Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Eylül '19

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
43
 

Öksürük İhmal Edilmemeli

Öksürük sözlükte, “Solunum yollarında biriken mukus ve içindeki partiküllerin ani ve gürültülü bir nefes verme hareketiyle ağız boşluğuna getirilmesi ve bu biçimde uzaklaştırılmasını sağlayan önemli bir savunma refleksi.” diye tanımlanıyor.

Öksürük solunum yollarının koruyucu silahıdır. Mesela bazen su içerken ya da yemek yerken solunum yollarına bir miktar kaçtığında onu çıkarmak için kuvvetlice öksürürüz ve kaçan şey çıkınca da rahatlarız, öksürük de kesilir. Öksürüğün işte böyle çok önemli bir faydası da vardır. 

Normalde yani sağlıklı iken de insan öksürebilir ama bu rahatsız edici değildir. Solunum yollarını temizlemeye yönelik bir harekettir. 

Öksürük rahatsız edici veya balgamlı ise bu vücutta bir rahatsızlığı işaret ediyor olabilir. Bunların başında solunum yolu hastalıkları (nezle, grip, bronşit, alerjik astım, bronşektazi, zatürre, verem, KOAH vb.) gelir. Nezle, grip, astım bronşit, zatürre ve veremde öksürük kurudur, balgam çıkmaz; diğerlerinde balgam vardır.

Bunların dışında akciğer tümörlerinde, kanserinde öksürük olur, hatta kanlı balgam çıkabilir. Sigara içenlerde de zamanla bronşit gelişir ve balgamlı öksürük olur. Bu ikisi birbirine karışabilir, bunun için üç haftadan uzun süren öksürüklerde mutlaka bir doktora gitmek gerekir.

Sinüzit ve orta kulak hastalıklarında da öksürük bulunabilir.

Ayrıca mide reflüsünde de öksürük olur. Reflü, asitli mide içeriğinin ağza gelmesidir, bu arada boğazı tahriş eder, solunum yollarına kaçar ve öksürük olur. Astımla karışır. Her ikisi de gece daha çok rahatsız eder. Astımda ağza ekşi su gelmesi olmaz.

Öksürük bunlara ilaveten daha başka hallerde de olur. Benim burada anlatmak istediğim, basit önlemlerle geçmeyen ve uzun süren öksürüklerde geç kalmadan mutlaka bir hekime, tercihan göğüs hastalıkları uzmanına görünmek gerektiğidir.

Erken teşhis her zaman iyidir, hayat kurtarır.

Şen ve esen kalınız.

Dr. Atanur Yıldız

13 Eyl. 19

Kocaeli 

 

Halil Güven (Sökeli), ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Şükür öksürük nedir bilmiyorum, sadece genzime bir şey kaçınca.

Kerim Korkut 
 15.09.2019 10:01
Cevap :
İşte buna yani iyi olmanıza çok sevindim. Selam ve dua ile kalın.   15.09.2019 16:11
 

Teşekkürler sevgili doktorum:)

Halil Güven (Sökeli) 
 13.09.2019 20:05
Cevap :
Ben teşekkür ederim Halil Abim. Selam ve saygılarımla.   14.09.2019 18:30
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 492
Toplam yorum
: 3087
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 275
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster