Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Mayıs '12

 
Kategori
Okullar
Okunma Sayısı
130
 

Okullarda neden doktor yok?

Okullarda neden doktor yok?
 

Aslında eppey bir süredir aklımı kurcalayan, kendimce çok mantıklı gerekçelere yaslayabildiğim bir konu hakkında bir yazı yazmak istiyordum.

Bu yazının sıradan bir yazının ötesinden çok  özellikle dikkate alınıp üzerinde ciddi anlamda düşünülebilecek bir konu olduğunu yazının derinliklerine indikçe sizlerde inanıyorum ki bana hak vereceksiniz.
 
"Okullarımızda neden doktor yok ?" sorusunu  ve sorununu sizlerle paylaşmak istedim evet uzun süredir bunu hem size hem yetkili kişilere sormak adına burada kaleme almayı düşünüyordum.
 
Olayın şu en son olarak  okullarda dağıtılan bedava sütlerden kaynaklı zehirlenmelerle alakasının olmadığını öncelikle belirtmeliyim; kuşkusuz bu son olaylar beni tetiklemedi değil, lakin özünde şu soruyu cidden hep kendi kendime sormuşumdur: "okullarda neden doktor yok?"
 
Özellikle büyükşehirlerde çoğunun mevcutlarının orta ölçekli bir kasabanın nüfusuyla eğ değer yığınla okul var ve bu okulların çoğunda anormal bir koşuşturmaca, telaş ve gerilimin yaşandığını hepimiz biliyoruz.
 
Okullarımızda özellikle ergen dönemine yaklaşan çocuklarda yaşanması muhtemel yığınla sağlık sorunu ile karşı karşıya kalınabiliyor, kavga, gürültü, sınav sorunu, aile içi sorunlardan kaynaklı travmalar , öğrenciler arasındaki kavgalardan kaynaklanan üzücü hadiseler ve daha yığınla sıralayabileceğimiz sorunun çözümünde bir pratisyen hekime aslında en az ana ders öğretmenleri kadar ve hatta ötesi bir ihtiyacın duyulduğunu kabul etmek lazım.
 
İşin diğer bir boyutu hem sağlık sektöründeki boşluğun biraz daha daralacağı gerçeği, yani istihdam!
 
Tabii ki, burada değinmek istediğim insanlara kadro yaratma gayreti değil; aksine çok zaruri ve ihmal edildiğini düşündüğüm bir konu hakkında bir beyin jimnastiği yapmaktır.
Lütfen şimdi sizlerde sağlıklı bir şekilde bu soryu sorn kendinize ve günün büyük bir bölümünü bizlerden uzak geçiren çocuklarımızın daha güvenilir bir yerde olduğunu bilmek hangimizi mutlu etmez ki ?
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kesinlikle üzerined durulması gereken bir konu. Yaşam standartlarını yükseltme yolunda büyük bir adım. Sizi bu düşüncenizden ötürü yürekten kutluyorum

Mustafa Yalçin 
 10.05.2012 17:55
 

Türkiye'de temel sağlık hizmetlerinin verilebilmesi için dahi çok ciddi anlamda doktor açığı bulunmaktadır. Öncelikle doktor başına düşen nufüs sayısı ideala uygun bir değerlere getirilebilirse sonrasında okullarda neden olmasın? Bunun kamuda olabilmesi uzun bir süreç isteyecektir. Ancak özel eğitim kurumlarında ki velilerden istenilen yüksek eğitim harçları düşünülürse doktor bulunması yerinde ve güzel bir hizmet olacaktır!.. Çocuklar evden hastaneye gönderilmeden muayeneleri edilebilecek, istirahati uygun görülenler direk evine gönderilebilecek, rapor sorunları biraz da az yaşanacaktır...

Derin Mavi 
 10.05.2012 16:59
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 166
Toplam yorum
: 82
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 538
Kayıt tarihi
: 02.09.09
 
 

Batmanın Beşiri ilçesinde doğdum, Mersinde yaşıyorum, edebiyata ilgi duyuyorum, yerel ve ulusal d..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster