Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Kasım '07

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1278
 

OKTAY SİNANOĞLU

OKTAY SİNANOĞLU
 

2001 yılının son çeyreğinde bir gazetenin Pazar ekinde dikkatimi çekmişti, Oktay Sinanoğlu. Klasik bir Pazar söyleşisi idi. Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu’nun “Türk Aynştaynı” kitabını okudum. Sonraları “Hedef Türkiye” kitabını okudum. Çok geç tanıdığımız, engin bir insan ve kimyacı Sinanoğlu. Yirmi altı yaşında Amerika’da Yale Evrenkentinde (üniversitesinde) profesör olması, dünyaca ünlü bu bilim adamımızın kıymeti, maalesef birçok kişi tarafından bilinmemekte. Sinanoğlu’nun ısrarla üzerinde durduğu nokta Türkçe ile Eğitim. Türkçe’nin yaşatılmasının, Türk kültürü ile doğrudan ilişkili olduğunu defalarca tekrarlıyor.

Yüzyıllar boyu Türklerin bu dünya üzerindeki varlığının tesadüfi olmadığını ve diğer ırkların günümüze kadar bizlerle nasıl uğraştığını detaylarıyla anlatmakta. Yaşadığımız bu dünyada hakimiyeti elinde tutmak isteyenlerin akıllara durgunluk veren çalışmalarını ve bir ırkı yok etmek için ( klasik yollarla başaramadıklarında ), o kültürü ve o dili nasıl zayıflatmaya çalıştıklarını anlatmakta. Kendi deyimi ile kültür mühendislerinin, toplum mühendislerinin ve din mühendislerinin uğraşlarını bizlere aktarıyor. İbret verici, herkesin tanışması lazım Oktay. Sinanoğlu ile.

Sinanoğlu'nun birçok kitabı gençlik tarafından okunuyor. Çünkü, gelecek bugünün gençleri tarafından biçimlendirilecek, bunu O, çok iyi biliyor.


Sizlere Sinanoğlu’ndan kısa alıntılar vermek istiyorum :


"...Ben baktım, Türk Bayrağı, Atatürk karşımda, cam çerçeveli olduğu için bayrağın üstünde kendi yansımamı görüyorum. İçimden yemin ettim, dedim ki: Gideceğim ve orada söz sahibi olacağım, ondan sonra gelip o namussuzlarla burada uğraşacağım. O zaman anlamıştım ki burada kalırsam Amerika’nın kölesi olurum, oraya gidersem Amerika'nın efendisi olur, buraya gelip onlarla daha rahat mücadele ederim. Ve iste bizi gönderdiler..."


"...Bizi 17 yaşımızda apar topar zorla Amerika’ya gönderdiler; çirkin bir gaye ile 'devşirme' olalım diye gönderdiler; çok şükür olmadık!..."

Gündelik, siyaset, çıkar grupları, dışardan güdümlü gizli veya açık "cemiyet"lerden uzak durun. Atatürk’ün dediklerini bol bol okuyun, onları işte bu günler için demiş, yazmış. Türkiye'nin şerefli, refahlı, itibarlı ve bağımsız geleceği için Atatürk yolumuzu çizmiştir. Dış ülkelerden, onların yerli kuyruklarından medet ummayın. Gayeleri bize yardımcı olmak değil, Türk adını tarihten silmektir. Dünyanın neresinde olursanız olun, kimliğinizi, Türk dilini, Türk tarih ve kültür bilincini, binlerce yıllık geleneğini kaybetmeyin. Dış gibi konuşup yabancıdan ayırt edilemez hale gelmek hiç şart değil. Unutmayın ki Türk olmak bir kafa, gönül işidir. Türk; kültürüyle, diliyle, ata sevgisiyle Türk’tür. Soy sop meselesi karıştırarak, o her şeyimizi borçlu olduğumuz şerefli atalarımızı karalamaya çalışan iç düşmanların kitaplarına, yaygaralarına kulak asmayın. Kültür genleri, ırk genlerinden daha önemlidir.

İçinde bulunduğumuz Atatürk haftasında siz değerli blog okuyucularına O. Sinanoğlu'ndan bahsetmek istedim.
Sevgilerle....

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Değerlerimizin değerini tam olarak bildiğimiz gün...

Şahin Yamaner 
 12.11.2007 23:45
Cevap :
teşekkürler  15.11.2007 19:55
 

Sayın Sinanoğlu nun kitaplarını okudum.tekrar tekrar okuduğum kitapları var.abd nin kölesi olmamak için ülkesine döndü ama kıymetini biliyormuyuz uzun süredir tv de görmüyorum.allah gecinden versin ölürse methiyeler dizeriz.

guzumm34 
 12.11.2007 23:22
Cevap :
teşekkürler  15.11.2007 19:55
 

Atatürk haftasına uygun ve Atatürkçü başarılı bir bilim insanını konu olarak seçmek çok güzel bir seçim. Yaşadığım şehirdeki bir yerel gazete geçen yıl konferans için davet etmek istiyor ama yoğun programı ve Türkiye'ye geldiği zamanlardaki programının uygun olmaması engelliyor. Ümit ve heyecanla bekliyorum.....Paylaşımınız için teşekkürler.

Tuğba 
 12.11.2007 22:35
Cevap :
Davetinizin kabul görmesi dileği ile....  12.11.2007 22:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 487
Toplam yorum
: 258
Toplam mesaj
: 20
Ort. okunma sayısı
: 1664
Kayıt tarihi
: 01.04.07
 
 

1965 İstanbul doğumluyum. İTÜ Elektrik mühendisliğinden mezun oldum. Özel sektörde Kalite Bölümünde..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster