Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Eylül '06

 
Kategori
Dilbilim
Okunma Sayısı
497
 

Ohaaa' nın geri dönüşü

Ohaaa' nın geri dönüşü
 

Balkondo oturmuş bir yanımda çayım,önümde günlük gazetem, keyif yapmaya hazırım. Bahçede 4- 5 tane çocuk koşup oynuyorlar, tatilin son günlerinin onlar da keyfini çıkarıyorlar. O da ne çocuklardan bir tanesi olanca sesiyle;

- Ohaaaaa...

Arkadaşı olacak velette tüm sesiyle;

-Çüüşşş....

1960 lı yıllarda Ege'nin küçük ve şirin bir kazasında yaşıyordum. Evimizin tam karşısında büyükçe bir tarla vardı. Tarla sahibi bir yıl ekin dediğimiz buğday veya arpa, ertesi yıl kavun veya karpuz, bazen de hiçbir şey ekmez, nadasa bırakırdı. Bizim için en eğlencelisi ekin dikilen seneydi. Oraklarla biçilen ekinler ortaya bir yere toplanıp, yayılır. Buğdayların saplarından ayrılması işlemine geçilirdi. Bu iş için gerekli olan aletler altlarına çakmak taşı denilen kesici taşların sabitlendiği iki adet sabit tahta (kızak), bu tahtaya bağlanmış iki adet kayış, (Adadaki faytonları çeken atları düşünebilirsiniz), 1,5- 2 mt. uzunluğunda ucuna çivi geçirilmiş deynek. Deyneğin adına ÜVENDİRE denirdi. Güç olarak bir MANDA veya ÖKÜZ, onların önünde veya yanında bir EŞEK. Hasatın son aşamasında gerekli olan bunlardı.

Ayırma işlemi başladığında köylü, kızağa biner,ağırlik yapalım diye bizi de bindirir ve ucu çivili sopayı öküzün kaba yerine şöyle bir dürterken bağırır: Ohaaaa. Garip öküz çivi batınca yürür, o yürüyüncede altı keskin taşlı kızak hareket eder ve buğdayla saplarını ayrıştırma işlemi başlardı. Öküzün bazen inadı tutunca eşek devreye girer, çivili sopayı kabasında duyan eşek biraz hızlanınca köylü bağırır: Çüüüüşşş. Ve harman ohaaa ve çüşşş nidalarıyla devam ederdi.

Yüzlerce kelimeden oluşan güzel Türkçemizi, cümle kurarken arasına abuk sabuk yabancı kelimeler koyup çirkinleştirdiğimiz yetmiyormuş gibi; şimdi de toplumun her kesiminde (yalnız çocuklar değil), kendini elit tabaka diyenler ve saygın işlerde çalışanların da ağzından oha ve çüş kelimelerinin çıkması hiç hoş değil. Çocuklarımızın her şeyi bizden kopya ettiklerini unutmayalım.

Türklüğümüzü ve dilimizi yozlaştırmamak dileğiyle, hoşça kalın...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 34
Toplam yorum
: 13
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 1966
Kayıt tarihi
: 25.08.06
 
 

1953 Manisa Alaşehir doğumluyum.  Lise mezunu, evli, üniversite mezunu bir çocuk babasıyım. 197..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster