Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Eylül '07

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
1269
 

Okul öncesi eğitim israf değildir

Okul öncesi eğitim israf değildir
 

OKUL ÖNCESİ EĞİTİM VE GEREKLİLİĞİ

Okul Öncesi eğitimi, doğumdan zorunlu eğitim yaşına kadar, çocukların gelişim özellikleri, bireysel farklılıkları ve yetenekleri göz göz önüne alınarak, çocukların sağlıklı bir biçimde fiziksel, duygusal, dil, sosyal ve zihinsel yönden gelişimlerini sağlayıcı, olumlu kişilik temellerinin atıldığı, yaratıcı yönlerinin ortaya çıkarıdığı, çocukların kendilerine güven duymalarının sağlandığı, ebeveyn ve eğitimcilerin etkin olduğu bir eğitimdir.

Çocuğun sağlıklı bir birey olması açısından okul öncesi eğitime önem verilmelidir.Ayrıca çocuğun okul öncesi yıllarda aldığı eğitim ve kazandığı deneyimlerin, ileriki yaşamlarındaki öğrenme yeteneği ve akademik başarısıyla ilgisi olduğu gözlenmiştir.

Okul öncesi Eğitim Kurumları Ve Amaçları:

Günümüzde küçük çocuğun bakımı, beaslenmesi, eğitimi, bilgisi yeterli olmayan kişilerle ya da anneanne ve babaanne tarafından apartman dairelerinde yürütülmeye çalışılmaktadır. Çocuklar evde bu kişiler tarafından ne kadar iyi bakılırsa bakılsın, ne kadar çok sevilirse sevilsin; sosyal gelişimini gerçekleştirebileceği arkadaşlara ve oyun ortamına ayrıca evde kendisine sağlanamayan eğitim imkanlarına ulaşmaya ve düzenli bir eğitim programına katılabilmesi için ailenin dışında eğitimcilere ihtiyacı vardır. Bu ihtiyacın giderilmesi okul öncesi eğitim kurumları tarafından sağlanır.

Amaçları;

Çocukların fiziksel, zihinsel, duygusal, sosyal ve dil yönünden yeteneklerine göre gelişmelerini sağlayacak eğitim ortamını sağlamak,
Dilin gelişmesine ve doğru kullanılmasına imkanlar sağlamak,
Öz bakım becerileri(temizlik, giyinme vb.) kazandırmak,
Bedensel becerilerini geliştirmek,
Yaratıcı yönlerini ve ilgi alanlarını ortaya çıkarmak,
Oyun oynama ve arkadaşlık ihtiyacını gidermek,
Zorunlu eğitime hazırlamak.
OKUL ÖNCESİ EĞİTİM KURUMLARINI SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ

Okul öncesi eğitim kurumu tek yada iki katlı bahçe içinde müstakil bir binada hizmet vermelidir.Bina hijyenik, aydınlık ve ferah olmalıdır.
Tuvaletler sınıflara yakın olmalı ve çocuk sayısına göre olmalıdır.
Binanın yerleri kolay temizlenebilen bir malzemeyle kaplı olmalıdır.
Bahçeye ayrılmış olan geniş ve içerisinde çocuk sayısına uygun oyuncaklar bulunmalıdır.

Öğretmenler okul öncesi eğitim alanında eğitim görmüş, çocuktaki en ufak gelişmeyi görebilen, yeniliklere açık kişiler olmalıdır.

Her okul öncesi eğitim kurumunun bir eğitim programı olmalıdır.programlar hazırlanırken çocukların yaşları, gelişim özellikleri ve bireysel farklılıkları gözönüne alınmalıdır.Programların uygulanmasında “yaşayarak öğrenme” ilkesine göre hareketedilmelidir.

Okul öncesi eğitim kurumrnda çocukların konuşma, oyun, resim, müzik, kum, su gibi hertürlü geliştirici ve yaratıcı alışkanlıkları kazanabilmelerine özen gösterilmeli;onların ilkokulda karşılaşacakları görevlere hazır olmalarını sağlayacak ön alıştırmalara yer verilmelidir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

okul öncesi eğitim şüphesiz gerekli;fakat bazı bölgelerimizde aileler kız çocuklarını okula göndermiyor.eğitim almalarına izin verilmiyor...bunun için önce halkımızı bilinçlendirmeliyiz.bu şekilde hem okul öncesi eğitimin gerekli olduğunu hem de kız çocuklarımızın eğitimlerine devam etmesini sağlayabiliriz..saygılar

gizem sever 
 29.09.2007 1:28
 

anasınıflarının zorunlu olması artık vazgeçilmezdir.
2 milyon 600 aşan çocuklarımız bu eğitimden de malesef yararlanmamaktadır.
3-6 yaş arası okullaşma oranınn %10 olması da oldukça ezik bir durumdur.
AB ortalaması sanırım %80...
Başarılar

cemboranmetin 
 26.09.2007 13:14
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 5
Toplam yorum
: 6
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 4373
Kayıt tarihi
: 21.08.07
 
 

11 yıldır özel bir anaokulunda görev almaktayım. Anaokulu öğretmenliği, idareciliği zevkli olduğu..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster