de kreması oldu aklımdakilerin. Başı açık okula gitti diye, sarıklı öğrencisi öğretmeni dövmekle tehdit etmiş. Kindar davranan gençler....
 
Geçen yıllarda bir geyik vardı, bizdeki Eğitim sisteminde başlıca iki sorun var diye :
Eğitim ve sistem :)
 
Her zaman zordu, hep zor bu şartlarda öğretmenlik yapmak.. Ama pandemi ile birlikte bence sihirbazlık.
 
Öğretmenlik nedir derseniz çocuğu her şeyden sakınmaya ve her şarta rağmen ona bir şeyler öğretmeye çalışan o insanların altın vicdanıdır, emeği ve sevgisi. Çabası, yılmaması.
 
Şimdi bizlerin bunlarin karşılığını verme şansımız olabilir mi?.
Bence olamaz... 
Ancak sevebiliriz, daha ziyade hak ettikleri saygıyı gösterebiliriz.
Herkes işe gider, öğretmenler Okula!. 
Başta okul ve sınıf arkadaşlarım olmak üzere, tanıdığım ve tanımadığım tüm Öğretmenlerimizin, Eğitim gönüllülerimizin Öğretmenler gününü kutluyorum. 
 
İçeriden Elif'in bıcır bıcır sesi geliyor, Öğretmenim öğretmenim diye. Neşeyle canlı dersine katılıyor, çünkü öğretmenini çok seviyor.
Öyle özel ve güzel bir bağ ki bu. Galiba en güzel hediyeleri de bu. Başlarımızın tacı öğretmenler...
Bizim aileden sevgiler hepinize sevgiler, sonsuz saygılar... Daima..
 
ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 39
Toplam yorum
: 36
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 761
Kayıt tarihi
: 18.03.12
 
 

Edebiyatı, okumayı ve yazmayı çok seviyorum... Günlük hayata ve kavramlara dair söyleyecek sözüm ol..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster