Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Ekim '09

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
3347
 

Okullarda bayrak törenleri…

Okullarda bayrak törenleri…
 

Okullarda Bayrak Törenleri


“Offf ya, ayaklarım ağrıdı. Başım dönmeye başladı. Midem bulandı” diye sızlanmaya başlamıştı Anadolu Lisesi hazırlık sınıfına giden 11 yaşındaki oğlum Cuma günü Bayrak töreninden sonra eve gelince. İki arkadaşının da baygınlık geçirdiğini söyledi. O zamanlar – şimdiki ilköğretim 6.sınıf seviyesinde “Hazırlık Sınıfları” vardı Anadolu Liselerinde. Dersleri de çok yoğundu.

“Hasta olup olmadığını sordum. Cuma günü son derse kadar iyi olduğunu söyledi. O zamanlarda ben de okul yöneticisi olduğum için, Okul Müdürlerinin – öğrencilerin hafta sonu yorgunluğunun üstüne- 45-50 dakika süren, öğüt verici konferansının ardından, çoğu öğrencinin de aynı duruma düştüklerini daha sonra öğrendim. Yetişkin bir insanın bile “dikkatini toplayarak dinlemesinin ” 20 dakika sürdüğünü bilen bir eğitimci olarak, öğrencilere ayakta 45-50 dakika “nutuk çekmenin” işkenceden farkı olmadığını söyleyebilirim. Öğrenciyi bıktırmaktan öteye başka bir şey değil.

Nedense, çoğu yöneticilerimiz, Bayrak törenlerinde, okulun tüm sorunlarını dile getirme çabası içindedir. Bu tür uzun ve sıkıcı konuşmaların yeri Bayrak törenleri olmamalı. Ne yazık ki, müfettiş olarak okul denetimlerimizde de bu tür konuşmalara tanık oldum.

Sınavlar ve yoğun ders temposu içinde bunalan, hafta sonu tatili için, bir an önce eve gitmenin hayalinde olan öğrencilere Bayrak töreni öncesi ”nutuk çekme”nin bir yararı olduğunu sanmıyorum. Bu tür konuşmaların hâla yapıldığına ne yazık ki çocuklarını okuldan almaya giden veliler de tanık olmaktadır.

Önemli olan öğrencilerin heyecanla, duygulanarak, bayrak sevgisini içinde hissederek, “İstiklâl Marşımızı” coşkuyla birlikte söylemeleri için kısa bir konuşmanın yeterli olduğunun bilinmesidir. Umarım okul yöneticilerimiz bu hususa özen gösterirler. Söylemesi bizden.

Bıktırıcı uzun konuşmaların yapıldığı Bayrak töreni imajını silmek için, kısa bir konuşmanın ardından öğrencilere hitaben, “İstiklâl Marşımızı her zamankinden daha canlı ve güzel okuyacağınızı biliyorum. Sizlerle gurur duyuyoruz” şeklinde sözlerle onları hazırlamak dururken, konuşmalar ne diye “genel kurul toplantısı” gibi uzatılır sanki. Belki de okul müdürünün “kendini gösterme” çabasıdır diyebiliriz.

Öğretmenlik ve müfettişlik yıllarımda, beden eğitimi öğretmenlerinin gür sesle “Bayrak Töreni için !”, “Rahat !” Hazır ol!” komutuyla, tüm öğrenci, öğretmen ve personelle gurur içinde “İstiklâl Marşımızı” birlikte söylemenin güzelliği her an aklımdadır. Hoşça kalın. Saygılarımla.

Ali İhsan ÖZÇAKIR

MEB. Bakanlık Başmüfettişi (E)

e-mail: aliihsanozcakir@hotmail.com

Web.Sitesi: aliihsanozcakir.googlepages.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 172
Toplam yorum
: 75
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 4690
Kayıt tarihi
: 07.04.09
 
 

50 yıllık eğitimciyim. İngilizce öğretmenliği ve Bakanlık müfettişliği yaptım. Bunca yıllık eğiti..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster