Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Ağustos '19

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
19
 

Okul Çantası Taşırken Dikkat!

Okulların açılacak olmasının öğrencileri heyecanlandırma nedenlerinden biri de okul alışverişi. Bu alışverişin başlıca ögelerinden olan okul çantasının uygun alınmaması ve doğru taşınmaması, çocuklarda bel-boyun-omuz ağrılarına ve çeşitli rahatsızlıklara neden olabilir. Sırt çantaları doğru ve uygun kullanılmadığı takdirde çocuklarda kas ve eklem hasarlarına bağlı olarak ağrılar ve hatta sinir hasarlarına bağlı olarak da uyuşmalar meydana getirebilir. Aileler bu konuda mutlaka çocuklarına uygun çanta seçimleri yapmalı, uygun ağırlıklarda ve doğru şekilde taşıması için çocuklarına eğitim vermelidir. Aynı zamanda özellikle okula yeni başlayan çocuklarını okuldan dönünce gözlemlemeli ve ağrı açısından sorgulamalıdır. Ağrı ve uyuşukluğun eşlik ettiği semptomlarda Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanına danışmalı ve bu tür şikayetleri küçümsememelidir.

ÇANTALAR NE TÜR SAĞLIK PROBLEMLERİ OLUŞTURUYOR?

Çantaların yanlış kullanımının bel, sırt, boyun, baş, omuz, kollar ve bacaklar gibi vücudun birçok bölgesinde ağrıya neden olabilir ve buna sebebiyet veren çeşitli faktörler vardır. Ağrıya sebebiyet veren faktörlerin başında ağırlık geliyor. Fazla ağırlık taşımaları ve bu ağırlıklarla merdiven çıkmaları , çocukların bacaklarına fazla yük bindirecek ve kas ağrılarına neden olacaktır. Yine ağır yükte sırt çantası taşımak ve bunun yanında çantayı tek taraflı asmak, boyun kaslarına eşit miktar yük bindirmediği için hasar verecek ve gerginliğe neden olacaktır. Ense ağrıları da buna eşlik ederek baş ağrıları da ortaya çıkacaktır. Aynı şekilde sırt kasları da etkileneceği için yaygın sırt ağrıları da bir diğer semptom olacaktır. Özellikle boy uzamasının hızlı olduğu dönemlerde tek askılı ve ağrı yükte çantalar kullanmak, skolyoz dediğimiz omurgada S biçimindeki eğriliklere sebebiyet vererek vücut postürünüzde bozulmalara yol açabilir. Önemli olan faktörlerden biri de çantanın omuz askıları. Eğer bu askılar ince olursa ve çanta bu ince askıyla birlikte ağır olursa, sinirlere baskı yapacaktır, bu da el ve kollarda ağrı-uyuşma-karıncalanma ile sonuçlanacaktır. Tabii ki bu durumdan omuzlar da olumsuz şekilde etkilenir. Omuz askılarının uzun olması da bedeninizin ağırlık merkezinin yer değiştirmesine sebebiyet vereceği için bel ağrısı yapacaktır.

10 ADIMDA UYGUN ÇANTA SEÇİMİ VE KULLANIMI!

Çantanın ağırlığı , çocuğunuzun vücut ağırlığının %10-15`inden fazla olmamalıdır.

Tek taraflı değil , çift askılı olan çantalar tercih edilmelidir.

Omuz askıları geniş ve yumuşak olmalıdır , ince olanlar alınmamalıdır.

Çantanın sırta temas eden kısmının ince olmaması gerekir , çünkü çanta içerisindeki çeşitli materyaller sırta batarak konforu bozabilir.

Çantanın boş hâlinin de hafif olması gerekir.

Ağır olan materyalleri çantanın sırta yakın olan kısmına yerleştirin, bu sayede yükü ağırlık merkezine yaklaştırmış olursunuz.

Çantanın üst kısmı omuz hizasında , alt kısmı ise bel hizasının yaklaşık 5 cm üzerinde olması gerekir.

Omuz askıları uzatılarak yük kalça üstüne bindirilmemelidir.

Eğer evinizin konumu merdivenli ise , düşme riski açısından tekerlekli çantalarının kullanılmaması gerekir.

Çantaların yan bölmelerine materyalleri ağırlıklar denk gelecek şekilde yerleştirmek gerekir , aksi durumda sağa ya da sola doğru artan yükler vücut postürünün bozulmasına sebebiyet verecektir.
 

İç Hastalıkları Yüksek Hem.
Emir AVŞAR

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 10
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 358
Kayıt tarihi
: 12.08.12
 
 

İç Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster