Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Murat GÜLCEK - Yakamoz35

http://blog.milliyet.com.tr/gulcek

24 Kasım '08

 
Kategori
Öğretmenler Günü
Okunma Sayısı
622
 

Öğretmenler gününüz kutlu olsun.

Öğretmenler gününüz kutlu olsun.
 

Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk


Milliyet blogta bir çok öğretmen ve öğretmen emeklisi tanıyorum. Hepsiyle ilişkilerim oldukça iyi sayılır. Öğretmenler günüyle ilgili yazacaklarımın yanlış anlaşılmasından korkuyorum ama yinede görüşlerimi yazmak istiyorum.

Öncelikle öğretmen deyince ilk olarak aklıma Atatürk geliyor. Atatürk 21 Kasım 1928’de Millet Mekteplerini açtıktan sonra 24 Kasım’da Başöğretmenlik ünvanını kabul etmişti.

Hemen arkasından ilk okul öğretmenim Turhan beyi hatırlıyorum nedense. İlkokul öğretmenleri unutulmaz derler ya beklide ondan beklide onları anamız babamız yerine koyduğumuzdan unutamayız.

Günümüzde öğretmenliğin eskiye oranla değiştiği kanısındayım. Şimdi öğretmenlik bir meslek olarak görülmekte ve saat dolduktan sonra gitmeye çalışan kişilerce işgal edilmekte diye düşünüyorum. Milliyet blogtaki sevgili öğretmenlerim lütfen beni yanlış anlamayınız.

Fakat ben öğretmenlik mesleğinin özellikle eskiye oranla bozulmuş olduğunu düşünüyorum.

Bu bozulma öğretmenlerimizden mi kaynaklanıyor sorusuna cevabım hayır olacaktır. Bu bozulma oldukça kapsamlı bir eğitim öğretim bozukluğuyla ilgili. Öğretmenler hem eğitici hemde öğretici pozisyonundadırlar. Hepimizin evinde anne ve babadan sonra öğretmen gelir.

Kişiler olarak bizler için öğretmen çok önemlidir. Fakat günümüzde öğretmenler için kişilerin önemi çokta fazla değil kanısındayım.

Öğretmen yetiştirmede başrolü oynayan devlet maalesef bu işi becerememiştir. Hiçbir alt yapısı olmayan şehirlerde siyasi oylar uğruna açılan üniversitelerde öğretmen yetiştireceğiz diye yeni bir eğitim cinayetine göz yumulmuştur. KPSS adı altında hiçbir ön koşul aranmayan sınavlarla yüksek puan alan gençlerin öğretmenlik mesleğine uygun olup olmadığı araştırılmadan eğitime balta vurulmuştur.

Bence bir öğretmen her şeyden önce çok iyi maaş almalıdır. Yaşam standartları normalin üstünde olmalı ve eğitimden başka bir şey düşünmemeleri sağlanmalıdır. Böyle bir mesleğe ulaşmakta tabii ki kolay olmamalıdır. Fakültelerde en uzun ve zor olan eğitim sistemini öğretmenlere ayırmalıyız. Öğretmen olmak hiçte kolay olmayacak bir hal almalı ve gerçekten eğitim sevdalılarının bu mesleğe yönelmeleri sağlanmalıdır. Fakülteden mezun olan öğretmenin en büyük arzusu öğrendiklerini başkalarına aktarmak olmalı.

Şu mantığı hiçbir zaman unutmamak gerekir. “ Nitelikli insanlar, nitelikli insanları yetiştirebilir.” Nitelikli öğretmenler yetiştirmek istiyorsak onları yetiştirenlerin niteliğini arttırmak zorundayız. Onların yetiştikleri yerlerin niteliğini arttırmak zorundayız.

Böylesine özel bir günde öğretmenlerimiz hakkında eleştiri yapmak istemezdim ama gerçeklerdende kaçmamak gerektiğine inanıyorum. Kendilerini öğretmen sanarak diğer kaliteli öğretmenleri kirletenleri eleştirmemiz gerekiyor. Milli eğitimin baştan sona yenilenmesi ve bir çok alanda reformlar yapması gerektiğine inanıyorum.

Benim ve benden önceki neslin gözünde ki öğretmen profiliyle şimdiki neslin gözünde ki öğretmen profilinin aynı olmadığı kanısındayım. Öğretmenler bizler için kutsaldı. Şimdi öyle olmadıklarını görüyorum yada hissediyorum.

Kendisini iyi bir öğretmen olarak yetiştirmiş. Gelecek nesillere güzel şeyler bırakmayı hedeflemiş. Bizlerin onlara emenet ettiği çocuklarımızı hayırlı insanlar olmaları için çabalayan. Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün çizdiği çizgiyi benimseyen tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü canı gönülden kutluyorum.
Hepsinin ellerinden saygı ile öpüyorum.


Not:
Değerli öğretmenimiz Mesut Selek'in konuyla ilgili bloğunu okumayan varsa buradan onuda tavsiye etmiş olayım.
http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=146038 ..

24 KASIM 2008 - Murat GÜLCEK

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Nerde kaldı o eski öğretmenler değil mi ? :)))

Serçe! 
 25.11.2008 19:08
Cevap :
Ahhh Tuğba...Bu gelişmişlik içinde eski öğretmenleri arayacağımız hiç aklıma gelmezdi. Ülke ve topluma faydalı unsurların gelişmediğinin kanıtıdır,öğretmenler... Sevgilerimle...  26.11.2008 11:53
 

Elinize sağlık Murat Bey. Yanlış anlaşılmıyor, merak etmeyiniz. Malesef rekabet sisteminden yoksun olan bu meslek, aynı ülkemizin yönetici atamasındaki yansıması izlerini taşıyor. Öğretmenlik asla memurluk değildir. Öğretmenin öğretmen olabilmesi ise rekabet sisteminin çok iyi tesis edilerek işletilmesi, çalıştırılması gerekmektedir. Çeşitli korkularla(Bölünme) MEB 2008 yılında hala okulları merkezden yönetmeye çalışmakta, yönetici atamalarında torpil sistemin çalıştırmaya devam etmektedir. Konu hayli tartışılacaktır nasılsa. Saygılar sunarım.

DurmuşGüler 
 24.11.2008 21:36
Cevap :
Yanlış anlaşılmadığıma çok sevindim. Amacım kimsenin mesleğini yada kendisini kötülemek değil çünkü.Öğretmenlik maalesef memurluk olarak algılatılmaya çalışılıyor.Öğretmenler meslekten ve insanlardan soğutuluyor.Merkezden yönetim hiç başarılı olabilir mi ??? Aslında konu çok derin ama üstü kapalı bir dille açıklamaya çalıştım.Desteğiniz ve katkınız için çok teşekkür ederim.Sevgi ve saygılarımla....  24.11.2008 22:11
 

Bu anlamlı ve önemli kıyaslama ve hususlara temas eden yazının gıyabında aydın, bilge ve münevver olan, yaşadıkları tüm güçlüklere aldırmaksızın görevlerini ihmalsiz yapan tüm öğretmenlerimizin bu özel gününü kutluyorum. Başta bu ortamdaki değerli öğretmenlerimiz olmak üzere onlara daha aydınlık, refah ve olanaklarla donandıkları nice günler diliyorum ( Ayrıca M.Blog Yakışıklısı ünvanını da bu vesile ile kutlarım) İçten sevgi ve selamlarımla...

Ersin Kabaoglu 
 24.11.2008 18:22
Cevap :
Ersin bey güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim.Blogta erkek güzelide oldum,daha ne diyeyim bilemiyorum :))) Saygılarımla...  24.11.2008 21:00
 

merhaba, sizinle aynı fikirdeyim düşüncelerimi şahane bir şekilde ifade etmişsiniz. öğretmenlerimizin eğitim sürecinin zor olmasına katılıyorum. -ki gerçekten eğitimli yeni nesiller yetişsin. bir de daha daha fazla okul. doğu'ya güneydoğu'ya, karadeniz'e.... selamlarımla....

n. 
 24.11.2008 18:21
Cevap :
Okul var Nilüfer hanım öğretmen yok.Aktütün köyünde yaşananları hep baraber gördük.Bu eksiklikleri herkezi kolay öğretmen yaparak tamamlamaya çalışıyorlar.Bu da sistemi bozuyor. Öğretmenlere ne kadar iyi eğitim verilirse öğrencilerde o kadar iyi eğitilmiş olurlar.Katkınız ve bloğumla ilgili uyarınız için tekrar teşekkür ederim.Sevgilerimle.  24.11.2008 20:58
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 150
Toplam yorum
: 1022
Toplam mesaj
: 41
Ort. okunma sayısı
: 996
Kayıt tarihi
: 25.04.07
 
 

İzmirliyim;Şehrimi ve ülkemi seviyorum.Yaşamayı seviyorum. Eğlenmeyi, eğlendirmeyi seviyorum..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster