Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Aralık '16

 
Kategori
Okullar
Okunma Sayısı
694
 

Okul saatleri değişmelidir

Okul saatleri değişmelidir
 

Okul saatleri başarıyı etkiler.


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı kalıcı yaz saati uygulaması ile ilgili “geri adım atılmayacağını” açıklamıştı. Bunun üzerine Milli Eğitim Bakanlığı’nın ders zilinin daha geç çalması ile ilgili çalışmalar başlatılacağını, konunun il bazında çözümleneceğine dair açıklamalarını medyadan duymuşsunuzdur.

Bu düzenleme vakit geçirilmeden yapılmalıdır. Ders zilinin daha geç çalması, eğitim ve can güvenliği açısından gereklidir. Özellikle çalışan anne-babalar çocuklarını okula gönderirken, onların can güvenliğinden endişe etmektedir. “Okul servisler var”, derseniz, bu ücretli servislere tüm öğrenciler binememektedir. Ayrıca okul servislerinin alaca karanlıkta, kaza yapma olasılığı da daha fazladır. Ne yazık ki, örneklerini gördük.

Günlerin kısalmasıyla alaca karanlıkta okula gitmek zorunda kalan öğrencilerin, ders başarılarının da düşmesi beklenmelidir. Büyük şehirlerde, ilk derse yetişmek için, sabah ezanından önce kalkıp, yola koyulmak zorunda olan özellikle - minik - öğrencilerin ilk derste rüyalarına devam edeceklerine hiç şüphe yoktur. Öğretmenlik yıllarımda buna şahit oldum.

Uykusunu alamamış, kahvaltısını yarım yamalak yapan veya okula aç giden bir öğrencinin, hele ilkokul öğrencisinin ilk derste – sınıf lambalarının ışığında - uyumaya devam edeceği aşikârdır. Bu durumda, öğretmen ne yaparsa, yapsın ilk dersten verim alamaz. En verimli ders 2. ders saatidir.

Sabahçı öğrenciler için alaca karanlıkta okula gitmek, onların okuldan soğumasına neden olacaktır. Öğrencilerin eğitim ve öğretime hazır olması için, uykusunu almış, kahvaltısını yapmış, güne enerji dolu olarak başlaması gerekir.

Çözümün il bazında ele alınması en doğru olanıdır. Ancak, esas sorun ikili öğretim yapan okullarımızdadır. Sabahçı kesim derse geç başlarsa, öğlenci kesim de dersten o kadar geç çıkacak demektir. Bu arada teneffüslerin –yıllar önce olduğu gibi-  5 dakikaya düşürülmesi de, eğitim açısından sakıncalıdır.

Okul saatlerinin düzenlenmesinin vakit geçirilmeden, il bazında yapılması, en doğru olanıdır.

Sevgi ve saygılarımla.

Ali İhsan Özçakır

MEB.Emekli Bakanlık Başmüfettişi.           

Çiğdem Timur, Tülay EKER bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Okul saatleri değişmeli, müfredat değişmeli, bizim öğrencilerimiz dünyanın hiçbir ülkesinde olmadığı kadar uzun süreyi okulda geçirdiği halde neden bomboş mezun oluyor düşünülmeli! Sorunların hepsi gözümüzün önünde durduğu halde, neden kör bakarız ? Bunu da anlamak ve üzülmemek imkansız...Saygılarımla

Çiğdem Timur 
 26.12.2016 23:20
 

Saygıdeğer Hocam, Okul saatlerinin sıkıntılı olması ile ilgili bir diğer neden de gittikçe artan ders saatleridir. Bir öğretmen arkadaşım orta öğretim müfredatına eklenen ama uygulamada verimli, kullanışlı olmayan derslerin haftalık ders saati sayısını arttırdığını öyle olunca da sabahçı ve öğlenci olarak eğitim yapılan okullarda ister istemez sabahın erken saatlerine ve akşamın geç saatlerine dersler konulduğunu söyledi. Bu anlamda müfredatın ve ders saatlerinin de gözden geçirilmesinde yarar olduğunu düşünüyorum.

Şahbettin Uluat 
 26.12.2016 20:27
 

Sayın Hocam, Ben Van'da yaşayan bir eğitimciyim. Okul saatleri ülke genelinde ileri - geri alındığında bu taraflarda, yani doğu bölgelerinde mağdurluklar yaşanıyor, saat 15.00'de akşam oluyor. Anlaşılan o ki, değişiklik yapılmayınca da batı bölgelerimizde sıkıntı oluyor. En doğru çözüm sizin isabetle ifade ettiğiniz gibi işe bölgeler, iller bazında çözümler üretilmesidir. Büyüklerimizin bunu bugüne kadar düşünmemiş ya da düşünememiş olmalarına inanamıyorum. Düşünüldü de uygulanmadıysa da nedenini çok merak ediyorum. Saygı ve sevgilerimle,

Şahbettin Uluat 
 26.12.2016 20:21
 

Keşke bu blog daha önce yazılsaydı bizde destek yorumları yazmış olsaydık. Doğru olan "Enerji ve Tabi kaynaklar Bakanının" yanlış kararı konusunda geri adım artmasıdır. Keşke bu yönde bir blog yazılmış olsaydı.**Valiliklerin alacağı kararlar çocuklarımız için iyi olacaktır. Selamlar.

DurmuşGüler 
 15.12.2016 23:15
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 172
Toplam yorum
: 75
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 4587
Kayıt tarihi
: 07.04.09
 
 

50 yıllık eğitimciyim. İngilizce öğretmenliği ve Bakanlık müfettişliği yaptım. Bunca yıllık eğiti..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster