Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Temmuz '08

 
Kategori
Okullar
Okunma Sayısı
2407
 

Okullar , yaz tatili ve çocuklar

Okullar , yaz tatili ve çocuklar
 

YAZ AYININ SİMGELERİ


Burada ögrenim yılı nisan ayında başlar. Baharla doğanın canlanması, bütçe döneminin başlaması ve kurumların yeni eleman alması birlikte gözlenir.

Okullar bir ögrenim yılını üç sömestirde tamamlarlar. Buna ana okulları da dahil. Üniversıteler iki sömestirde bir öğretim yılını tamamlamak üzere yönetmeliklerinde değişiklik yapıyorlar. Ancak ilkokuldan başlayarak üç dönem geçerli hala. Devlet okulları bu ayın hemen başlarında yaz tatline girerler ama özel okullar tatil için bu ayın sonunu beklemek zorundalar.

Dönem sonu biterken sınıf ögretmenleri her bir veli ile tek tek görüşür ve ögrencinin notları ve davranışları hakkında olumlu olumsuz yönleri veli ile konuşur. Derslerinde başarısı düşük olan öğrenciler için tatil yoktur.Okulda tamamlama kurslarına katılırlar . Ücretsizdir . Özel okul oldukları için hali hazırda velilerin canına okumaktadırlar . Derslerinde başarılı olan olmayan her öğrenci temel dersler için hazırlanan özel ödev kitapcıklarını tamamlamak zorundadırlar ve aynı zamanda okulda baglı oldukları kol faaaliyetlerine katılırlar. Spor kolunda olanlar için maçların olduğu dönemdir ayrıca. Kızım özel okulda olduğu için yaşadık tüm bunları. Yaz ve kış tatillerinde evde olduğu günlerin sayısı eldeki parmak sayısını geçmezdi.

Devlet liseleri öğrencilerin başarısız olğu dersler konusunda özel ders vermezler ama artı ödevleri vardır. Kol faaliyetleri sürer. Oğlum tenis kolunda. Şimdiden kapkara oldu bile.

Özel kurslar tam gazla öğrencilerin notlarının yükselmesi için büyük bir hızla haftada üç gün en az altı yedi saat ders verirken velilerin bütçelerindeki açığı daha da büyütürler. Kursa gitmeyen ögrenci yok gibi . Ama onca kalabalık sınıfta görevliler sivri bir kaç öğrenci ile özellikle ilgilenirken işi yavaştan alanları göz ardı ederler.

İlkokullardaki öğrencilerinde ödevleri ilginçtir. Aritmetik, sayfalar dolusu ÇİN harflerinini tekrar tekrar yazıp öğrenmeleri için ödev kitapçıklarının yanısıra Türkiye de rastlanma olasılğı az olan ödevleri de vardır. Öğretmen tarafından hazırlanan takvimde her gün hava durumunu güneş, bulut ya da yağmur resimleri ile belirtmek zorundadırlar . Her gün takip edemeyenler için INTERNET kurtarıcıdır. Ayrıca her gün dişlerini fırçalayıp fırçalamadıklarını da bir başka çizelgede gösterirler. İnanın çocuklar bu konuda çok dürüst. Fırçalamazlarsa çarpı işareti ile belirtirler. Diğer günler daire şeklinde gösterilir.

Bir diğer ilginç ödev bir proje üzerinde çalışmaktır. Bir kez bir ögrenci çeltik üzerinde bir çalışma yapmıştı. Bazıları tohum ekip her günkü gelişmesini resimler. Genelde her ögrencinin yaptığı bir gereç vardır. KUMBARA... İstedikleri her hangi bir malzemeyi kullanıp, bazan alçı kalıpları kullanıp sevdikleri dizi filim karakterlerinin benzeri kumbaraları yaparlar.

Ne yapacağına karar veremeyenlerin yardıma büyük alışveriş merkezleri koşar . Okul gereçlerinin satıldığı yerlerde uzman kişiler belli ücret karşıligında çocuk ve veliye yol gösterir. Bu tur ödevlerin yapılmasında velinin işbirliği konusuna okulun yaklaşımı olumludur hatta teşvik bile ederler.

Tatil sırasında kitap okuyup özetini yazmak da bir başka ödev. Yaptıkları her ödevi TOKOBİ denilen belli günlerde okula gidip teslim ederler. Önce okulda değerlendirilen ödevlerden seçilenler il düzeyinde de tekrar degerlendirilir ve hemen her sınıftan birkaç öğrenci ödül alır.

Yazdıklarımı okuyunca bu çocukların hiç tatli yok mu diye sorabilirsiniz . Ana babanın tatili yok ki çocukların olsun. Ekmek, daha doğrusu pirinç (burada en çok tüketilen yiyecek) aslanın midesinde. Uzun süre tatil yok zaten. Ağustos ayında OBON dediğimiz dönemde bir haftalık bir tatilimiz vardır. Varlıklı olan için tatil vs sorun değil ama bir kaç işte part time çalışan ana için tatil yok. Baba zaten uzun süre işten ayrılamaz ayrılırsa döndüğünde masası pencere kenarına alınmıstır.

Türkiye de yaz tatilinde ödev verilmediğini bir zamanlar okumuştum gazetede. Hala öyle mi bilmiyorum ama ben öğrencilerin uzun süre dersten ayrı kalmalarının doğru olmadığını, fazla yüklenilmeden ödev verilmesinin yararlı olduğunu düşünüyorum.

Buradaki sistemin yararlı olup plmadığı tartışılabilir ama çocukların okulla bağının sürekli tutulmasının yararlı olduğuna inanıyorum. SAYGILARIMLA .

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben biraz tersini düşünüyorum,şimdiki çocuklar derslerle o kadar yoğun bir yaşamı yaşıyorlar ki bari okul zamanının dışında ders düşünmesinler yazık onları beyinleri dinlenmeli biraz,sonra ne oluyor biliyormusun çocuklar resmen deliriyorlar ve üniversiteye gidecekleri yaşta aşırı hareketlerle dışlanıyorlar çünkü çocukluklarını o dönemde yaşayamadıkları için,yanlışmıyım acaba????? sevgiler arkadaşım,,,

Alyoşa-Sevmek Güzeldir. 
 28.07.2008 13:12
Cevap :
Yanlis degilsin arkadasim ama ozellikle universite sinavinda devlet okulunda okuyan da ozel okulda okuyan da ayni sorulara yanit vermek zorundalar . Bence dersten cok PC basinda zaman harcamakla sosyal yasamdan uzaklasiyorlar ...gorusununu belirttigin icin tesekkur ederim . sevgilerimle  28.07.2008 15:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 397
Toplam yorum
: 1163
Toplam mesaj
: 200
Ort. okunma sayısı
: 1090
Kayıt tarihi
: 16.05.07
 
 

1955 Niğde doğumluyum. Ancak Japonya'ya gelene kadar yaşantımın büyük bir bölümü Ankara'da geçti. Ka..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster