Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Eylül '17

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
176
 

Okula Başlama Sürecinde Çocuğun Ruhsal Durumu

Okula Başlama Sürecinde Çocuğun Ruhsal Durumu
 

Sonbaharın gelmesiyle birlikte, yeni eğitim öğretim yılı için  koşuşturma başladı. Bu hazırlık sürecini kimi çocuklar coşku ile karşılarken, kimi çocuklarda ise endişeli tutumlar ve sorunlu davranışlar gözlemlenebilir. Her çocukta yeni bir düzene alışmanın  az da olsa kaygısı olabilir.
 
Çocuğun okula gitmeye karşı isteksizliği ve yoğun kaygı sonrası oluşan durumlar okul fobisi olarak tanımlansa da çocuğun okula giderken bağlandığı bireyden ayrılmaya karşı verdiği tepkidir.  Okul fobisi sadece çocuğun okula başlama sürecinde değil ileriki süreçlerde de yaşayabileceği bir durumdur. Çocuk zorlandıkça daha çok endişelenir. Uyum gösteremeyen çocuklarda bulantı, kusma, baş dönmesi, ağrı gibi belirtiler görülebilir.
 
Kreş ve okul öncesi çocuklarında bağ kurulan ebeveyn tarafından terkedileceği tekrar göremeyeceğine dair kaygıları oluşur. 11-12 yaş grubundaki çocuklarda görülen duruma ise dikkat edilmelidir. Çünkü herhangi bir ruhsal travmanın varlığı söz konusu olabilir.
 
Bu Süreçte Neler Yapılmalı?
 
Bu süreç biraz zaman alabilir. Aileler sabırlı ve destekleyici olmalıdırlar. Çocuğun aile fertlerinden en bağlı olduğu kişi tarafından okula götürülmemesi daha faydalı olacaktır.
 
Aileler okulla ilgili güzel deneyimlerini paylaşmalı.
 
Çocuk bu süreçte suçlanmamalı, onu üzen bir durum olup olmadığı sorgulanarak duygularının ifade edilmesi sağlanmaya çalışılmalıdır. Çocuğun duyguları aile bireyleri tarafından küçümsenmeden, çocuğun anlaşıldığı hissettirilerek dinlemeye özen gösterilmeli.
 
Aileler öğretmenlerle destekleyici şekilde ilişki kurmalı. Arkadaşlar veya öğretmenler ile ilgili negatif konuşmalar yapılmamalı.
 
Tüm aile fertlerinin tutumları kararlı ve tutarlı olmalıdır. Çocuklar beden dilinden aile bireylerinin duygularını kavrayabilmektedir. Ailelerin okula başlama sürecini nasıl anlamdırdığı da önemlidir. Ebeveynlerde oluşan kaygılar çocukların kaygılarının daha fazla artmasına sebep olur.
 
Çocuk okula gitmeye hediye ile teşvik edilmemeli. Çünkü ileriki dönemlerde de çocuğun motivasyonu hediyeye bağlı olarak değişecektir. 
 
Aileler verdikleri sözleri tutmalı; çocuğa ‘seni dışarda bekliyorum’ gibi söylemlerde bulunarak çocuğun kandırılması size olan güvenini zedeler. Bu gibi durumlar da  çocukta görülen problemlerin daha çok artmasına  sebep olabilir.
 
Çocuk, sebep ne olursa olsun okula düzenli devam ettirilmeye teşvik edilmeli. (Ciddi fizyolojik sağlık problemleri dışında) Aksi takdirde bu süreç çok daha fazla zaman alabilir.
 
Bu süreç öğretmenlerin desteğiyle de sağlıklı bir şekilde atlatılamıyorsa bir uzmandan yardım alınmalıdır.
 
Sağlıklı ve mutlu kalın :)
 
Uzman Psikolog Selcan Öztürk 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Toplam blog
: 2
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 304
Kayıt tarihi
: 09.09.17
 
 

Ruh sağlığı alanındaki gelişmelerin peşine düşmüş bir psikolog. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster