Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Ana rahmi beyin varsa olur doğum

http://blog.milliyet.com.tr/ruskudar

22 Ağustos '06

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
28780
 

Öğretmenlik mesleğinin toplumun geleceği açısından önemi

Öğretmenlik mesleğinin toplumun geleceği açısından önemi
 


Öğretmenlik mesleğinin tarihi geçmişi, insanlık medeniyeti kadar eskidir. Çünkü öğretmenlik mesleği toplumsal hayatın bir ürünüdür. Öğretmen, içinde bulunduğu toplumun kültürünü, değerlerini gelecek nesillere aktaran ve aynı zamanda toplumun gelişmesinin, çağdaşlaşmasının itici gücüdür. Onun içindir ki Atatürk, Kurtuluş Savaşı'nın o zor şartlarında eğitim ve öğretmen sorunlarıyla ilgili Birinci Milli Eğitim Şurası'nı toplamış ve "Öğretmenler, gelecek nesil sizlerin eseri olacaktır." demiştir.

Bütün bunlar Atatürk'ün, öğretmenlik mesleğinin, bir toplumun gelişmesi ve çağdaşlaşması için çok önemli olduğunu kavradığını gösterir. Nitekim Cumhuriyet döneminde Atatürk, öğretmeni toplumumun ekonomik, sosyal ve kültürel gelişmesinin odağına almıştır.

Atatürk'ün devraldığı Türkiye'de toplumun, yüzde sekseni geçimini çiftçilikle sağlıyor ve halkın ancak yüzde yirmisi okuryazardı. Böyle bir toplumda Cumhuriyet öğretmeni, bir yandan sınıfında halkına okuma yazma öğretirken; diğer yandan, tarlasında tarımsal üretimin artırılması yolunda çiftçilere örnek olan bir çiftçi gibi çalışmıştır. Türk öğretmeni, toplumumuzun o gün içinde bulunduğu mevcut koşullarda misyonunun gereğini yerine getirmiştir. Ancak Türk öğretmeninin bu başarısı, eğitimin önemini kavrayan; öğretmenlik mesleğine değer veren Mustafa Kemal Atatürk gibi bir devlet adamının varlığı ile mümkün olmuştur.

Bugün de Türk öğretmeni, değişen ve gelişen toplumumuzu; yine değişen, gelişen ve küreselleşen dünyamızın, saygın bir üyesi haline getirmenin çabası ve misyonu içerisinde olacaktır. Fakat bu amaca ulaşmak için, ne bir çağdaş eğitim felsefemiz ne de öğretmenlik mesleğinin önemini kavrayan bir devlet adamımız vardır. Bu da toplumumuzun, eğitimden beklediği sonucun gerçekleşmesini engellemektedir.

Bizim eğitim konusunda, şunu ya da bunu eleştirmek gibi bir amacımız yok. Ancak bu konuda yapılan yanlışlıkları da görmezden gelemeyiz. Sözgelimi hükümetimiz, camilerin vekil imamlarla idare edildiğini, vekil imamlığın doğru olmadığını, bu sebeple boş bulunan cami imamlığı kadrolarına çağdaş din adamlarının tayin edilmesi gerektiğini belirtmektedir. Buna katılıyorum. Ancak hükümetimizin, din konusundaki bu doğru yaklaşımını eğitim konusunda göremiyoruz. Evet, vekil imamlık olmaz! Ya vekil öğretmenlik nasıl olur? Bu büyük bir çelişkidir. Bu nedenle bu yanlışlardan devlet olarak, hükümet olarak, millet olarak vazgeçmenin zamanı gelmiştir. Yoksa değişen dünyamızın, saygın bir üyesi olamayız.

Lütfen çağdaş bir eğitim felsefesi oluşturalım! Eğitimin önemini kavrayalım. Türk öğretmenine güvenelim, önünü açalım. O zaman Türk öğretmeni, toplumumuzun içinde bulunduğu mevcut koşullarda misyonunun gereğini yerine getirecektir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3337
Toplam yorum
: 2161
Toplam mesaj
: 196
Ort. okunma sayısı
: 546
Kayıt tarihi
: 15.08.06
 
 

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tarih bölümü mezunuyum. Öğretmenliğim sırasın..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster