Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Mayıs '18

 
Kategori
İstanbul
Okunma Sayısı
387
 

Okul Temizliği Nedir, Nasıl Yapılır?

Okul Temizliği Nedir, Nasıl Yapılır?
 

Okul Temizliği Nedir?

Okul temizliği oldukça önemli ve dikkat edilmesi gereken bir durum olarak karşımıza çıkar. Sayı olarak oldukça fazla bir ortam olan okulların hijyen konusunda oldukça dikkatli olması gerekmekte olup temizlikten taviz verilmesi söz konusu değildir. Bu sebeple okul temizliği göz ardı edilebilecek bir durum değildir. Kalabalık ortamlarda mikroplar hızla yayılma eğilimi gösterirken öğrenciler kimi zaman bu mikroplar karşısında savunmasız kalabilir ve temizlik konusunda eksiklik olması halinde birçok hastalık karşımıza çıkabilir. Okullarda temizlik konusunda gerekli inceleme ve denetlemeler muhakkak ki yapılmalı ve yaptırılmalıdır.

Okullar da temizlik yapılırken dikkat edilmesi gereken birçok husus bulunmaktadır. Bu nedenle her önüne gelen okul temizliğini gerçekleştiremez. Bu alanda uzmanlaşmış ve hijyen eğitimi alan personel çalıştırılmalıdır. Aynı zamanda temizlik aşamasında kullanılan alet ve edevatlar doğru seçilmeli bununla birlikte kullanılan malzemelerde ki kimyasalların kalitesi ve standartları denetlenmelidir. İşi ucuza getirebilmek adına zehirli ve standartlara uygun kimyasalların kullanılmaması büyük sorunlara yol açabilirken eğitimsiz personel çalıştırılması halinde gerekli hijyenin sağlamaması ile birlikte sorunlar doğabilmektedir. Okul temizliğinde gerekli standartların sağlanması halinde kalabalık bir ortam daha sağlıklı hale getirilebilir ve çocuklarımız mikropsuz ve temiz ortamlarda eğitim görme şansına kavuşabilir. Birçok hastalığın bulunduğu ve çapraz buluşma olarak adlandırılan yöntem sebebi ile öğrenciler arasında hızla yayılan hastalıklar çocukların derslerinden geri kalmasına, devamsızlık sorunlarının ortaya çıkmasına ve birçok ciddi sağlık soruna yol açmasına sebep olabilmektedir. Başta da belirttiğimiz üzere okul temizliği oldukça önemlidir ve hijyen noktasında son derece titiz olunması zorunludur.

Okul Temizliği Nasıl Yapılır?

Ülkemizde genç ve okuyan nüfus oldukça fazladır. Bununla birlikte çok fazla okula ve öğrenciye sahip bir ülkeyiz. Bu noktada öğrencilerin yoğun olduğu okul ortamında ki temizliğin sağlanması da ülkece dikkat etmemiz gereken bir konu olarak karşımıza çıkar. Günün büyük bir kısmını evden uzakta okulda geçiren öğrenci ve öğretmenlerin bir nevi 2. Evi okul olmaktadır ve okulun hijyeni bu noktada büyük önem taşır. Peki okul temizliği nasıl yapılır, dikkat edilmesi gereken konular nelerdir? Tüm merak edilenleri yazımızın devamında bulabilirsiniz. Okul temizliği için rastgele deneyimsiz personeller seçilmesi okul yönetiminin büyük bir hatasıdır. Bu noktada hijyen bakımından eğitimsiz olan personeller gerekli temizliği sağlayamaz. Sadece görüntü olarak temizlenen ortamlarda her türlü bakteri ve hastalık yayılabilir. Bu nedenle öncelikli olarak temizlik alanında kurumsallaşan bir firma ile irtibata geçmek doğru adım olacaktır. Hedeflenen kalitede aynı ve uygun personel ile okul temizliği gerçekleştirilmektedir. Bu durum bir sefer ile sınırlı olamaz. Belirli rutinler ile genel temizlik eğitimli personel tarafından uygun kimyasallar ile gerçekleştirilmelidir. Bu noktada uygun bir kurumsal firmanın tercih edilmesinin yanı sıra okul personeli ve öğrenciler de bu konuda bilgilendirilmeli ve iki tarafta hijyenin ne kadar önemli bir durum olduğunun farkına varmalıdır.

Okul Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Okul temizliğinde dikkat edilmesi gereken birçok konu ve izlenmesi gereken bir yol bulunmaktadır. Bu noktada okul yönetim ve personeline en çok yardımda bulunacak kişiler bu işi kurumsallaştıran temizlik firmaları olacaktır. Sizin için en uygun olan firmayı belirledikten sonra bu noktada okul temizliği hakkında eğitimli personelden destek alabilirsiniz. Bununla birlikte yine kurumsal firma ile iletişime geçerek okul temizliği nasıl olmalıdır, bu noktada öğrencilere düşen görevler nelerdir bu konular hakkında seminer  ve konferanslar düzenlenerek temizlik ve hijyen konusunda öğrenciler deb bilgilendirilmelidir. Okul temizliğinde yapılan işlemler belirli bir düzen ile işlemelidir. Lavaboların temizliği ve sınıfların temizliğinde aynı materyaller kullanılmamalı bunun yanı sıra havalandırma eşliğinde paspaslamalar yapılmalıdır. Lavabolarda muhakkak ki sıvı sabunlar yer almalıdır. Katı sabun kalabalık ortamlar için son derece yanlış bir seçimdir. Her bölgeye uygun olarak çöp kovaları yerleştirilmeli ve günlük olarak çöp toplanarak gerekli dezenfekte işlemleri yapılmadır. Çöp kovaları kapaklı tercih edilmelidir. Kuru tozların havalanması ve ortamı kirletmemesi açısından mutlaka ıslak paspas temizliği tercih edilmelidir. Okul içi kadar okulun bahçe temizliği de önemli bir konudur. Okulun bahçesinde ki çöplerin temizliği ve okul bahçesinde çöp biriktirilmemesi gerekir. Okul içerisinde en çok temasta bulunulan kapı kolları, musluklar, masalar ve sıralar gerekli kimyasallar ile çocuklara zararı dokunmayacak şekilde silinip durulanmalıdır. Son olarak çocuklar için en önemli merkezlerden birisi olan kantin temizliği de önemli bir konudur ve bu noktada dikkat edilmesi gerekmektedir.

Okul Temizliği İçin Neler Yapmalıyız?

Okul temizliğinde aile eğitimi önemli bir konudur. Çocuklarımıza hijyen adına gerekli eğitim vermeliyiz. Bu noktada okul idaresi kadar aileye de büyük görevler düşmektedir. Okul temizliği gerektiği şekilde uzman ve kurumsal temizlik şirketleri tarafından yaptırılırken personel hijyen hakkında öğrencileri bilgilendirmeli ve öğrenciler de bu noktada gerekli özeni göstererek bir hijyen zinciri kurulmalıdır.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 12
Toplam yorum
: 10
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 35184
Kayıt tarihi
: 24.07.10
 
 

Merhaba, on dört yıldır çocukların ve gençlerin sosyal gelişimleri için çalışmalar yapıyorum. Ayr..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster