Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Şubat '07

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
739
 

Öğretmenler ve öğrenciler

Öğretmenler ve öğrenciler
 

Sosyal bilgiler dersini seven bir çocuk değilimdir. Bu sene dersimize girmeye başlayan yeni sosyal öğretmeni de dersten iyice nefret etmemi sağladı.

Geçen dönem Sosyal dersi boştu öğretmen – çok bilmiş sevgili bey- derste olmasına rağmen. Herkes konuşuyordu ama sarı olduğum için midir her ne hikmetse öğretmen sadece beni gördü ve bağırdı. Tabi adama sinirim ya ayrıca inatçıyımdır da susmadım.

Susmadığım için sevgili öğretmen gelip benim ve yanımdaki arkadaşımın saçlarını tutarak çekti.Bu da neydi şimdi ? Ülkemizdeki eğitim bumuydu çocukları döverek bir şeylere zorlamak.Saçımı o kadar çok uzun süre çekmişti ki başıma ağrı girmişti.Ben suçsuzum diyemem, suçluydum ancak ders boştu ve herkes konuşuyordu tek gözüne batan benmiydim ?

O günden beri Sosyal dersine olan azcık ilgimi de yitirdim artık hiçbir şey anlamıyorum.Öğretmenime içten teşekkürlerimi iletiyorum.

Matematik dersi dünyadaki en zevkli ders değil belki ama severdim ben bu dersi "eskiden". Altıncı sınıfa geçmem ile tüm öğretmenler değişmişti ama içlerinden matematik öğretmeni ve sosyal öğretmeni hayatımda nefret edebileceğim iki tip insandı onlarda gelip bana çatmışlardı.

Matematik benim geleceğimi kuracak bir ders.Ama benim elimde bana bu dersi öğretecek ne var kendini öğretmen sanan bir matematikçi.Yarın bir gün OKS’ yi kazandığımızda yanına gittiğimiz zaman gerine gerine ben öğretmenimdin diyecek, kazanamasak da belki öğretmenimiz olarak kalacak ama kazamamamız da ki en büyük etken olacak.Sosyalcimde, matematikçimde.

Ben dershaneye gidiyorum gayret ederek konuları öğrenmeye çalışıyorum.Peki ya diğerleri ? Dershaneye gidemeyen arkadaşlarım.Onlar ne olacak ?

Sosyal öğretmenimize dönersek de sınıfta sağlamış olduğu yalancı, korkutucu bir otorite ile nereye kadar gidebilir ? Umarım bir gün herkes yanlışlarını anlar ve düzeltir.

Dip, köşe, bucak Not:Burada bulunan öğretmenlere kastım yoktur.Çünkü hiçbirinin ders anlatış tarzını bilmiyorum!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben 9 yıldır Fen Bilgisi Öğretmenliği yapmaktayım ve ortaokuldaki Fen Bilgisi öğretmenim herkesi küçük düşüren ve bol bol kulak geçen birisi idi.Tabiki bu öğretmenimiz bizim bu derse ilgimizi azaltıyordu ama ben bilimi ve araştırmayı çok seviyordum.Derslerini aldırmadan dinlesekte şu an Fen Bilgisi Öğretmeni olduk.Geçen yıl öğretmenimle karşılaştım ve Fen bilgisi öğretmeni olduğumu duyunca , sizinde dediğiniz gibi bundan hemen kendine pay çıkardı.Unutmayalım beğensekte , beğenmesekte asla hedeflerimizi bu tür olaylar etkilememeli.Çünkü bu ülkenin sizin gibi düşünen ve gayret eden karakterlere ihtiyacı var.anladığım kadarıyla bu yıl sınava giriyorsunuz , çalışmalarınızda başarılar....

Tarık ÖLMEZ 
 03.09.2007 21:45
Cevap :
Yorumunuz için çok teşekkür ederim, evet sınava gireceğim stres, tempolu yaşamım başladı bile umarım düzgün bir okula girip bu ülke için elimden geleni yapacağım, sevgilerimle...  06.09.2007 12:54
 

Sevgili ''Sarı Papatya'', İyi bir öğretmen olmak öyle kolay değil; tıpkı iyi bir anne ve iyi bir baba olmak nasıl kolay değilse öyle... Yaşadıklarınıza üzüldüm. Öğretmenler, şiddeti reddetmelidirler. Ne var ki şiddet eğitimimizin en temel sorunudur. Sınıflarda öğrenciler arasında da şiddet yaşanmaktadır, öğretmenlere de hakaret, saygısızlık ve hatta şiddet uygulanmaktadır. Şiddet sözkonusu olduğunda en büyük sorumluluk öğretmenlere düşmektedir. Öğretmenlik diploması almakla öğretmen olunmuyor. Atatürk'ün de manevi kızı sayılan başöğretmenimiz Refet Angın (şimdi hasta) öğretmenlerde üç ana ilke ister: Bunlardan birincisi sevgi, ikincisi bilgi, üçüncüsü de adalettir. Bu üç ana ilke öğretmenin kişiliğinde ve mesleğinde yer etmelidir. Öğretmen; idealleri, çocuk sevgisi-insan sevgisi, vatan ve millet sevgisi, bir edebiyatçı gibi okuma ve yazma tutkusu yüksek olan insan olmalıdır. Öğretmenlerin kendilerini yeniden eğitmeleri şarttır. Sizin bu yazdıklarınızı hepimiz yaşadık. Sevgilerimle...

Cemal Hüseyin Çağlar 
 31.05.2007 20:00
Cevap :
Evet gerçekten çok haklısınız her şeyi yargılamadan önce insanların ruh durumuna bakmak en iyisi. Başöğretmenimize Refet Hanım Efendi'ye de acil şifalar diliyorum.  04.06.2007 21:38
 

Öğretmen yanlış davranmış,dersten soğumak yerine hayat mücadelesi yaptığın bir alan olarak gör,yaşamın farklı boyutlarında farklı biçimlerde bu tip insanlarla ne yazıkki karşılaşıyoruz,bir hastanede bir hemşire,bir doktor,iş yerinde bir amir olarak karşımıza çıkar böyleleri,soğumadan mücadele etmeli,mümkünse o öğretmen ile özel olarak konuşup davranışının seni nasıl incittiğini anlatmalısın.Sonuçta oda insan,seni anlayacaktır.Başarılar diliyorum.Bende İngilizce öğretmenliği yapmaktayım,ve kalp kırılarak öğrenim ,eğitim olmaz.

Tanju 
 01.03.2007 19:17
Cevap :
Teşekkür ederim...Haklısınız olmaz,,ama anlamıyorlar.Konuşmayı deneyeceğim...Selamlar [ İngilizceye bayılırım bu arada ]  02.03.2007 16:22
 

Senin durumunda olup dersten soğuyan bir sürü kişi var ama inan kendine yaparsın. Çünkü o öğretmenin hiç umurunda olmaz. İnan benim sevmediğim bir sürü öğretmenim vardı. İnsan psikolojisinden anlamayan, öğrenci ayrımı yapan, evdeki sorunları okula taşıyan tabiri doğru ise bir sürü manyak öğretmen. Bizlere doğru dürüst yönlendirme de yapmadılar. Ama söz konusu senin hayatın. Yaparsan kendine yaparsın. Teslim olma. Bu insanlardan her yerde var. Sevgi ve saygılarla. Bir öğretmen.

Eşit Ağırlık 
 28.02.2007 17:28
Cevap :
Çok haklısınız,durup baktığım zaman sınıfta herkesin birşeyler yapmaya kendilerine eğitim konusunda yön vermeye çalıştıklarını görüyorum ama ne yazık ki veremiyoruz biz daha çocuk yaşta bu yönü kendimize,,ama en azından bana öneri verebilecek sizler varsınız !!  28.02.2007 18:40
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 12
Toplam yorum
: 68
Toplam mesaj
: 12
Ort. okunma sayısı
: 1271
Kayıt tarihi
: 11.02.07
 
 

14 yaşındayım, küçüklüğümden beri yazar olmak istemişimdir. 7 yaşımda okumayı öğrendikten sonra, yaz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster