Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Nisan '12

   
  Kategori
  Oyunlar
  Okunma Sayısı
  1046
   

  Okey oyunu

  Okey oyunu
   

  Okey Oyunu


  Okey oyunu dört kişi ile oynanılan bir masa oyundur. Genellikle ülkemizde sıkça oynanıldığını söylememiz doğru olacaktır. İnsanların sohbet etmeleri sırasında zevk almalarına neden olan tek oyun olduğu da düşünülebilir. Okeyin yanında her ne kadar tavla ve satranç gibi oyunlar olsa da okeyi ayıran en önemli özellik; çoklu oyuncuyla yapısına izin vermesidir. Yabancı ülkelerde oynanılan kart oyuncularının okey oyunundan türediği gözlenmektedir.

  Okey Oyunu oynamak isteyen insanlar 4 oyuncu sayısını sağlamak zorunda değildir. Çünkü okey, 2 kişi ile de oynanılabilir. Ancak 4 kişinin oyun içersinde olması mücadele ve oyun zevkinin en üst seviyede yaşanmasına etki edecektir. Arkadaşlarınızla bir araya geldiğiniz zaman bir masa ve okey malzemelerini tedarik etmenizle oyunun başlaması için bir sebep olmayacaktır. Okey oyunu içerisinde toplam 106 adet taş bulunur. Bu taşlar birbirini takip eden sıralı taşlardan oluşmaktadır. Örneğin; 1’den 13’ e kadar numaraların yer aldığı taşları kapsar. Ayrıca 4 farklı renkten oluşan okey taşları için bu sıralama her renk için geçerlidir. Oyuncuların okey taşlarını daha elverişli kullanabilmeleri açısından bir ıstakaya sahip olmaları gerekir. Bu yüzden okey başlamadan oyuncuların önünden ıstakalar bulunacaktır.

  Okey oyunu Türkiye’nin en gözde oyuncularından birisidir. Oyunun kuralları çok kolay ve basittir. Okey oyunu oynamaya başlayan yeni oyuncuların iki el oynamaları sonucunda okey oyununu öğrenmeleri mümkündür. Burada bilmeniz gereken en önemli nokta okey’de bitme olmaktadır. Okey’de bitmek isteyen insanlar ellerinde bulunan taşları perler halinde dizerek son kalan taşı atmaları sonucunda tamamlarlar. Perler şu şekilde oluşturulmaktadır: 4-5-6 buna sıralı per denir. Bir diğeri ise aynı rakam ve farklı renk taşları yan yana getirmektedir. Örneğin; Mavi 9, Kırmızı 9, Mavi 9 gibi… Per oluşmak istediğiniz zaman mutlaka en az üç adet taşı yan yana sıralamanız, okey kuralları gereğince kabul edilmektedir. Tüm bu aşamaları gerçekleştirdiğiniz ve tek bir taşınızın kalması sonucunda sırası gelen oyuncunun o taşı atarak oyunda galip gelmesi amaçlanır.

  Sizlerde okey oyunu oynamak istiyorsanız, internette yer alan siteleri veya programları kullanabilirsiniz. Ben program olarak sunulan okey oyunlarını tercih etmekteyim. Çünkü birçok özelliği program sayesinde kazandığım bir gerçektir. Tabi bu sizin tercihinize kalmış bir durumdur. Hemen okey oynamaya başlayarak, yeni insanlarla mücadele edebilmeniz için okey oyunu indir sitesinden bedava oyuna başlamanızı öneririm. Sizlere faydalı geleceğine inandığım bu konuyu beğendiyseniz, lütfen yorumlarınızla bana destek veriniz. Güzel günlerde okey oyunu oynamanız dileğiyle, hoş çakalın.

  Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

   
  Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
  Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
  Toplam blog
  : 1
  Toplam yorum
  : 0
  Toplam mesaj
  : 0
  Ort. okunma sayısı
  : 1046
  Kayıt tarihi
  : 20.04.12
   
   

  Merhaba sevgili okurlar. Ankarada yaşamaktayım. Güncel olarak sizlere bir oyun sever, hatta bir o..

   
   
  Yazarı paylaş
  • Tümünü göster