Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Aralık '06

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
725
 

Okullarda şiddet engellenir mi?

Okullarda şiddet engellenir mi?
 

"Öğretmenim bu şiddeti ne zaman sona erdireceksiniz. Bakın bugün de kavga çıkmış. Daha az önce merdivenlerde çıkarken bahçede küfür eden iki öğrenciyi çağırıp kızdım. Ne olacak gençlerin hali. Eskiden böyle miydi bunlar. Öğretmenim size çok iş düşüyor…" Bir arkadaşım, okul müdürünün şiddetin önlenmesi konusunda yaptığı konuşmayı bu şekilde aktarmış ve beraber konuyu tartışmıştık. Okul müdürü şiddetin hemen sona erdirilmesini gerektiğini dile getirmiştir.

Elbette hepimiz okullarda ve toplumda şiddetin hemen bitmesini arzuluyoruz. Son zamanlarda sanki şiddet artmış gibi görülüyor. Aslında şiddet artmadı; şiddet değişti. Son dönemlerde şiddetin değişen yüzü hem ana-babaları, hem eğitimcileri hem de toplumun genelini kaygılandıracak boyutta.

Öğrenciler arasında ölüm ve ciddi yaralanmalarla biten kavgalar, öğrencilerin üzerinde taşıdıkları yaralayıcı, kesici aletler ve ürküten öğrenci çetelerinin varlığı akıllara 'okullarda neler oluyor?' sorusunu getirmektedir.

Hiçbir öğrenci yok ki, "Okulumuzda kavgalar yok, öfke patlamaları yaşanmıyor, öğrenciler birbirlerini tehdit etmiyor, çeteleşmiyor, haraç almıyor, itmiyor, tekmelemiyor, kimse okul eşyalarına zarar vermiyor, okul çıkışlarında kavgalar olmuyor" desin. Bunlar her dönemde yaşandı, yaşanacak da.

Şiddeti çözmek de kolay değil. "Enter" tuşuna basar gibi şiddeti sonlandıramayız. Çalışmalarda hemen sonuç alamayabiliriz. Belki tüm çalışmalarımıza rağmen şiddet daha da artacak… Sonuç ne. Vaz geçecek miyiz? Hayır!

Şiddet bir sonuç. Öğrenci şiddete başvurana kadar aslında alarm veriyordu. "Benim sorunlarım var" diyordu. Sorunlarını görmemiz ve çözmemiz gerekiyordu.

Biz hep sonuçlarla zaman geçiriyoruz. Keşke, sonuca bizi ulaştıran, öğrenciyi şiddete ulaştıran sorunu, daha önce görebilseydik. Değil mi?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Şiddte önlemede okullar büyük bir gerekliliktir. İyiy eğitim verilen, öğrencilern mutlu olduğu okullarda şiddet azaldığı gibi, çocuklarda da şiddeti azaltır.

Güngör Şekeroğlu 
 12.11.2007 13:39
 

Bu gün 27 aralık gazetelerin birinde gözüme çarptı,Milli Eğitim Bakanlığı müsteşarı okullardaki şiddetin 8 yıllık öğretimden kaynaklandığını bildirmiş. İlköğretmde öyle olduğunu varsayalım. Lisellerdeki şiddetin sebebi ne peki. Öğretmenim sizinde yazdığınız gibi sorun var.Bu sorunları önce tespit edip ki 8 yıllık eğitiminde belki etkisi vardır araştırılbilinir,sorunların çözümü için uğraş verilmeli.Blog yazarı Yusuf SOLMAZ arkadaşımızın okullarda psikolojik danışmanlıkla ilgili güzel bir yazısı vardı.Okuyacağınızı umarım.Bir çok öğretmenimizin sizin gibi düşündüğüne eminim.Birileri okusada sorunları tespit edip çözmeye çalışılsa öğrencilerimiz ,aileleri,öğretmenler huzur içersinde olsalar.Bilgi ve fikirlerinizi bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim.

Ctmaksaray1973 
 27.12.2006 12:58
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 23
Toplam yorum
: 26
Toplam mesaj
: 13
Ort. okunma sayısı
: 1426
Kayıt tarihi
: 08.12.06
 
 

1976 yılında Elazığ'ın Baskil ilçesinin Beşbölük Köyünde doğdu. İlköğretimi Baskil Yatılı İlköğre..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster