Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Haziran '10

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
1069
 

Okullarda kıyafet serbest olmalı mı?

Okullarda kıyafet serbest olmalı mı?
 

Bilindiği gibi yeni uygulama ile okullarda artık kıyafet özgürlüğü olacak. Dileyen dilediği gibi okula gidecek. Peki bu ne derece doğru? Bu sosyal bir ayrımcılığı doğuracak. Çocukların psikolojileri olumsuz yönde bozulacak. Maddi durumu iyi olan öğrenciler farklı farklı giyinecekler arkadaşlarına deyim yerindeyse “hava atacaklar”, tam tersi maddi durumu yerinde olmayan, okul kıyafetini bile zar zor temin eden ailelerin çocukları da bu durum karşısında üzülecekler. Hatta hatta aynı giysileri giyebilmek için belki de olmayacak yollara başvuracaklar. Bu mu adalet? Bu mu özgürlük? (TİN)

Bu durumda kalan öğrencilerin psikolojileri bozulacak ve bu durum geleceklerini, kişiliklerini olumsuz etkileyecek. Sadece bununla da kalmayacak. Kıyafet serbestliğinin verdiği rahatlıkla öğrenciler arasında disiplinsizliklerde artacak.

Özgürlüğe kimse karşı olamaz. Kıyafet özgürlüğüne de. Ama söz konusu eğitimle ilgili olunca orada durmak ve düşünmek gerekir. O zaman ordunun da özgürleşmesini isteyelim. Belki askerlerde forma giymek istemiyorlardır, ya da polisler, ya da hemşireler… Örnek arttırılabilir. Düşünsenize orduda askerlere serbest giyim özgürlüğü verildi. Sadece rütbeleri omuzlarına takılan apoletlerden fark edilecek. Disiplin nerde kalır sizce? Ya da sivil yurttaş nereden anlar asker olduğunu, subay olduğunu…

Popüler kültürün bir uzantısı olacak bu durum. Artık okullarda öğrenciler kendi aralarında haftanın şıkını, rüküşünü de seçerler. Ne güzel sosyal yaşamları renklenir!!! Kimbilir belki de ilerde türban, başörtüsü bile serbest olur. Herkes rahat rahat dilediği gibi giyinir.

Eğer eğitimde özgürlükse amaç, eğitimde devrim yapın önce. Eğitim sistemini iyileştirin. Ülkenin ekonomik düzeyini standartların üstüne çıkarın. Çıtayı yükseltin. Herkes dilediği gibi alım satımı gerçekleştirebilecek duruma gelsin, sonra kıyafetleri serbest hale getirin.

Diğer negatif bir durum ise, giyim sektöründe oluşacak. Okullara forma kumaşı üreten, dikimini, satışını yapan firmaların düştüğü durum. Ekonomik zararlarını kim karşılayacak? Küçük çapta atelye sahipleri ciddi bir zarara uğrayacaklar.

BİR DÜŞÜNEN

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 384
Toplam yorum
: 102
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 1678
Kayıt tarihi
: 02.05.09
 
 

Yazmayı, okumayı, paylaşmayı, özgürlüğü seven, "BİLGİ"lenirken, "BİLGİ"lendiren dünya insanıyım. Lai..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster