Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Nisan '08

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
359
 

Oğul sevgisi

Oğulcuk 14 yaşında vardı sanırım. Ders dinlemez, hep başka şeylerle ilgilenirdi. Çok üstüne düşmeye başladığımda gözlerini sıranın altında bir noktaya dikip , öylece durmaya başladı. Kaç kez annesiyle konuştum olmadı, t ek kelime öğretemiyordum fen bilgisine dair. Sessiz sakin görünümlüydü ama yapmadığı yoktu.

Bir gün annesini sıkıştırınca babasının çok dövdüğünü öğrendim. Çeşitli morluklar vardı ama ben onları bahçe itişmelerinden sanıyordum. Babayı çağırdım, bir zaman sonra geldi.Yavaş yavaş dayak konusuna geldik, dövüyordu, sık sık ama iyiliği için yaptığına inanıyordu. 'Babanızda sizi döver miydi ?' can alıcı soru oldu, o da çok dayak yemişti, çok acı çekmişti, babasının onu dövmüş olmasından nefret ediyordu, ağlaya ağlaya anlatmaya başladı.' Peki, siz niye dövüyorsunuz' un gerçek bir yanıtı yoktu. Miras kalmıştı sanki dayak işi.

Bir oğulcuğa sahip olduğunu, erkek erkeğe paylaşılacak güzel şeyler olabileceğini, dostluğu oluşturmanın onun işi olduğunu, kabahatlinin de kendisinin olduğunu anlattım, ikna oldu. Ben de öğretmenliğimden mutlu oldum.

Oğulcuk hep bir saz istermiş, ne yapıp edip alacağım dedi. Koca adam, gecekonduda yaşayan zavallı adam, salya sümük, bir bayanın karşısında oğlunu dövdüğü için ağlamaktan çekinmemişti ya da o denli duygusaldı ki ağlamıştı ya da ruh sağlığı çok bozuktu ya da ... neyse, sazı aldı. Oğulcuğun yüzü güldü.
Babam bana saz aldı dedi, bana. Babası benden söz etmiş miydi, bilmiyorum. Çok mutluydu, duruldu sanki. Beş on gün sonra babası kalp krizinden öldü.
İnanılmaz küçük , iki göz odalı bu gecekonduda, üç çocuk babasızdı artık.
Babalarını ben mi öldürmüştüm?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayenizde ölmeden önce evladı için iyi bir şey yapmış. En azından çocuğunun hafızasında "saz alan baba" olarak kalacak. Saygılarımla...

moonlight1 
 12.04.2008 17:01
 

Zavallı,rahmetlik zaten bu dünyada yaşayan bir ölüydü...Şimdi o çocukların ''Yaşayan değerli yaratıklar''Olduklarının güveni nasıl sağlanmalı?...Ona bakmalı...Binlerce ,kıyıda can çekişen ''Deniz yıldızlarından '' bunlar...Denize ulaştırmak gerek...Saygılarımla...

Mesut Selek 
 12.04.2008 11:16
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 50
Toplam yorum
: 44
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 726
Kayıt tarihi
: 27.01.08
 
 

Biyologum ama öğretmenlik yaptım. Emekli oldum ve nihayet duygularımı, yaşadıklarımı, gördüklerimi p..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster