Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Haziran '06

 
Kategori
Okullar
Okunma Sayısı
475
 

Okullardaki yaralama üzerine

Okullardaki yaralama üzerine
 

sömestr tatilinde "iqra"(oku!) emrini bıraktım, "imşi"ye uyarak yürüdüm, yürüdüm; hedefim internet kafeydi. Orta okulun ilk sınıfında, hem de okulda müptelası olduğum half-life'ı oynamaktı tüm amacım, 2 senedir oynamıyordum, paslanmıştım ama hala çok güzel adam öldürüyordum. Şartlamıştım kendimi, pusudaydım; gelirse biri işi bitecekti.O kadar konsantre olmuştum ki, yanımda oturup sigara içenin kim olduğuna dikkat dahi etmedim. 2,5 saat geçmişti, kalkma zamanı gelmişti; nasıl bir sigaraysa o tüttü de tüttü ben oynamaya çalışırken. Giderayak ilk kez gittiğim bir yerde kavga çıkarmak istemezdim, ama uğraştıktan sonra sigarayı üstüme sindirmeyi başaran kişiyle tanışmak istedim. 8 yaşında olduğunu duyduğumda, tabii ki de güldüm; "ne oğlum o sigara, habire içiyorsun?" diye çıkıştım doğal olarak, kolay avdı 8 yaşında bir çocuk ama yaşından beklenmeyecek bir ciddiyetle "sanane" dedi.O ciddiydi ama davranışı ve sigarası o bedende komik duruyordu. Anlatmaya çalıştım.O artık büyümüştü, zaten "banane"ydi ve arkası vardı. 8 yaşında bir çocuk tarafından tehdit edildim. Yapacak birşey yoktu, güldüm.

***
olayı içerden biri olarak değerlendireyim.

"sınıf" kelimesini anahtar sözcük alarak başlayalım. "reis" sözcüğü ne ifade ediyor size, peki ya "tikky". Bunları bilmiyorsanız, son okulda yaralama olayları hakkında fikir yürütemezsiniz, sadece okur ve üzülürsünüz. Zira jargon bilmeden olmaz. Bazı okulların "reis"leri olur, ben rast gelmedim ama "nam"larını çok duydum. İnsanın bağdat caddesinde kendine yakışanı giymesinin adı "diğer"lerinin dillerine pelesenk olduğu gibi "tikky" dir. Bu aslında küçük adamların büyük adamların dünyasına devam etme isteğidir. Büyük adamların kurduğu dünyanın kaldığı yerden devam ediyor küçük adamlar. Cep telefonları, okullara girdikten sonra birer statü sembolü haline geldiler. "kelebek" ise ucuzdu ve karizması da en az cep telefonu kadar vardı. Üst altı "serseri", alt üstü "tikky" olarak aşağıladı.

***
8 yaşındaki bu çocuk grubunu kendi seçti belki, belki koşullar ona bir taraf biçti. "reis"in birinin yanında başladı kariyerine bir ihtimal. Bir çocuk 2.sınıfta elinde sigara dolaşıyorsa eğer, ondan parlak bir gelecek bekleniyordur çevresinden.

Yeni kilit kelimemiz "çevre" olsun.

Okulda geçirilen zamandan daha fazlası dışarıda geçiyor. "karakter dünyanın fırtınaları ve dalgaları arasında şekil alır." Değil mi goethe? Ne yazık, bu yaşa bu kadar fırtına çok. Ailesinin konumundan ötürü arkadaş ortamında yükseleceği en yüksek konum "reis"lik. Senin büyük adamın diğerlerinin büyük adamından küçük be çocuk.!

***
Bir yandan bunları düşündüm, bir yandan ceset açısından 300'ün aslında iyi bir skor olduğunu. Kıyasıya öldürdükten sonra 2.5 saat, rahatlamıştım. Sonra çevremi taklit ederek küfrettim yol ortası, üzerime sinen sigara dumanına.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 6
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 659
Kayıt tarihi
: 22.06.06
 
 

Bir şekilde eğitim hayatımda başarılı oldum. Daha 5.sınıf bitmeden sınav için koşturulan bir öğrenci..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster