Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Nisan '08

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
2365
 

Okullar yıkılıp yerine daha iyisi yapılıyor.

Okullar yıkılıp yerine daha iyisi yapılıyor.
 

bostancı atatürk ilköğretim okulu şu sıralar yıkılmış durumda devlet, yerine daha kapsaplı olan okul


Tatil boyunca çivi çakmayanlar okulların açılmasına günler kala okulları tadilata aldı.

Yaklaşık 2 milyon 500 bin öğrencinin 17 Eylül Pazartesi günü ders başı yapacağı İstanbul'da okullar dağ gibi yığılmış sorunlarla açılıyor. Plansızlık ve her işi son ana bırakma anlayışıyla bu sorunlar daha da katlandı. Yaz dönemini sessiz sedasiz geçiren okullarda depreme karşı güçlendirme çalışması nedeniyle eğitime bir hafta kala başladı. Bu nedenle 240 okulun öğrencisi bölgedeki başka okullara nakledildi.

LİSTEDE 240 OKUL VAR
Dünya Bankası'ndan sağlanan 400 milyon dolar krediyle toplam 240 okulun sağlamlaştırılması planlanıyor. “İstanbul sismik risk azaltma ve acil durum hazırlık projesi” İSMEP kapsamında ilk olarak 16 okul Eylül - Kasım ayları arasında yapılmak için yıkılacak. Bu kapsamda ilk yıkılan okullar Bağcılar Fevzi Çakmak Lisesi ile Kartal Emine Hasan Aytaşman İlköğretim Okulu oldu. Bu okullarda öğrenim gören yaklaşık bin 500 öğrenciyse, başka okullara aktarıldı. Ekim ve kasım ayında ise 14 okul daha yeniden yapılmak için yıkılacak.

EĞİTİMLE ONARIM AYNI ANDA START ALDI
Bu yıl eylül ayı içerisinde müteahhitlerin belirlenmesinden sonra İstanbul genelinde 67 okul binasının ise takviye çalışmalarına başlanacak. Takviye inşaatları okullardaki eğitim - öğretime ara verilmeden gerçekleştirilecek. Henüz deprem tekikleri yapılmamış 1.100 okul binasının ise depreme dayanıklı olup olmadıkları uzmanlar tarafından oluşturulacak bir kurul ile belirlenecek.

KREDİ GEÇ GELDİ SAVUNMASI

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ata Özer konuya ilişkin soruya, “Çocukların deprem ile hayatlarının riske atılması mı doğru yoksa başka okullara gidip kendi okulları yapılıncaya kadar eğtim görmeleri mi? Dünya Bankası krediyi yeni onayladığı için inşaatlar ancak şimdi başlayabildi. Öğrencileri en yakındaki okullara kaydıracağız.” şeklinde konuştu.

Bak Ali bu inşaat! Yürü Ali yürü!

Okulların açılacağı hafta başlayan tadilat nedeniyle bölgelerinden uzaktaki okullarda eğitim görmek zorunda kalan öğrenciler uzun mesafeleri yürüyerek aşacak. İlk kurbanlar bu hafta birinci sınıfa başlayan öğrenciler oldu.

Taşınan okullardan üçü Üsküdar'da. Sabri Artan Vakfı İlköğretim Okulu'nun öğrencileri, yaklaşık 2 kilometre uzaklıkta İhsan Kurşunluoğlu İlköğretim Okulu'nda, Bulgurlu Mahallesi'ndeki öğrenciler, Saffet Çebi ve Henza Akın İlköğretim Okulu'nda , Rauf Orbay İlköğretim Okulu öğrencileri ise Fetih İ.M.K.B İlköğretim Okulu'nda eğitim görecek. Veliler ise en az 2 kilometre uzaklıktaki okullara çocuklarını göndermekten dolayı sıkıntılı. En az 100 YTL aylıkla çocuklarını servise verenler yanında yürüyerek okula götürmek zorunda kalan veliler de var.

Özlem Söyler adlı veli, iki kızının günde 4 kilometre yol yürümek zorunda kalacağını söyleyerek, “Bu stres ve yorgunluk altında ne kadar başarılı olurlar bilmiyorum” dedi. Mustafa Kaygulu isimli veli ise yapılan bu uygulama sonrasında yaşanan servis sıkıntısına değinerek, “80 ila 120 YTL arası servis ücreti isteniyor. Okul açılacağı hafta tadilata başlanır mı?” diye isyan etti.

İŞTE YIKILACAK OKULLAR

Adalar H.R Gürpınar Çok Programlı Lis.,
Beyoğlu Taksim İlk. O.,
Kadıköy Bostancı Atatürk İlk. O.,
Kadıköy Kaptan Hasanpaşa İlk. O.,
Kartal Samandıra Lis.,
Maltepe Hasan Şadoğlu Lis.,
Maltepe Lis., Maltepe Orhan Gazi Lis.,
Sarıyer İlköğretim O.,
Sultanbeyli Kaptan-ı Derya İlk. O.,
Ümraniye Alemdağ İlk. O.
Ümraniye 60. Yıl Meyveli Bahçe İlk. O.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Belki de yazıları karıştırdın. Filmlerde olur ya Bakan Bey okul açılışında cebinden çıkardığı kağıdı "İki kilo toz şeker,bir kalıp sabun vs..." diye okumaya başlar. İnsanlık hali olabilir...Dert etme.

Mehmet Oyan 
 25.04.2008 21:47
 

Benim bazı yazılarım onay için bir güne yakın bekletiliyor ama anlaşılan seninki epeyce beklemiş.Selamlar.

Mehmet Oyan 
 25.04.2008 21:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 220
Toplam yorum
: 95
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 1333
Kayıt tarihi
: 11.05.07
 
 

Adana'da yaşıyorum ve Adana'da nefes alıyorum.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster