Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Haziran '08

 
Kategori
Sınavlar
Okunma Sayısı
448
 

OKS ve türban

OKS ve türban
 

8 Haziran 2008 Orta Öğretim Kurumları Seçme ve Yerleştirme sınavı (OKS) yapılıyor.

Günlerden beri ülkede, üniversitelerde; türbanın serbest bırakılması hususunda yapılan Anayasa değişikliğinin, Anayasa Mahkemesince iptal edilmesi tartışılıyor.

İşin özü ne? Üniversitede okumak isteyen ve dini inançları nedeniyle başlarını örtenlerin, okula ve derslere başı türbanla girmeleri(!)..

Bu konuda Yüksek Yargı organlarınca alınan kararlar olmasına rağmen, iktidar Anayasanın 10 ve 42. maddelerinde değişiklik yaparak, türbanın üniversitelerde serbest olmasını sağlamaya çalıştı(!) Birkaç üniversite bu karara uydu. Diğerleri, YÖK Kanunun 17 maddesinde değişiklik yapılmadığı gerekçesiyle uymadı. Böylece üniversitelerimizde bir başı bozukluk aldı başını gitti.

Bu Anayasa değişiklikleri yapılırken, en büyük endişe olarak ne gösteriliyordu. Bu değişiklik ile türbanın ilköğretim kurumlarına kadar ineceği ve Kamu kurumlarında çalışanlarında bu değişikliğe dayanarak, iş yerlerine türbanla geleceği, ülkenin İran ve Aganistan benzeri görüntülere sahne olacağıydı.

Yapılan Anayasa değişikliği, Anayasa Mahkemesince 9 a karşı 2 ret oyu ile iptal edildi. Üniversitelere türbanın giremiyeceği bir kez daha karara bağlanmış oldu. Herkese düşen görev; Anayasamızın ve yasalarımızın emrettiğini yapmak, men ettiğini yapmamak. Suç işleyen cezasını çeker mantığı!..

Yukarıda belirttiğimiz gibi bu gün OKS sınavı yapıldı. Yani bu sınav, İlköğretim okulu öğrencileri arasında yapılıyor ve liselere geçiş sınavı özelliği taşıyor. Yani üniversiteye daha çok var. Arada dört yıllık lise eğitimi var. Ondan sonra üniversite!..

O da ne? Konya Mareşal Mustafa Kemal İlköğretim okulunda sınava giren İlköğretim okulu öğrencileri sınavlara türbanları ile geliyor. Kapılardaki görevliler hiç müdahale etmeden, öğrencileri; başlarının türbanı ile sınava alıyorlar. Hiç bir görevli, ya kardeşim bu kız çocukları ilköğretim okulu öğrencisi, şimdiden bu şekilde sınava girerlerse, yarın lisede de aynı şekilde sınıfa girmek ister, bu da ülkede, bu günlerde olduğu gibi kaos yaratır demedi. Diyemedi!..

Ya okul bahçesinde çocuklarının sınavadan çıkışını bekleyen veliler; hep gösteriş peşindeler. Çıkartmışlar Kuraan kitaplarını, sözde okuyorlar (!) kaş altından da bakan var mı diye kontrol ediyorlar. Yani bu insanlar, okudukları Kuran-ı, kızlarının başına örttükleri bir metrelik bez parçasını, hanımlarına giydirdikleri kara çarşafı bile dikkat çekmek için yapıyorlar.

Eğer senin dini inancın varsa. Bu inancını ülkenin yasaları çerçevesinde yaşa, yap!.. Bu güne kadar kimse, kimsenin giydiği kıyafete karışmadı. Kimse, kimsenin yaptığı ibadete de karışmadı.

Yapılan kanunsuzluklara karşı son zamanlarda bir hoş görü, tolerans tanıma kampanyası başlatıldı. Hani açık lise sınavlarına türban, çarşaf ve takkeleri ile girenler hakkında ne gibi bir işlem yapıldı. O öğrencileri o şekilde sınava alan görevliler hakkında ne gibi bir işlem yapıldı. Bilen var mı?

Bu günkü sınava türbanları ile giren ilköğretim okulu öğrencileri ve onları o şekilde sınava alan görevliler hakkında ne gibi bir işlem yapılacak? Bence hiç!..

Ben derim ki; Kanunlar uyulmak, uygulanmak için yapılır. AB ye uyum yasaları diye çıkartılıp, tozlu raflardaki kanun kitapları arasında yerini almak için değil!..(Örnek: Alın sigara yasağı kanunu, Trafik yasalarında yapılan değişiklikleri, kabahat nevinden olan suçlara uygulanacak cezaları, yolda tükürme, sigara izmariti veya çöp atma gibi...bozuk(ayıplı) mal satmak, kaldırımları işgal etmek, denizleri, akarsuları, yer altı sularını kirletenlere verilecek cezalarla ilgili kanunlar)

İnsanlarımızın kanunlara uyum konusunda eğitmek de devletimizin görevi...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Takke ve çarşafla giren de mi varmış? Selamlar.

Mehmet Oyan 
 09.06.2008 19:08
Cevap :
Yorumunuz için teşekkürler.Aynen öyle, takke ve çarşafa girenler de var.Selamlar.  09.06.2008 22:08
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 2908
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster