Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Aralık '13

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
762
 

Okullarda yaz tatili mi olmalı, kış tatili mi?

Okullarda yaz tatili mi olmalı, kış tatili mi?
 

İnternetten alınmıştır


İlk öğrenimden yüksek öğrenime kadar tüm eğitim yaşamında nedense yaz tatili uzun (üç ay) ama kış tatili kısa (15 gün) tutulmuştur.

Çocukluğumdan beri hep bu çelişkiyi merak etmişimdir. Neden eğitimin kolay olduğu yaz döneminde tatil uzun, ama zor olduğu kış döneminde kısa tutulmaktadır.

Eğitim yıllık bir programsa; yılın son ayı olan aralık ile ilk ve ikinci ayı olan Ocak ve Şubat tatil edilip, eğitim yılı Mart ayından başlasa ve eğitim yılının ara tatili de yaz dönemi olan 15 Hazirandan 15 Ağustos olsa daha doğru olmaz mı?

Zor ayların eğitim dönemi, kolay aylarında tatil dönemi olmasının mantığı izah edilebilir mi? Bu programı kim başlatmışsa yanlış başlatmış desek abartır mıyız?

Hem 2013-2014 eğitim yılı demek yerine 01 Martta başlayıp 31 Aralıkta bitse 2014 eğitim yılı demek daha doğru olmaz mı? 

Yılın en soğuk ayları ; Ocak-Şuat ile en sıcak dönemi 15 Hzr-15 Ağs değilmidir? 

Çocukken fark ettiğim ama Milliyet Blog olmadığından duyuramadığım bu çelişkiyi şimdi buradan yazıyorum ki; okuyanlar belki tepki verir, belki ilgililere ulaşır da eğitim yılı ve tatil ayları programını yeni baştan düşünürler düzenlerlerde eğitim yılı daha düzenli ve verimli hale gelir.

Öğrencilere kışın eziyet yazında rehavet yaşatmanın ne alemi var?...

www.kadrikanpak.com

yılmaz çetingöz bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çocukların eğitiminden ziyade insanların tatiline göre planlanmış olmalı...Kış günü tatile gidemezler.

Kerim Korkut 
 16.12.2013 13:30
Cevap :
Demek ki; zavallı çocuklar büyüklerin tatili için heder ediliyor, çapraşık mantığın ürünü...  16.12.2013 18:50
 

Artık okul hayatı-eğitim dönemi çocukların tüm zamanını alıyor.Dolayısıyla hiç olmazsa 3 aylık bir yaz tatilinde, yazın da getirdiği kolaylıklar vesilesiyle çocuklar doyasıya gezsin eğlensin dinlensin, okul zamanı buna vakit ve dahi imkan da bulamadıkları için, yaşayamadıkları çocukluklarını-gençliklerini en azından yaz döneminde "kesintisiz" yaşayabilsin, bu açığı bir nebze kapatabilsin şeklinde düşünmek de mümkün.Oysa kışın tatil olsa,gene eve kapanacak çocuk. Ve asıl ilginç olan şu ki,bizim dönemimizde mesela,ama büyük şehirler için asıl söylüyorum bunu tabii, Ankara'da örneğin Aralık başı gibi kar yağdığı Ocak sonuna kadar karın kalkmadığı dönemler olurdu, otobüs şu bu şimdikinden daha az sayıda, ulaşım çok daha yetersiz olduğu halde,her yer kar buz ve biz onca yolu(kendi tercihimiz olarak üstelik) güle eğlene neşe içinde yürüyerek gider gelirdik, kış hiç de eziyet filan da olmazdı.Oysa artık öyle kışlar da yok. Yani, şimdikilere has birşey esasen kışın eziyet olduğu:) Selamlar..

Filiz Alev 
 12.12.2013 15:26
Cevap :
Blog ölçeğinde yorumunuzla katkınıza teşekkürler. Selamlar.  13.12.2013 19:59
 

Eğitim yılının bu şekilde düzenlenmiş olmasında sanırım yaz aylarında ülkemizde oluşan önemli sıcaklık artışının, çocukların ders çalışma performanslarını düşüreceği göz önüne alınmış olabilir. Bir de yaz aylarında tarım kesiminde iş yoğunluğunun yaşandığı bir gerçek. Köylerde yaşayan insanlarımız mayıs ayından itibaren tarlalara çalışmaya giderler. Bu nedenle bir çok yerde okula başlamaları da geç olmaktadır bazı çocukların.Hatta ekim ayını bulanlar da vardır.Sanırım bu olumsuzluk da göz önüne alınarak böyle bir takvim oluşturulmuş olabilir.Batıda farklı takvim uygulamaları vardır.Sizin öneriniz mantıklı ama ülke gerçeklerini de göz ardı etmemek gerek. Soğuktan kaçınmak elbette iyi olur ama geçim derdi çok daha önemli diye düşünüyorum insanlarımız açısından. Selamlar, mutlu kalın...

Ayşegül HAYVAR 
 12.12.2013 12:33
Cevap :
Soğukta eğitim, sıcakta eğitimden daha zulum değil midir? tarım bölgelerinde üztelik yollar kapanıyor. Selamlar.  12.12.2013 22:42
 

Ülkemizin doğu bölgesi hariç, diğer altı bölgesinde Haziran,Temmuz ve Ağustos aylarında havalar sıcak olduğundan, yazlıklara veya yaylalara gidilir.Herhalde bunu göz önüne almışlar ve bu üç ay okulların tatile girmesi resmileşmiştir.Aslında olaya yakından bakarsak, sizin de belirttiğiniz gibi, bu uygulamanın hatalı olduğunu görürüz.Zira nüfusun büyük bir bölümünü çocukları okula giden aileler teşkil etmekte ve bu grup aynı zamanda fiilen çalişan kesimi oluşturmaktadır. Dolayısıyla tatil yapma veya yazlığa gitme olanakları hem zaman hem maddi olarak kısıtlıdır. Genellikle izinleri 2 partide yani 15'er günlük olarak düşünürseniz ,zaten ebeveynlerin yazlıklara veya yaylalara gitme zamanı çok kısa süre alır.Ayrıca yazlıklar genellikle Büyük şehirlerde oturanlar ve emekliler için vardır.Sonuç, ara tatillerin kış aylarında olması çok mantıklı görülmektedir.Ama sizin bu fikrinize karşı düşünmeden söylenecek ilk şey ve reaksiyon " yani yaz tatili yapmayalım mı " olacaktır.Selamlarımla.

yılmaz çetingöz 
 12.12.2013 11:25
Cevap :
Yaz tatili yapmanın bedeli çocuklara eziyetse, ne denir? selamlar  12.12.2013 22:43
 
 
Toplam blog
: 616
Toplam yorum
: 2075
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1184
Kayıt tarihi
: 03.12.07
 
 

Her kesimi anlama ve kabullenme bilincimle; her kişinin asgari yaşam şartlarına sahip olabildiği,..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster