Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Ağustos '06

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
1145
 

Okullar açılıyor…

Yeni ders yılı başlayınca velilerden kayıt sırasında okul idaresince istenen yardım ( kayıt parası ) büyük bir sorun olarak ortaya çıkıyor. Milli Eğitim Bakanlığı ve hatta Başbakanlık kayıt sırasında para alınmayacağını, alanların cezalandırılacağını söyleyip dursun; okullarda kayıt parası alınıyor…

Alınan miktar bazı ailelere fazla geliyor, bazıları da kapris yapıyor, inadına bu parayı vermek istemiyor!..

Vermeyelim iyide bir de meseleyi diğer yönlerden değerlendirelim...

Devletin imkanları sınırlı. Eğitime bugün verilen paradan daha fazlasını vermek mümkün değil. Her sene çoğalan öğrenciye iyi eğitim verme şansı yok. İşte onun için çocuklarının daha iyi yetişmesinin önemine dikkat edenlerin imkanları nispetinde bu sistemi desteklemeleri şart.

Her nedense halkımız eğitim konusunda her şeyi devletten bekliyor. Bir ucundan da biz tutalım, yoksa bu araba yürümeyecek demiyor.
Çocuklarının okuduğu okula yardım gündeme geldiğinde her zaman kıyamet kopuyor.

Doğurganlık oranının yüksek olması nedeniyle tamamı okula gitmediği halde, o kadar çok öğrenci var ki bunlara ne derslik yetişiyor ne öğretmen bulunabiliyor, ne de okulların ihtiyaçları karşılanabiliyor.

İlk öğretimde okula giden 14 milyon öğrencimiz var. (Nüfuslar: Norveç 4 milyon, İsveç 8 milyon, Hollanda 6 milyon) Bunları 575.000 öğretmen eğitiyor.

Devlet yapıyor, hayır sahipleri yapıyor okul yetmiyor, yetmiyor. Bunları yapmakla iş bitmiyor, öğretmen bulacaksın, onlara iyi şartlar hazırlayacaksın, okulların temizliği, aydınlatılması, ısıtılması, bakımı için para gerekli. Para, para gerekli.

Okul müdürleri ne yapsın? Kırılan cam, yanan ampul, temizlik için devlet ona ödenek ayırmadı ise bu işleri nasıl yapsın? Bakanlık göstermelik kayıt parası alınmaz desin. Bu seçim kaygısı ile seçmene şirin gözükmek için söylenen tatlı yalanlar. Uyuma!..

Bunları bilmeden okul müdürleri bağış istiyorlar diyerek karalamak, onurları ile oynamak, basına konu olmak doğru değil.

Bu okul müdürleri ceplerine atmak için bu parayı istemiyorlar... Senin oğluna-kızına iyi eğitim vermek, okuluna iyi bakım yapmak için çırpınıp, koşuyorlar, sen ileri geri sözlerinle bu eğitimcileri gücendiriyorsun.

Unutmayın sanayileşmiş, zengin ülkelerde de okullar, o okulların çevresindekilerin, öğrenci okutan ailelerin o okuldan mezun olmuş iş sahiplerinin katkıları ile bağışlarla yaşar, güçlenir.

Hiç işin bir tarafından tutmayıp "Rabbena hep bana" dersen çocuğun okula boşa gidip gelir. İleride bir meslek sahibi olamaz.

Bunun daha sıkıntısız hal edilmesi için; gerçekleri görerek okul-aile birliklerinin, iyi örgütlenmesi, öğrenci anne-babaların aydınlatılması, çalışmalarını göstererek okula yardımı sevecen hale sokmaları gerekir.

Düşünün ki okula verilen para sonunda kendi çocuğunuzun iyi eğitimine gidiyor.

Bir şeyler vermeden hiçbir şey olmaz. Biraz da böyle düşün...

ozcanvural1933@hotmail.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 435
Toplam yorum
: 217
Toplam mesaj
: 30
Ort. okunma sayısı
: 1045
Kayıt tarihi
: 24.07.06
 
 

1933 Kayseri'de doğdum. Kayseri Lisesi Ankara Veteriner Fakültesi, İstanbul Üniversitesi Diş Heki..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster