Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Ekim '06

 
Kategori
Okullar
Okunma Sayısı
19265
 

Okullarda etik olmayan davranışlar.

Okullarda etik olmayan davranışlar.
 

Eğitim ve öğretim nedir?

Öğretim okullarda alınır, eğitim ömür boyu sürer....

Kitaplardaki tanımı ise;

Eğitim;“bireyin davranışında, kendi yaşantısı yoluyla ve kasıtlı olarak istenilen yönde( eğitimin amaçlarına uygun ) değişme meydana getirme sürecidir.” ;

Öğretim; öğrenmenin gerçekleşmesi ve bireyde istenen davranışların gelişmesi için uygulanan süreçlerin tümüdür.”diye tanımlanıyor.

Peki eğitim ve öğretim bu okullarda gerektiği gibi veriliyormu..İstisnalar hariç diyerek ben pek güvenemiyorum.Çünkü ticarethaneye dönüştürdüler okulları....Benim ve birçoğumuzun kafasına takılan şeyler oluyor okullarda.

Mesela ; Devlet bütün sınıflara kitaplarını ücretsiz olarak veriyor.Masraf ediyor kitaplar basılıyor ..Ne o bedava kitap dağıtılıyor deniyor.

Ama öbür yandan açıklama yapılıyor.Devletin verdiği kitaplarda yeterli bilgi yok,yanlış bilgiler yer almakta,çocuklara yeterli olmuyor denip okullarda önemli dersler için dışarıdan dünyanın parasına yeni kitaplar aldırılıyor.Eee bu ne demek oluyor şimdi.Çifte masraf olmuyormu.Hem devet ekonomisine zarar hemde ailelere yük olmuyormu.Yazık günah değil mi ?.

Bir diğer mesele;Çocuklara okulların açıldığı ilk haftadan itibaren test sınavı yapılarak seviyeleri tespit ediliyor ve düşük not alanların mutlaka okuldaki kurslara gelmeleri için konuşmalar yapılıyor.Her öğretmen okuldaki kurslara gelmesi için çocuklara baskı yapıyor diyebilirim. ...Hafta sonu kurslarımız çok eğlenceli geçecek..Serbest kıyafet giyeceksiniz,Sınıftaki konuları önce biz işleyeceğiz.Kursa gelen arkadaşlar derste, gelmeyenlerden daha çok bilgili olacak şeklinde ikna olmaları için çocuklara bu şekilde konuşmalar yapılıyor.Empoze ediliyor.

Soruyormuş öğretmen kimler kursa geliyor diye.Tabi katılım az.Çünkü çocuklar başka kurslara gidiyorlar.Siz gelmeyenler kendinizi çok mu iyi zannediyorsunuz şeklinde çocukları rencide edici sözler bile söyleniyormuş.Özel kurslar bizim konularımızı bilmezler şeklinde açıklama yapılıyormuş.

Anadoludan büyük şehire tayin gelen bir eğitmen şöyle diyor.'' Tayin oldum geldim baktım ki normal ders saatinde yeterli bilgiler verilmiyor.Hafta sonu kurslarına gelmeleri için çocukların geleceğiyle oynuyorlar.Bir dönem kalabildim büyük şehirde.Tekrar tayinimi isteyip döndüm Anadolumdaki okullara '' diye serzenişte bulunuyor.

Sizce eğitmenlerin bu şekilde davranışları konuşmaları etik mi ?Bana göre değil.İncelenmesi ve tedbir alınması gereken konular bana göre.Bunu gelecek nesillerimizin iyi eğitim almaları ve ülkemize faydalı birer birey yetişmesi için alınması gereken en önemli tedbir olmalı.

resim:www.sınıf.öğretmeni.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Lütfen samimi olalım okul yöneticileri...teşkkürler

ece vardar 
 10.11.2006 15:12
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 529
Toplam yorum
: 2369
Toplam mesaj
: 481
Ort. okunma sayısı
: 3540
Kayıt tarihi
: 29.08.06
 
 

İstanbul'da doğmuşum... Dünyalar tatlısı bir kızım var... Herkesi kolay kolay sevemem... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster