Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Ekim '18

 
Kategori
Anne-Babalar
Okunma Sayısı
231
 

Okula Karşı İsteksiz Çocuklar

Okula Karşı İsteksiz Çocuklar
 

Merhaba Sevgili Okur;
 
Bu haftaki yazım aslında geçen haftanın devamı niteliğinde olacak. Geçen haftaki yazımda sizlere okul fobisinden bahsetmiştim. Şimdi de okula uyum sağlamış ancak okula karşı isteksizlik yaşayan, direnç gösteren ve okula gelmek istemeyen çocuklara değinmek istiyorum.
 
Çocuğun hayatındaki kimi değişiklikler (çocuğun tanıdığı birini kaybetmesi, yeni bir kardeşin doğumu gibi), ailede yaşanan sorunlar ve huzursuzluklar, okulda maruz kaldığı olumsuz bir yaşantı gibi pek çok etken çocukların okula karşı olumsuz tutum geliştirmelerine sebep olabilir.  Böyle bir durumda öncelikle çocuğun okul ile ilgili bu olumsuz tutumlarının ne kadar süre önce başladığını ve hangi durumun bunu tetiklediğini bilmekte fayda vardır. Çocuğunuzu olumsuz etkileyen olayı bulmak, ona yardımcı olurken ya da konuyla ilgili başka bir profesyonelden yardım alırken size destek olacaktır.
 
Bazen de çocukların özellikle yaz tatili ya da yarıyıl tatili sonrasına okula gelme konusunda isteksizlik yaşadıklarını görürüz. Aslında böyle çocuklarla karşılaştığımızda sorulacak anahtar soru şudur, ‘Okula gelmediğinde ne yapacaksın?’ Eğer ki okul ya da aile kaynaklı özel bir sorun yoksa büyük bir oranda bu çocukların evde kontrolsüz internet-bilgisayar-tv-tablet... kısacası teknolojik cihaz kullanımı olduğunu görebiliriz. 
 
Özellikle tatil zamanı kontrolsüzce bu ekranlara maruz kalan çocukların okullar açıldığında da ilgi ve dikkatini bu kadar cezbeden eğlence araçları karşısında ailenin sürekli başarılı olması yönünde beklentilerinin olduğu, derslerle boğuşacağı ve sınav kaygısı yaşayacağı okullara güle oynaya gitmesini beklemek çok da mümkün değildir. 
 
Hatta bir yetişkine de tercih hakkı sunulsa çok büyük bir oran evde kalmayı tercih edecektir :) Eğer sorununuzun sebebi buysa öncelikle ev ortamında çocukların kontrolsüz bir şekilde bu bahsettiğimiz teknolojik cihazlarla bağlantısının okulların açık ya da kapalı olması fark etmeksizin sınırlandırılması gerekiyor. Gün içinde yapacağı çalışmaları ve dinlenme-oyun zamanını belli bir rutine bağlamış yani planlı-programlı çalışan çocukların okulda daha başarılı oldukları da biliniyor.
 
Genellikle karşılaştığımız bir diğer sebep de çocukların üzerindeki başarı baskısıdır. Genellikle ailelerin mükemmeliyetçi tutumu çocukların başarı kaygısını tetiklemekte ve kaygı düzeyinin artmasına, okula karşı olumsuz tutum geliştirmelerine sebep olabilmektedir. 
Çocuk ile ilgili gerçekçi beklentiler içinde olmak hem anne-baba olarak yaşayacağınız hayal kırıklığını önleyebilir hem de okula daha rahat gelebilen, mutlu çocuklar yetiştirmenizi sağlayabilir. Tabii ki her anne-baba çocuğu için güzel bir gelecek bunun içinde başarılı bir eğitim hayatı ister. Ama unutulmamalıdır ki çocuğunuzun çabalarını görüp desteklemek ve başarı seviyesini kabullenip ona uygun seçenekleri sunmak; yarış atı gibi görüp,  arkadaşlarıyla kıyaslamanızdan çok daha büyük faydalar sağlayacaktır. Ayrıca çocuğunuzun kendisine hedef koymasını destekleyerek içsel motivasyonunu arttırmanız onun okula devamını sağlamada ve ders başarısını arttırmasında yardımcı olacaktır.
 
Unutmayın ki her şey yolunda giderken çocuğunuz ya da öğrenciniz birden bire okula karşı olumsuz duygular geliştirip, devam etme konusunda isteksizlik gösterirse bunun pek çok nedeni olabilir. Bu durumda ebeveyn ve öğretmenlere düşen görev ise iyi bir gözlemci ve dinleyici olmak, sorunun çözümünü sağlayamıyorsa bir profesyonelden destek almaktır.
 
Sevgiyle kalın…
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 36
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 277
Kayıt tarihi
: 10.10.18
 
 

Eskişehir Anadolu Üniversitesi, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümü mezunuyum. 2014 yılınd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster