Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Mart '07

 
Kategori
Okullar
Okunma Sayısı
5815
 

OKS 2007

OKS 2007
 

Gençlerimizin, sınav maratonlarına başvuruların biri bitiyor, bir diğeri başlıyor... Geçen hafta ÖSS’ ye başvurular vardı… Bugün OKS başvuruları başlıyor… Daha sonra, sınav heyecanları ve beklenecek sonuçlar…Kaybedenler, kazananlar!!!

Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı (OKS) başvuru işlemleri, Internet üzerinden 26 Mart - 15 Nisan 2007 tarihleri arasında yapılacaktır.

Sınava bireysel başvuru işlemleri http://www.meb.gov.tr ile http://oks2007.meb.gov.tr adreslerinden yayımlanan e-başvuru kılavuzu ve başvuru işlem basamakları dokümanları dikkatlice incelendikten sonra, burada belirtilen esaslara göre yapılacaktır...

OKS’ ye başvuruyu okullardan yapacak Veli, e-Başvuru kılavuzunda yayımlanan başvuru talep formu doldurulduktan sonra başvuru işlemleri linkinden, adayın T.C. kimlik numarası girilerek başvuru yapılacaktır. Başvurunun resmiyet kazanması ve geçerli olması için aday velisi, okul müdürlüğünün kendilerine verilen randevu günü ve saatinde okula adayın T.C. kimlik numaralı nüfus cüzdanı, vesikalık fotoğrafı, sınav ücretini yatırdığı banka dekontu, başvuru talep formu ile gelerek başvuru ve onaylama işlemlerini yaptıracaktır.

Okul yetkilisi, başvuru sayfasına adayın T.C. kimlik numarasını girerek veli adına bireysel başvuru yapacaktır. Velinin, daha önceden doldurduğu başvuru talep formuna göre, başvuracak adayın tercihlerini girerek, kontrollerini yaptıktan sonra elektronik onaylamasını yapacaktır.

Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı 10 Haziran 2007 Pazar günü Türkiye saati ile 10.00'da tüm il merkezleri ve bazı ilçe merkezleri ile yurt dışında Lefkoşa, Trablus, Riyad, Medine, Cidde, Bakü ve Aşgabat'ta merkezî sistemle yapılacaktır.

Sınavlarda, çocuğum hangi okulu kazanacak heyecanını yaşayan öğrenci ailelerine sabırlar, Genç öğrencilere sınavlarda başarılar diliyorum.

10 haziran 2007 saat 10.00' da başlayacak sınav yerlerini TC kimlik numarası ile,

http://www.meb.gov.tr/sinavlar/sorgu/diger/Sy/OKS_2007/Oks_2007.htm adresinden öğrenebilirsiniz..

Sevgi ve saygılar.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Gencler icin dileklerini ben de paylasiyorum, sevgili Latif. Ama cok nostaljik taktin beni, biliyor musun?.. Ben üniversiteye, merkezi sistemin ilk kez uygulandigi yil basladim (Yani ondan bir yil öncesine kadar, isteyen istedigi üniversiteye gidebiliyordu). Sonra, yillar icerisinde politik rant kapisi oldu bu is. Özel dersaneden gecilmiyor. Üniversitesi olmayan ilcemiz kalmadi sanki. Ama yine de isteyen istedigini, kendini bulabilecegini okuyamiyor. Bu durumu nüfus artisiyla aciklamak mümkün mü sadece? Egitim politikasi ne demektir? Var midir, yok mudur? Varsa, ne menem birseydir? Üniversite enflasyonu yasarken, ortaögretimimiz gecekondulastirilmamis midir? Ortaögretimsiz üniversite kukla degil de nedir?.. Yaa beyaz sayfa actim geldim yeniden diyorum, sen beni konusturuyorsun. Daha fazla gevezelik edersem basim belaya girecek yine burada. Sevgilerimle, dost insan.

pirmete 
 27.03.2007 22:08
Cevap :
Eğitimin, yerinde ve zamanında doğru yapılanmaması sonucunda; bugün üç binin üstünde dershane, on milyarlık dolarlık bir sektöre dönüşmüştür. Memleketimin 18 milyon öğrenci genci, sınav maratonuna koşturularak; kişinin kendisini geliştirme ve yetişkin birey olma özellikleri elinden alınmaktadır... Okullarımızda sınava ve ezbere dayalı eğitim gören gençlerin büyük çoğunluğunun herhangi bir mesleği olmadığı ve sorun çözme becerileri de olmadığı için, bütün yaşamları boyunca bocalamaktadırlar… Pirmete ağabey, keşke gençlerimiz istedikleri okullara, sınavsız girebilseler… Belki torunlarımıza nasip olur inşallah… Sevgiler, saygılar.  29.03.2007 0:21
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 359
Toplam yorum
: 1565
Toplam mesaj
: 176
Ort. okunma sayısı
: 4532
Kayıt tarihi
: 05.06.06
 
 

İstanbul Kadıköylüyüm.Yardım seven, sevimli bir insan olduğumu söyler dostlarım... Eşimi, kızımı,..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster