Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Ekim '06

 
Kategori
Okullar
Okunma Sayısı
1679
 

Okullarda alınacak önlemler

2006-2007 eğitim öğretim yılında eğitimde çok büyük hamleler yapıldı. Bilgisayar sayıları arttırıldı. Hatta bakanlık okullardaki eski bilgisayarları yenileriyle değiştirmeye çalışıyor. Sınıf sistemi ya da bilgisayar destekli eğitime geçilmeye çalışılıyor. Buna rağmen bazı olumsuzluklar da okullarda önlem almamızı gerekmektedir. Tedbir alınacak bu unsurları, teknolojinin kötüye kulanılması, terör ve bölücülük tehlikesi gibi sınıflandırabiliriz. Bazı öğrencilerin kendi okullarını çeşitli bahanelerle bırakıp başka okullara ya da internet cafelere gittikleri herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Ayrıca telefon ve bilgisayarın yaygınlaşması, zaten az olan kitap okuma oranını azaltmaktadır.

Türkiye'ye teknoloji neredeyse bütün dünya ile aynı anda erişiyor. Ancak kullanımda bilgisayar ve cep telefonu Türkiye'de yanlış olarak ortaya çıkıyor.Özellikle şehirlerdeki Okullarda şiddet olaylarının arkası kesilmezken, bu tür olaylarda bir aracı haline gelen cep telefonlarına yasak geliyor. 'Okulda cep telefonu yasaklansın' teklifine büyük destek var. Okullarda yaşanan son şiddet olayı insanları harekete geçirdi. Yasakçı bir zihniyete sahip değiliz.. Ancak okullarda artan şiddet olaylarında cep telefonlarının da rolü var. Öğrencilerdeki telefonlara ne velileri ne de bizler sahibiz. Veliler çocuklarıyla irtibat için telefon bulundurulmasında bir sakınca görmeyebilir. Ancak bu eğitimde disiplini olumsuz etkiliyor. Nasıl ki kapalı yerlerde cep telefonu yasaksa okullarda da belli sınırlandırmalar getirilmeli.

Disiplin yönetmeliğinde yapılacak değişiklik teklifleri arasında öğrenciler sınıfa girerken cep telefonlarını belli bir noktaya bırakması, GSM operatörlerinin okullardaki görüşmeleri kapsam dışı bırakması ve okul yönetimlerinin tespit ettiği alanlarda görüşmeye izin verilmesi gibi alternatifler bulunmaktadır. Yasağın çerçevesi iyi çizilmeli. Disiplin yönetmeliğinde yapılacak bir değişiklikle telefonlar yasaklanabilir. Uymayanların telefonlarını yıl sonuna kadar kasada tuttuk. Uygulama tüm okullara yayılabilir. Bu yasaklara veliler meydan veriyor. Veliler çocuklarını bu konuda da eğitsin. Cep telefonunu okulda şiddet aracı olarak değil, haberleşme özgürlüğünün bir parçası olarak görmek istiyoruz. Ancak öğrenciler bu konuda da sınıfta kalıyor. Öğrenciler birbirini öldürüyor. Öğretmenlerine saldırıyor. Ciddi bir durum söz konusudur. Acil tedbir gerekmektedir. Yasağın haber alma özgürlüğü de dikkate alınarak uygulanması gerekir.

Eğitim yılının başında öğrencilerin okulda cep telefonu kullanmasını yasaklayan geçen okuldaki öğrencilerden telefon toplayan okulların var olduğu bilinmektedir.

Aslında gerek cep telefonu gerekse bilgisayar doğru olarak kullanıldığında insan hayatını kolaylaştıran cihazlardandır. Öğrencilerin takibi okullar ve aileler tarafından çok sıkı yapılmalı, eğitimdeki doğru gidiş hızlandırılmalıdır. Cep telefonları gereksiz kullanımlar yerine kitap okuma ve satranç oynama gibi faydalı alanlarda kullanılmalıdır.

Araştırma sonuçlarına göre, Türkiye'deki nüfusun yüzde 88'inin okur-yazardır.Türkiye'nin temel okur-yazarlık düzeyinin iyi durumdadır. Ancak ilköğretimin 6. sınıfından itibaren okuma ilgisinin azalmaktadır.

SONSÖZ: Teknoloji okullarda ve evde eğitim için ve eğitim yararına kullanılmalı, oyun ve chat için kullanılması azaltılmalı veya engellenmelidir. Okullarda cep telefonunun öğrenciler tarafından kullanılması olumsuz olarak kullanılması engellenmelidir. Öğrenci ve velilerimiz daha çok kitap okumalıdır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 23
Toplam yorum
: 7
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 2659
Kayıt tarihi
: 24.08.06
 
 

Bursa İznik Elbeyli  İlköğretim Okulu Müdürüyüm. İyi bir miliyet okuruyum. Milliyet gazetesinin e..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster