Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Ocak '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1179
 

Okullar modern hapishane

Okullar modern hapishane
 

Başlık size anlaşılmaz mı geldi? Nedenleri yazıyı okuduktan sonra bir düşünün… Her zaman olduğu gibi ülkenin yoğun siyaset gündeminin arkasında kalan büyük sorunlar görmezden geliniyor. Eğitim sistemindeki zıtlıklar birbirini izliyor. Bu yazımda ülkemizde eğitim sistemini ele alacağım.

<ı>

<ı>

<ı>Türk Eğitim Sistemi

Eğitime ilk olarak ilkokul ile başlayan çocukların (şimdi anasınıfından) ortaokul ile eğitimleri sürdürüyor. Sonra lise ve üniversite bu tabloyu herkes biliyor fakat işin garip olan tarafı Milli Eğitim bakanlığı tarafından belirlenen müfredatın yine aynı bakanlık tarafından Yüksek Öğretim Kurumu tarafından yapılan üniversite giriş sınavı sistemini arasındaki çatışmayı görmemek elde değil… Öğrencileri sınava hazırlayan müfredatı belirleyen Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencileri sınav yapan yine Milli Eğitim Bakanlığı! Madem bu müfredatı uyguluyorsunuz yaptığınız sınavı da okullarda verilen eğitimlere göre uygulayın en basit örneği lise ve ilköğretimde öğrencilere verdikleri eğitimi kalitesi ile lise ve üniversite yerleştirme sınavında sordukları sorularının kalitesi aynı mı?

<ı>Para Kesen Dershaneler

Başlık size biraz anlaşılmaz veya ters mi geldi? Okullar neden modern hapishane günümüzde bunu çok iyi kullanan bir devlet otoritesi var. Mezun olanlara sağlanan iş olanakları yetersizken siz bu kadar öğrenciyi bu sistem altında eleme usulü sözde eğitim verildiğini söyleyerek eğitiyorsunuz ya da eğittiğinizi sanıyorsunuz. İşsizliği azaltmanın bir diğer yolu da insanları öğrenci göstermektir. Hâlbuki ülkemizde şu anda üniversitelerde okuyanları %80 mezun olduğunda işsiz olduğunu bilerek bu oyunu devam ettiriyorlar. Mezun olduktan sonra erkekler için askerlik derken 1, 5 yıl daha kazanıyor bu düşünceye sahip kişiler sonuç olarak işsizlik belirli rakamların altında tutuluyor. Sisteme gelince ise tamamen eleme usulü ve acıma yok okulda verilen eğitimler ve sınıf ortamı öğrenmeye müsait değil! Adeta yeni bir sektör son 20 yıldan beri bacasız fabrika haline geldi (Dershaneler) bakın büyük dershane kurumlarının başındaki kişilere veya siyasi görüşlerine ne demek istediğimi son 15 yılın iktidarlarına gözden geçirerek anlayacaksınız. Ve bu sistemin neden değiştirilmediğini öğreneceksiniz.

<ı>Bu sistemde 3 çocuk…

Bu kirli sistemin içine girmemek elde değil eğitimde fırsat eşitliği söylenip duruluyor. Bu eşitliği sağlayacak olan devletten başkası değildir. Başbakan 3 çocuk yapın diyor. Demekle olmaz sayın başbakan koy kanunu yapsın çocukları halk sen emeklinin elindeki parayı al, asgari ücret diye milleti kuru ekmeğe talim et. Ondan sonra 3 çocuk. Ülkenin nüfusunun artması için güven ortamının sağlanması lazım gerçekten inanarak oy toplamak, iktidar olmak lazım yoksa gariban halkı kandırarak iktidar olacağıma, dünyada var olmayım daha iyi… Her çocuk için 250 TL bir ödenek çıkarın ve bunu çocuğun 18 yaşına gelinceye kadar verin bakalım nüfus sayısı ne oluyor. Birilerinin tabiri ile “Bekâra karı boşamak kolay” lafla bu işler olmuyor. Bir sürü bakanlık var. o kadar memur var hiç biri mi bu şekilde düşünmüyor? Yoksa bir diktatörlük içindeyiz de bizim mi haberimiz yok?

<ı>“Son söz; Türkiye’de hiçbir şeyin düzelmeyeceğini bildiğim halde ben ve benim gibi insanlar bu eksikleri yaşadıkça söylemeye devam edecek. Fakat değişen bir şey olmayacaktır.”

<ı>Türkiye’nin son bir haftasının analizi;

http://blog.milliyet.com.tr/Son_1_haftanin_analizi/Blog/?BlogNo=222987

S&S (Her Zaman Önde)

SAMET SERBEST

Serbestler@windowslive.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

12 yıllık 07-19 yaş döneminde okulda geçen yılların özetine baktığımız zaman toplamına 3 yıl yeter artar bile, gerisi aynen hapishane.

Kadri KANPAK 
 09.01.2010 22:51
Cevap :
yorumunuz için teşekkürler Kadri bey.  09.01.2010 23:07
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 112
Toplam yorum
: 165
Toplam mesaj
: 28
Ort. okunma sayısı
: 2714
Kayıt tarihi
: 15.09.09
 
 

Ülke meselelerine kafa yoran ulusal çıkarları korumaya çalışan düşünen bir genç. İlkelerim; Üstün..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster