Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Kasım '06

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
879
 

Oku beni bırak beni

Oku beni bırak beni
 

Okuduğum ve keyif aldığım her kitap, diğer okurlarla paylaşma isteği uyandırmıştır hep. Kendimi bildim bileli en azından yakın çevremdeki dost ve arkadaşlarla paylaşmışımdır okuduğum kitapları. Bu nedenle Radikal Gazetesi' nin '' Oku Beni Bırak Beni '' sloganıyla başlattığı sokak kitapları kampanyası ister istemez ilgimi çekti. Kampanya 3. ayını doldurmuş bile.

Bu üç aylık süre içinde toplam 7748 kitap okurlar tarafından, başka okurlarla buluşması için sokağa bırakılmış ve ikibinin üzerinde okur da sevdiği bir kitabı sokak kitabı yapmış. Aslında kulağa değişik geliyor değil mi? Sokağa genelde büyük bir hevesle evde beslenmek için alınan ancak türlü nedenlerle evde bakımı yapılamayan kedi ve köpeklerin bırakılmasına alışkınız çünkü.

Bu proje tüm dünyada '' Bookcrossing '' adıyla tanınan bir hareketin Türkiye uzantısı. Türkiye'nin de dahil olduğu 98 ülkede kitapların yolculuk yapmasına olanak veren bir internet sitesi var. Sitenin adı ''Bookcrossing.com''. Siteye girildiğinde kitapların hikayelerine de ulaşmak mümkün. Sitenin 4949 üyesi bulunuyor o da şimdilik. Siteye kitap bağışlandığı anda her bağışlanan kitabın yeni bir serüveni başlıyor. Her kitap yeni bir sahiple buluşuyor. Bu buluşmanın izini ayrıca '' sokakkitapları.org '' sitesinden de izlemek mümkün.

Sokak Kitapları' nın dağıtım noktalarında bir kitaba rastladığımızda o kitabı '' sokakkitapları.org'' sitesinde üzerimize kaydettikten sonra kitabın serüvenini başlatabiliyoruz. Okuduktan sonra kitabı dilediğimiz yere bırakabiliriz ancak internet üzerinden bıraktığımız yeri de kayıt etmemiz gerekiyor. Böylelikle meraklısı kitapların serüvenlerini takip edebiliyor. Kitapla ilgili yorumları, kitapla geçirdiğimiz zamanı da bilgi olarak eklediğimizde, sokakta özgürleşen kitapları okumak ve diğer yandan o kitapların serüvenlerini takip etmek ilgi çekici bir hal alıyor.

Meraklısı için bir de notum olacak : Ençok el değiştiren ve en çok yorum alan kitaplar arasında, - Sofie'nin Dünyası, - Saklı Yüz, - Filmin Devamı, - Acemi Irmak, - İstasyon gibi kitaplar yer alıyor. En çok kitap barındıran mekanlara ise; - AFM Akmerkez Etiler, - Çemberlitaş Movieplex, - Etiler Movieplex, - Şişli Movieplex gibi mekanları örnek vermek mümkün.

Özlem Akaydın

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Oku beni bırak beni güzel bir slogan umarım yayılır.. sevgiler

Meral Yağcıoğlu 
 20.07.2007 10:36
Cevap :
Bence de güzel. Hele ki kitapların pahalı olduğunu düşünürsek, herkesin yararlanması açısından güzel. Teşekkür ederim Meral Hanım paylaşımınız için. Bu arada nerelerdesiniz? Özledik sizi:))  20.07.2007 14:32
 

uzun süredir, ben de, kitaplarımın bazılarını, birilerine vererek kitapların sürekli okumasını sağlamayı planlıyordum...ama tam olarak nasıl yapacağıma karar verememiştim.bir kütüphane ya da bir okula mı ,yoksa kişilere mi?antalya'da bu bahsettiğiniz organizasyonun bir kolu var mı bilmiyorum..ama bahsettiğiniz siteden girip bakacağım..haberdar ettiğiniz için teşekkürler ve kucak dolusu sevgiler:)))

Yeşim Özdemir 
 13.11.2006 16:06
 

Kötü kitap okuyucuları için; sevdiği cümlelerin, sevdiği metinlerin, dikkatini çeken notların altını çizer derler ya, ben onlardanım. Her kitabı döner döner okurum. Ayrıca aklıma takılanlar yüzünden, sıkça sayfalarını açarım. Belki kötü bir okuyucuyum ama annemin ilkokulda aldığı kitapları bile veremem. Hele bir de kimin alacağını bilmeden bir yere bırakmak. Asla. :)) Sevgiyle kal Özlem...

Bibaksana 
 12.11.2006 15:34
Cevap :
Aslında haklısın Yaprak'cığım, ama ben de okuduğum her kitabı yakın çevremdekiler de okusun diye çırpınıp dururum hep. Bu nedenle zamanında çok kitabım geri gelmedi ( artık akıllandım ama herkese kitap vermiyorum:)) Bu nedenle bu hareket ilgimi çekti. En azından kitabımın yolculuğunu takip edebilirim diye düşündüm. Sen de sevgiyle kal. NOT: Sana bu notu yazmadan duramayacağım, dün Kanal D'de Binbir Gece'yi izledim. Mükemmel bir dizi. Umarım çizgisini korur. Sen de sevgiyle kal Yaprak'cığım. Özlem  13.11.2006 7:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 157
Toplam yorum
: 1552
Toplam mesaj
: 264
Ort. okunma sayısı
: 1662
Kayıt tarihi
: 12.10.06
 
 

İstanbul doğumluyum ama 20 yıldır Antalya'da yaşıyorum. 3 yaşında bir oğlum var ve eğitimciyim. Kend..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster