Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Mart '12

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
197
 

Oğuz'ca yolculuk

Oğuz'ca yolculuk
 

Oğuz Tümbaş, M. Sadık Kırımlı bir etkinlikte


İzmir’den Oğuzeli’ne bir nostaljik yolculuk…

Her yazar, şair yazınsal yaşamının belli bir döneminde geçmişiyle ilgili önemli olayları, gözlemleri, bilgi ve izlenimleri edebi sanatçılığını da kullanarak okuyucusuyla paylaşmak ister. Bu belki de yazar olmanın, şair olmanın getirdiği bir sorumluluk, bir zorunluluktur. Geçmişini, geçmişte bıraktıklarını yazmak, edebiyat dünyasında yaygındır.

Sevgili şair, yazar dostum, usta kalem Oğuz Tümbaş’ın Oğuz’ca Yolculuk kitabı da her ne kadar denemeler olarak çıksa da aslında bir anı kitabı. Belli dönemleri anlatan anıları, o dönemlerin aynası gibi duruyor. Geçmişe tanıklık ediyor. Edebiyat tarihimizde türüne çokça rastladığımız anıların yazımı bir bakıma kültürlerin sonraki kuşaklara aktarılmasına köprülük görevi de yapıyor.

Oğuz’ca Yolculuk’ta yılların yaşanmışlığı, birikimi, dostluklar, şehirler, yerel yemekler, sanat, şiir her şey var. Kitap, yazarın çocukluğundan, gençliğinden, hayatına dair izlerden yürüyerek, okurunu beraberinde Antep’e, Oğuzeli’ne, eski Ankara’ya, İzmir’e sürüklüyor.

Oğuz Tümbaş’ın yazın yaşamı çocukluğundan itibaren başlıyor. Anlatısının ana izleğine çocukluk arkadaşlarını, bugünün ünlü yazar ve şairlerine ilişkin anıları sığdırıyor. Yazar, geçmişi yazarak bir bakıma tarihe notlar düşüyor. Yazılanlar, okuru sıcak ve samimi bir havada yakalamayı başarıyor. Tümbaş, kimi anlatılarında şiire ve yazıya dair derin çözümlemelere de giriyor. Oğuz’ca Yolculuk yerelliğin ötesinde, evrenselliği yakalayan, evrensel, etik değerler üzerinden akan edebi bir metin aynı zamanda. Okur metinle birlikte Oğuz Tümbaş’ın Antep’in Oğuzeli’sindeki tozun dumanın içinde kalmış çocukluğuna, Ankara’daki öğrencilik ve ilk gençlik yıllarına, İzmir Körfezinde esen imbata konuk olabiliyor. Yazar bunu duyumsatıyor. Edebiyatımıza uzun yıllar emek vermiş yazar, şair dostlarını da unutmamış Tümbaş. Fırsat buldukça onları anıyor, edebiyat ve şiire ilişkin görüşlerini paylaşıyor. Oğuz Tümbaş, düz yazıda da şiirsel, imgesel bir dil kullanıyor. Anlatısı edebi bir tat veriyor. Yabancısı olmadığım topraklara gidip geldim okurken.

Yazar, kendi yaşamından kesitlerle başlıyor anlatısına. Oğuzeli’ndeki çocukluğunu, lise yıllarında aldığı şiir ödülünü, çalıştığı yerleri, kitaplarını paylaşıyor bu bölümde. Diğer bölümlerde de yazar, Gaziantep özlemini, yazar ve şair dostlarını hep anıyor, dile getiriyor. Şairler Ali Çapan, Sina Akyol, Ülkü Tamer onda derin izler bırakmış olmalı. Okuyucuyu Ülkü Tamer’in dizeleriyle ‘Antep’li zamanlara’ götürüyor.

Kitapta beni en çok etkileyen bölüm, “Yalnızlığın Duru Ortamında Bir Fotoğraf Karesi ve Üç Şair” isimli bölüm oldu. Bu bölümde, Tümbaş siyah-beyaz bir fotoğraf karesi üzerinden Şair Ali Çapan, Şair Sina Akyol ve kendisinin bulunduğu 40 yıllık bir fotoğrafın çekildiği Ankara Dikmen Kuyubaşı durağına nostaljik bir yolculuk yapıyor. 18-20’li yaşlardaki delikanlı çağlarını anımsıyor, anımsatıyor. Dile kolay 40 yıllık dostluklar günümüzde çok az rastlanan türden dostluklardır. Bir yazar Antep’i anlatır da mutfağını es geçer mi? Tümbaş da Antep mutfağını ve damak zevkini aktarıyor okuyucusuna. İlerleyen bölümlerde Antep kahramanı ‘Karayılan’ın bilinmeyen yönlerini öğreniyoruz.

Meyan şerbetini İzmir’de tatmak nasıl bir duygu? Sonraki satırlarda bunu sorguluyor yazar. İzmir’i anlatıyor. Körfezi, Kordon’u, Saat Kulesini, Karşıyaka’yı, körfezde esen ılık imbatları anlatıyor. Bunu yaparken yine İzmir’de yaşayan şairlerin dizelerinden örnekler vermeyi ihmal etmiyor.

“Rüzgara takılmış gider gibiyiz,” diyen şair Oğuz Tümbaş’la Oğuzeli’ne, Antep’e, Ankara’ya, İzmir’e nostaljik bir yolculuk yapmak isteyenler Oğuz’ca Yolculuk’u okusunlar. Tümbaş şairlikte gösterdiği başarıyı, düz yazıda da sürdürüyor. Kalemine sağlık Tümbaş, şiir ve edebiyat yolcuğunda başarılar diliyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 96
Toplam yorum
: 277
Toplam mesaj
: 24
Ort. okunma sayısı
: 1525
Kayıt tarihi
: 01.11.06
 
 

1970 yılında Siverek'te doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Tarsus'ta tamamladım. İstanbul Üniversites..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster