Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Temmuz '06

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
2137
 

Okul Seçimi

Çoğunluğu annelerden oluşan bir toplantıdayım. Konumuz: “Okul Seçimi”. Anneler tedirgin. Her gün bir okulun tanıtım toplantısına katılmışlar. Her okulun kendine göre özelliklerini, güzelliklerini bir bir sıralıyorlar. Farklı meslek alanlarında olan annelerin, babaların eğitimle ilgili düşüncelerini, bakış açılarını, değerlendirmelerini zevkle dinliyorum. Her birinin eğitimden beklentileri farklı. Ama herkesin ortak isteği; çocuğunun huzurlu bir eğitim yuvasında, başarılı bir eğitim ortamı içinde , mutlu bir kişilikle yetişmesi. Ama günümüz eğitim yapısından tedirgin oldukları da açık.

İzleyebildiğim kadarıyla; özel ve resmi okullarla ilgili izlenimlerimi anlatıyorum. Okullardaki; derslik ortamlarından, beceri alanlarından, kütüphanelerinden, eğitimle interneti ne kadar bütünleştirdiklerinden, yemek listelerinden, servis araçlarından, sportif etkinlik alanlarından, bahçe düzenlerine dek bir bir sıralıyorum. Bir eğitim kurumunda bütün bunların olması gerektiğini konuşuyoruz.

Bütün bu fiziki yapılar güzel. Peki yeterli mi? Bu sorunun yanıtını ; Milliyet, kariyer ekinden, Fatoş Karahasan’ın köşesindeki yazıyı okuyarak aktarmaya çalışıyorum.

“Mutluluğun Formülü Bulundu: Özgüven, kibarlık ve çok çalışmak
‘Saadet parayla mı, aşkla mı, başarıyla mı elde edilir’ diye yıllardır sorarız. Oysa bu sorunun gayet bilimsel bir cevabı varmış. Pannsylvania Üniversitesi’ndeki Pozitif Psikoloji Merkezi’nin direktörü Martin Selikman’ın yürütmüş olduğu bir araştırmanın sonuçlarına göre, mutlu olmanın yolu, bireyin kendisiyle barışık, çalışmayı sevmesi ve her gün daha iyi bir şeyler yapmayı istemesinden geçiyor.

La Repubblica’da yayınlanan bir incelemeye göre, mutluluğun altı tane önemli kriteri var.

Dostluklar ve sosyal ilişkiler
Birlikte ortak paylaşımlar
Kendinden daha önemli değerlere bağlılık
Kendisine zevk veren hedeflere sahip olması
Okulda ve işte başarılı sonuçlar elde etmek
Sağlıklı olma

Bütün bu özellikleri kişi, çocuk yaşta, okul yaşamında kazanır. Bunu kazandıracak öğretmendir. Okuldaki eğitim anlayışı ve eğitime bakıştır.

Bu bakış;
İşe dayalı bir eğitimle çok çalışma davranışını,
Yaptığı işler sonucunda ödüllendirilmesi ile özgüvenini,
Doğanın ve toplumun içine katılarak çevresiyle uyumlu yaşamayı,
Yetenekleri doğrultusunda gelişerek başarılı olmayı,
Birlikte çalışarak ve yarattığını paylaşarak nazik ve kibar olmayı ve bütün bunların toplamıyla da kendisiyle barışık olmayı ancak, okuldaki eğitim anlayışı sayesinde kazanır çocuk. Öyleyse okullarda aranması gereken özellikler; çocuğu mutlu kılacak bir eğitim anlayışı ve bunu çocuğun kişiliğine kazandıracak bir öğretim kadrosu.

Hatta çoğu velilerin, okulu belirledikten sonra öğretmen seçimine yönelmelerinin nedeni budur. Genelde okulun veremediğini, kendi kişisel başarıları ile geliştirmiş öğretmenlerin verdiğini duyan veliler, çocuklarını o öğretmende okutmak için çaba harcarlar.

Okul seçiminde, fiziki yapıların olduğu kadar eğitim anlayışlarının ve öğretim kadrosunun da çocuklarımıza bu özellikleri kazandıracak yapıda olmaları aranmalı ve istenmelidir.

Anne ve babalara, çocukları için okul seçiminde gösterdikleri özeni evde de göstermelerini özellikle vurguluyorum. Okuldaki başarı ve mutluluk özellikle evdeki huzur ortamıyla desteklenmelidir. Okul ve ev ortamının çocuğun gelişimine uygun olması halinde, başarılı ve mutlu olmayacak çocuk yoktur.

Hasan Barışcan

hbariscan@milliyet.com.tr

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 52
Toplam yorum
: 40
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 4186
Kayıt tarihi
: 17.06.06
 
 

1952 yılında Sivas- Asarcık Köyünde doğdum. Yurdun çeşitli yerlerinde öğretmenlik yaptım. Kabataş Er..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster