Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Haziran '13

 
Kategori
Okul Öncesi
Okunma Sayısı
4459
 

Okul öncesi çocuklarda yabancı dil eğitimi

Okul öncesi çocuklarda yabancı dil eğitimi
 

Okul öncesi çocuklarda yabancı dil eğitimine en erken kaç yaşından itibaren ve nasıl başlanabilir?

Buna verebileceğimiz cevap çocuk nasıl annesinden dil eğitimini Türkçe olarak alıyorsa anne karnında cenin halindeyken bile ve doğduğu andan itibaren de ona dil eğitimide verilebilir. Peki bu nasıl olmalıdır?

Anne hamile iken uyurken bulunduğu odada kısık sesle slow hedef yabancı dilde şarkılar dinlemelidir bu şarkılar anne karnında bulunan bebeği de etkileyecektir. Onun doğduğu andan itibaren dile olan yatkınlığına destek olacaktır.

Çocuklar küçük yaştan itibaren televizyonda çizgi film izlemeye, şarkılar söylemeye bayılmaktadır. Anneleriyle oynadıkları oyunları unutamamaktadırlar.

Elbette küçük çocuklar ingilizce olarak Caillou izleyerek, Youtube'tan çocuk şarkıları izleyerek annesinin eşliğinde yabancı dil alt yapısını oluşturabilir. Özellikle çocuklar uyurken hafif sesle slow ingilizce şarkılar dinletilebilir.

Bu şelilde alacağı ilk eğitim okul öncesi 4-5 yaşından itibaren onun dil öğrenimini dahada hızlandıracaktır.

Bu konuda hazırlanmış en iyi eğitim seti Tell me more for Kids'in 4-7 yaş arası için hazırlanan ve dünyada ilk ses tanıma sistemli eğitim setini kesinlikle tavsiye ederim. Bu set çocuklar için çok önemlidir.

Şayet anne veya herhangi bir aile büyüğü bu cdlerle eğitim verecekse mutlaka BAY Becerikli modunda ve yarı palyaço yarı öğretmen modunda ders vermelidir. Okul öncesi ve ilk öğretimde Yabancı dil dersi veren öğretmenler, ders içinde coşkuyu, eğlenceyi oyunu ve dozunda bir rekabeti beraberinde götürmelidir. Bunlar o çocuğun o dersi asla unutmamasına, o dersi sevmesine yol açacaktır.

Eğlenen çocuk daha hızlı öğrenir.

Bu cd'lerin algoritması nasıldır?

1- İlk önce resimlerin üzerine klikleme yapın. Gelen sesi önce siz sonra çocuk seslendirsin. Hafıza Kartlarına bayılmaktadır çocuklar. Hafıza kartlarını keyifle oynayın.

2-Mikrofonu takın ve ses tanıma sistemi ile şarkıları önce cd ye söyletin sonra tek tek çocuğunuz mısraları sonrada şarkının tamamını söylesin.

3-Çizgi filmleri izletin ve sonra seslendirmesini çocuğunuza mikrofonla yaptırın.

4-Youtube'da Lenka'nın "Everything At Once" gibi çocuksu ve danslarla süslenmiş şarkıları dinletilmeli nakaratları çocuklara söyletilmelidir. Dans ederken nakaratla şarkı söyleyen çocuk daha etkin bir öğretim içine girer.

5-CD içinde diğer bulmaca ve eğlenceli kısımlarda mutlaka yapılmalıdır.

İlk 7 cd ev ve ev içinde bulunan nesneleri yani rating'i en yüzksek kelimeleri eğlendirerek öğretmek içindir. Sırasıyla Yatakodası, Banyo, Çalışma Odası, Mutfak, Oturma Odası, Bahçe, Garaj dır ve bunları sırasıyla yavaş yavaş ve sindirerek vermelisiniz.

Yabancı dil eğitiminin önemi sadece çocukların mesleki başarısı için değildir, onların hayata bakış açısının zenginleşmesine, geniş ve çok yönlü bakmalarına, faşizm hastalığından kurtulmalarına ve insandıkları değerleri rahatça anlatabilecekleri sağlam bir nesil olmalarına yol açacaktır. 

Yukarda anlattıklarım, Türkiye gibi özellikle yabancı dil öğretme konusunda istenilen düzeyde olmayan, ırkçı perspektifle "Gavur benim dilimi öğrensin" diyen sığ kafaların bolca bulunduğu ülkelerde çok önemlidir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

O "gavur"lar da en az sözünü ettiğiniz "sığ kafalı ırkçılar" kadar kafatasçı olabiliyor. Yabancı dil eğitimi aynı anda hem kültür emperyalizmine hem de dünyanın kanını emenlerin ekonomisinin güçlenmesine de yardımcı olabiliyor. Özetle kimse masum değil, ekonomik ve teknolojik gücü elinde bulunduranların dili de kültürü de hep daha "iyi", daha "sevimli", daha "değerli" ve daha "gerekli" olmakta. Dil öğrenimini yadsıyalım, öğrenmeyelim demiyorum ama İngilizcenin dünyanın ortak dili olmasında bunların etkisi büyük. İyi derecede yabancı dil bilen birisi olarak şunu söyleyebilirim, yıllarca klasik yöntemlerle dil öğrenmeye çabalamak yerine, o ülkede birkaç ay kalarak dil öğrenmek çok daha yararlıdır. Hem kulağınız seslere alışır, söyleneni anlamanız kolaylaşır, hem de birkaç hafta içinde konuşmaya başlarsınız. Selamlar.

Güz Özlemi 
 23.07.2013 10:46
Cevap :
Adınız gibi asabi yazınız ve yorumlarınız için teşekkürler sayın Asabi Kedi...  24.07.2013 0:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 722
Toplam yorum
: 418
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 3661
Kayıt tarihi
: 23.01.09
 
 

A.Ü İktisat Fakültesi mezunuyum, daha önce Kazakistan ve Hollanda'da eğitmenlik ve tercümanlık iş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster