Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Ağustos '07

   
  Kategori
  Eğitim
  Okunma Sayısı
  855
   

  OKS gitti, SBS geldi

  OKS gitti, SBS geldi
   

  Bu yıl son OKS yapılacak açıklaması ile herkeste bir sessizlik oldu ve nasıl olacak türünden sorular soruldu. Evet, gerçekten bu yıl 8.sınıfta öğrenim gören öğrencilerimiz son OKS'ye girecekler ancak 6. ve 7. sınıfta okuyan öğrencilerimiz ise yeni adıyla SBS'ye girecekler.

  Yeni sınav sistemi tartışılıyor; acaba daha mı iyi olacak yoksa işler daha da mı karışacak? En önemli problem öğrencinin yıllarca çalışıp tek sınavla değerlendirilmesiydi. Etrafımızda heyecandan bayılan, soruları karıştıran o kadar fazla öğrenci var ki, bu açıdan değerlendirince yeni sistem daha iyi diyoruz. Ama bununla beraber yeni sistem ile öğrenciler dershanede daha çok vakit geçirecek, eskiden sadece 8. sınıfta dershaneye gitmeleri yeterli olurken, şimdi 3 yıl boyunca dershanelere gitmeleri gerekebilecek.

  Çevremizdeki ailelerin bir çoğu çocuklarına "Bu yıl biraz dişini sık, seneye rahat edeceksin ve sınavı atlatınca güzel bir yaz tatili seni bekliyor" şeklinde motive etmeye yönelik cümleler söylüyorlardı. Şimdi ise bu söylemler 3 yıl boyunca devam edecek yani yine öğrencilerimiz sınav endeksli yaşıyacaklar ve ülke geleceğimiz gençlerin kendilerini soysal açıdan geliştirmesinden mahrum kalacak.

  Yeni sınav sisteminin güzelliklerinden birisi ders notlarının ortalamasının etkili olacağı gerçeğidir. Eskiden 4 temel ders önemseniyordu, şimdi ise tüm dersler önemsenecek ve belki de resim, müzik ve spor alanında gençlerimiz biraz daha gayretli olmak zorunda kalacaklar. Ayrıca öğrencilerin davranış , düzenli yaşam gibi konularda gösterdikleri gelişimlerde davranış düzeyi puanı adı altında SBS sonucunda aldığı puana eklenecektir. Yeni sınav sisteminde benim en çok beğendiğim yenilik ise spor, müzik ve resim alanında yapılan yarışmalarda gösterilen başarıların da puanlarına katkı sağlamasıdır.

  Evet bu yeni sınav sistemini de deneyelim ve görelim...

  Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

   
  Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
   
   

  Bence kim ne derse desin OKS daha iyiydi üç yılın birikimini - bana göre - bir sınavda göstermek(ebilmek) daha kolay. Şimdi altıncı sınıftan itibaren ders çalışmaya başlamaları lazım öğrencilerin halbuki o dönemlerde çocuklar ne OKS ne SBS takmıyor. Kendimden biliyorum işin bilincine daha bu sene varabildim. Bence OKS en iyisiydi. Yaşasın OKS !

  *Sarı Papatya* 
   06.09.2007 13:47
  Cevap :
  Aslında en güzeli sınavsız geçiş ancak okullar arası o kadar eşitsizlik varki Türkiye şartlarında kesinlikle suistimaller olacağından sınav zorunluluğu var.Tek sınavın yararı dedidiğiniz gibi bir sene fedarlık yap yeter , ancak emek verip o sınav anında problem yaşayan çok öğrencim olduğundan birden fazla sınavın daha yararlı olduğunu düşünüyorum.Birde şu var her yıl görülen konulardan çıkacağı için konu fazlalığı yaşanmayacak.Tek ve en önemli problem 3 yıl ders ders ders ve tabiki dersane ....  08.09.2007 15:16
   

  Öncelikle, öğrencilerin sorunlarına dikkat çektiğiniz için çok teşekkür ederim. Yeni sınav sistemi öğrenci ve velileri şimdilik olumsuz etkiledi. Ancak ben de sizin gibi tek sınavla değerlendirilmeye karşıyım. Sınav sistemi tam olarak kanıksandığındaysa sonuçlarının daha olumlu olacağını düşünüyorum. Çalışmalarınızın devamını dilerim. Hoşça kalın...

  Sevgi Biçer 
   10.08.2007 21:52
  Cevap :
  Teşekkürüm ederim tabiki her yeni olayın güzel yanı olduğu kadar olumsuz yanıda mevcut ancak sınav olduğu müddetçe bu denge sağlanamayacaktır.Dileğimiz sınavsız günlere...  08.09.2007 15:19
   
  Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
  Toplam blog
  : 1
  Toplam yorum
  : 2
  Toplam mesaj
  : 0
  Ort. okunma sayısı
  : 855
  Kayıt tarihi
  : 07.08.07
   
   

  1977 Adanada doğumluyum , 16 Yıldır eğitim sektöründeyim ve özel okulda 7 yıl çalıştıktan sonra k..

   
   
  Yazarı paylaş
  • Tümünü göster