Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Eylül '13

 
Kategori
Beslenme / Diyet
Okunma Sayısı
130
 

Okul Dönemi Beslenmesi

Okul Dönemi Beslenmesi
 

Beslenme çantasında neler olmalı?


Kahvaltı günün en önemli öğünü olmakla beraber çocuğun geç yatması, erken uyanamama, okula geç kalma korkusu, yemek yeme isteği duymama, ailenin kahvaltı yapma alışkanlığının olmaması, anne-babanın zaman ayırmaması gibi çeşitli nedenlerden dolayı maalesef okul çocuklarının en fazla atladığı öğün olmaktadır. Kahvaltı yapmayan çocukların derslerdeki konsantrasyonlarının ve algılamalarının düşük, dikkat sürelerinin kısa olduğu, öğrenmede güçlük çektikleri, bazılarında da baş ağrısı, baş dönmesi gibi sorunların olduğu saptanmıştır. Kahvaltı için poğaça, açma, börek, simit, bal, tereyağı gibi kalorisi yüksek besinleri sıklıkla tüketilmemelidir.

Kahvaltı olarak; Peynir, yumurta (her gün sıkıcı olmamasına özen gösterin), taze sıkılmış meyve suları, kepeği ayrılmamış tahıllardan yapılan ekmek, ceviz yer alabilir. Ezber için kahvaltıda havuç suyu kullanabilirsiniz, yüksek A vitamini içeriği hafızayı güçlendirir.

Beslenme çantası için hem kolay taşınır hem de besin değeri yüksek yiyecekler seçilmelidir. Beslenme çantalarına katkı maddeli ve bol yağlı hazır yiyecekler koymak yerine evde hazırlayacağınız yiyeceklerle çocuğunuzun okulda da daha sağlıklı beslenmesi sağlanabilir.

Örnek beslenme çantası;

Pazartesi:     Peynirli bol yeşillikli tahıllı sandviç+ %100 meyve suyu

Salı:              Taze meyveli yoğurt

Çarşamba:   Ev yapımı yulaflı kek+1 bardak süt

Perşembe:   2 çeşit mevsim meyvesi + 3 tam ceviz

Cuma:          Tavuklu yeşillikli sandviç+1 bardak ayran

 

Çocuklarınızın ara öğün alışkanlığı kazanmasını sağlayın, belirli saatlerde yemek üzere planlanan sağlıklı atıştırmalıklar yemek zamanında çocukların iştahını etkilemeden, ölçülü ve sağlıklı beslenmesini sağlar. Aman dikkat! Sürekli atıştırmak fazla yemeye neden olabilir bu nedenle uygun besinleri sınırlı miktarda 2-3 saat ara ile tüketmesine destek olun.

Çocuklar anne-babayı örnek alırlar, televizyon karşısında yemek yiyen, sebze sevmeyen ebeveynlerin çocuklarında aksi davranış beklemek mümkün değildir.

Okulda yemek veriliyorsa bu menüleri isteyin ve seçimleri konusunda çocuğunuzu bilgilendirin ve evdeki yemeklerini okulda yediklerini tamamlayacak şekilde planlayın.

Birlikte sağlıklı yemekler yapın, kendi emeğinin olduğu yemekleri daha kolay tüketeceklerdir. Birlikte geçirdiğiniz bu zamanda kullandığınız malzemeleri neden kullandığınızı, sağlık için olan faydalarını anlatarak beslenme ile ilgili onları bilgilendirebilirsiniz.

Küçüklük yaşlarda damak tadımız gelişmekte, bu nedenle çocuklarımızı sağlıklı besinlere yönlendirmemiz lazım. Okul döneminde yanlış kazanılan beslenme alışkanlıkları, ileriki yaşlarda birçok hastalığa yakalanma riskini artırıyor. Yüksek enerji içeren cips, çikolata, gazlı içecekler ve meyve suları gibi hazır gıdaları evinize almayın ve çocuklarınızı korkutmadan besinlerin zararları ile ilgili çocuğunuzu bilgilendirin.

Yemekleri ödüllendirme ve ceza aracı olarak kullanmayın, bu durum yemeği daha fazla önemsemelerine neden olacaktır, sevgi ve ilgi ödülü çocuklarınız için çok daha değerlidir.

Okul dönemi çocukları psikolojik olarak dalgalanmalar yaşadıkları için çocuğunuzun vücut ağırlığı ile ilgili bir sıkıntısı varsa ona yaklaşımınızda dikkatli olun ve onu kırıcı şekilde bunu dile getirmeyin, bir uzmandan yardım almayı deneyin.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Toplam blog
: 5
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 266
Kayıt tarihi
: 03.09.13
 
 

1987 yılı Konya doğumlu olan Mine Bilge, beslenme ve sağlığa olan ilgisiyle 2010 yılında Erciyes ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster