Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Aralık '09

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
2555
 

Okul zili

Okul zili
 

Bol güneşli, poyrazlı bir Antalya sabahı. Balkondayım.

Poyraz, gökyüzünü bulutlardan temizlemiş, billûr gibi yapmış. Deniz de billûr gibi olur böyle havalarda. Billûr gibi olan bir başka şeyse seslerdir poyraz esince. Özellikle günün son saatlerinde Otogar'ın saat başları ve buçuklarda çalan kalkış zili bile duyulur kilometrelerce öteden.

Bu sabah yakınımızdaki okul dışında, nispeten uzaktaki bir okulun zili de duyuluyordu poyrazın hikmetiyle. Bir anda çocukluğumun sesleri doluştu zihnime.

Ders saatleri başlarken ve biterken hademeler ellerinde zillerle koridorlarda, okul bahçelerinde zil çalarlardı. Zilin çalması bitmeden çocuk çığlıklarımız doldururdu her yanı. Artık pek çok güzel şey gibi okul zilleri de yok. Elektronik müzikler çalıyor okullarda, zil yerine. Ve bu müziklerin hiçbiri Türk müziği değil.

Hababam Sınıfı'nın Hafize Anası rahmetli Adile Naşit geliyor aklıma; elinde kocaman bir zil, bir yandan gülümseyerek, bir yandan da yaptığı işin önemini bilerek takınmaya çalıştığı ciddiyetli tavırla ve olanca şirinliğiyle çalıyor ders, ya da teneffüs zilini. ( Burada küçük bir açıklama yapmalıyım; bazı kelimeleri şablon gibi ezberler, kökenini hiç merak etmeyiz. ' Teneffüs ' ün ' nefeslenme, soluklanma ' olduğunu hiç bilmeyenler gördüm. Sadece ara vermek olduğunu sanıyorlardı.)

Hangi melodi olduğunu bir türlü çıkartamadığım okulun elektronik zili sustuğunda aklıma şu geldi; ülkemizdeki - neredeyse - herkesin bildiği, seyretmediyse bile müziğini duyduğu bir Hababam Sınıfı gerçeği var. Acaba dedim, Rıfat Ilgaz'ın anısına, bestecisi değerli Melih Kibar anısına ve elbette sevgili Adile Naşit, Kemal Sunal ve o film serisinde oynamış - bugün hayatta olan, olmayan - bütün sanatçılar anısına saygı olarak neden Hababam Sınıfı'nın müziği çalınmaz okullarda?

İster misiniz, Millî Eğitim ile ilgili bir makamdan birileri sesimi duysun ve talimat versin; bugünden tezi yok, okullarda ' Hababam Sınıfı ' nın müziği çalınacak diye? Ne dersiniz, fazla mı hayâlperestim?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Olmaz, çünkü öğrenciler hababam havasına girerler. :-) Atölyemizin hemen arkasındaki okulda da "memleketim" çalıyor. Daha sonra da mekanik bir anons:"sevgili öğrenciler tenefüs bitmiştir, lütfen sınıflarınıza girin..." Ama benim kulağım hep zil sesini arıyor... Ortaokuldayken bunun üzerine bir dörtlük bile yazmıştım: Dersteyken çalan zil/ kulağımda melodi oluyor / tenefüsdeyken çalan zil/çerçicinin eşeği gibi anırıyor... :-) Şimdikler nasıl bir dörtlük yazarlardı acaba? :-)))

Haluk Seki 
 17.12.2009 11:31
Cevap :
Hababam havası öylesine tertemiz, muzip, sevimli bir havaydı ki...keşke o müzik çalınınca o havaya girebilse öğrenciler. Yakınımızdaki lisenin öğrencilerine hayret ve esefle bakıyoruz her gün. Ben de zil sesini arıyorum inanın. Mekanik sesleri sevmiyorum hiç. Dörtlüğünüzden belliymiş iyi bir yazar olacağınız:-) Şimdikiler şöyle yazarlardı bence; Fizik dersinde sıkıntıdan patladım / Zil çalınca okul duvarından atladım:-)  17.12.2009 22:36
 

Sevgili dost, O müzik dershanelerde denendi... Sonra milli eğitim müdürleri, "HABABAM SINIFI MI YARATACAKSINIZ" deyince kaldırıldı.. Derim ya... SİSTEM AYNI SİSTEM... Ben kurduğum dershanede zil yerine RODRİGO GİTAR KONÇERTOSU'ndan bir bölüm çaldırıyorum diye SORUŞTURMA geçirdim... Soruşturmada bana sorulan soru neydi bilir misin? "Siz bu müziği çaldırarak Franko karşıtlığı mı yapıyorsunuz?" Anladınız... O zaman, 1993 Türkiye'sinde dershanesinde Franko karşıtı müzik çaldırmaktan soruşturma geçirdim... Sonra Ahmet Kaya müziği çaldırdım zil yerine... Bir daha soruşturma... En sonunda milli eğitim müdürü benim kurucu dershane sahibi olamayacağıma karar verdi... Kurucu değiştirdik dershanede... Saygıyla... Sevgimle...

UFUK KESİCİ 
 13.12.2009 11:47
Cevap :
Hababam Sınıfı'nın nesi kötüydü ki? Şimdiki lise öğrencilerini her sabah görüyorum; kızlar diskoya gider gibi, erkeklerse pantolonları bellerinden düşecek gibi kılıklarla dolaşıyorlar. Müziğin evrensel olduğunu bilmeyenler her devirde varoldular. Yaşadığın şeyler tipik bir kara mizah örneği, Aziz Nesin öyküleri gibi. Bence de senden dershane sahibi olmazdı; tüccar kılıklı, tüccar zihniyetli bir öğretmen olmak yerine, ana dilini adam gibi kullanmayı öğretmeye çabalayan bir öğretmen olduğun için. Sevgilerimle...  16.12.2009 8:36
 

Siz diyorsunuz ki; açılım okullara da uğrasın. :) Saygı ve sevgiyle..

Hakkı Uysal 
 10.12.2009 10:39
Cevap :
Hakkı bey, kabul edin ki benim istediğim açılım son derece şirin:) Sevgilerimle...  10.12.2009 12:12
 

İsteğin hiç de hayal boyutunda değil. Bizim semtteki ilköğretim okulunda Hababam Sınıfı filminin müziği çalıyor teneffüslerde. Kulağa çok da hoş geliyor. Sevgilerimle arkadaşım.

Nilgün Akad 
 09.12.2009 23:47
Cevap :
Sevgili Nilgün, İstanbul'da yaşayan 3 blog arkadaşımın bu güzelliği bildirmesi beni nasıl mutlu etti, anlatamam. Umarım bir gün ben de duyarım o arzuladığım sesi. Sevgilerimle...  10.12.2009 9:06
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 261
Toplam yorum
: 2348
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2079
Kayıt tarihi
: 23.07.07
 
 

1954 Antalya doğumlu ve Antalyalı'yım. Ülkemin ve özellikle bu şehrin sevdalısıyım. Sanatın pek çok ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster