Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Temmuz '11

 
Kategori
Etkinlikler / Festivaller
Okunma Sayısı
518
 

Okullarımızda ‘Seçmeli İstanbul’ dersi…

Okullarımızda ‘Seçmeli İstanbul’ dersi…
 

Ekonomi Gazetecileri Derneği Başkanı Celal Toprak, yılda birkaç kez etkinlik düzenleyerek üyelerini, kültüre ve sanata yakın insanları bir araya getirmektedir. Bunlardan birisi daha gerçekleşti.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) üyeleriyle kimi konuklarına Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin (TGC), Cağaloğlu'ndaki lokalinde kahvaltıda bir araya geldi. EGD Başkanı Celal Toprak'la ve mütevazı bir yaklaşımla birer birer katılanlarla tokalaşıp durumlarını sorması, gönüllerde sevgi tomurcuğu açtırdı!

EGD Başkanı Celal Toprak yaptığı konuşmasında; “Gazetecilerin Babıâli’ye gelmesiyle bölgenin değerlendiğini, Sultanahmet’in İstanbul ile birlikte Dünyanın gözbebeği bir yer oldu. EGD, yıllar önce İstanbul'un tarihi dokusunu bulma seferberliği başlattı. İlk Babıâli gezisini yaşama geçirdi, Kimi sivil toplum kuruluşları ile birlikte böylesi yineledi. Bu tür etkinlikler, İstanbul’u hem Avrupa’nın hem de dünyanın kültür başkentleri arasında adını yazdırmasına katkıda sağladı. Turizm demek, istihdam ve ekonomik kalkınma demektir. İstanbul'un dünya markası olması için bize düşen görevi sürdüreceğiz. '' dedi.

Kendine özgü güzel Türkçesini kullanarak kalabalık bir gruba seslenen Vali Mutlu, İstanbul'un farklı markaları olduğunu dile getirdi. Tarih, turizm ve kültür gibi markalara koşut İstanbul'un markaları bağlamında yiyeceklerinden; Sarıyer böreği, Arnavutköy ciğeri, Çengelköy salatalığı, Vefa bozası, Eyüp simidi, Sultanahmet köftecisi, Hacıbekir şekeri ve lokumlarını saydı. Kentin yiyecek markalarının başlı başına bir hazine olduğunu söyledi. Her mevsim balığında apayrı bir lezzet vardır. İstanbul,‘bir keyif kenti" vurgusunu yaptı.

İstanbul'a gelen turist sayısının 7 milyon olduğunu, bunu Cumhuriyet'in 100. yılı olan 2023'de 25 milyona çıkarma hedefi bulunduğunu belirtti. Babıâli’nin geçmişte gazetecilerin merkezi olduğunu, gazetelerin merkezinin daha sonra başka yerlere taşındığını da anımsatarak "Gazeteciler nereye giderse gitsin ruhu Babıâli’dedir."dedi.

Türkiye'nin bir turizm ülkesi olduğunu ve her köşesinde farklı uygarlıkların izleri bulunduğunu, dile getiren Vali Mutlu, önemli eklemeler yaptı: "İstanbul'u yaşayabilmek için dolaşmak iç turizm de çok önemlidir. Ülke insanının memleketini tanıması ayrıca önemlidir. İstanbul'daki çocuk ve gençlerin bu kenti dolaşmasını sağlamamız gerekir. En önemlisi önümüzdeki öğretim yılında okullarımızın müfredat programlarında Seçmeli İstanbul dersi yer alacaktır.”

Toplantıya çok sayıda katılımın olmasına ve beraberlik içerisindeki görev anlayışına da hayran kaldığını dile getirdi. Konuşmaların ardından Vali Mutlu'ya, Celal Toprak tarafından bir onurluk (plaket) verildi.

EGD'nin öteki etkinliklerinde olduğu gibi burada da Duygu Tekçi ve Esra Eren, programların gündeme gelmesinden başlayayıp kayıt almayla giden büreçte ve etkinlik saatlerinde de özverilerini devinime geçirerek oldukça yoğun performans gösterdiler.

***

Kahvaltı sonrası Valilik binasında geçildi. Valiliğin görkemli giriş salonunda Mutlu, Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Nazır Şentürk’ü de yanına alarak kültürel çalışmalarına değindi. Kısa film gösterisi eşliğinde tarihi bina ve geçmişten günümüze görev alan valiler hakkında tanıtımda bulundu.

İstanbul Gazeteciler Derneği Başkanı, Yenigün Gazetesi Sahibi ve Yazar Engin Köklüçınar; yaptığı kısa, öz ve anlamlı konuşmasında duygularını dile getirerek Vali Mutlu’nun çalışmalarından söz etti ve katılanlar adına teşekkürlerini belirtti. Valilik binasının o devasa mekânları, Vali Mutlu'nun rehberliğinde bir bir ve beğeniyle gezildi.

Kültür sanat gezisi, Topkapı Sarayı’nın ziyaret edilmesiyle sürdü. Böylece bir “İstanbul Buluşmaları” programı daha tamamlandı.

Yaz sıcağını serinleten etkinliğe katkıda bulunanları ve EGD Başkanı Celal Toprak’ı alkışlamak gerekir, düşüncesindeyim.

*

muhsindurucan@hotmail.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 763
Toplam yorum
: 491
Toplam mesaj
: 45
Ort. okunma sayısı
: 1280
Kayıt tarihi
: 18.08.08
 
 

Kırşehir Erkek İlköğretmen Okulu'nu, İzmir Buca Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümünü, İstanbul Çapa M..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster