Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Mart '12

 
Kategori
Okul Öncesi
Okunma Sayısı
3934
 

Okulöncesi eğitim nedir?

Okulöncesi eğitim nedir?
 

Okulöncesi Eğitim her çocuğun hakkıdır.


Okulöncesi eğitimi, insanın doğduğu andan ilköğretime başladığı ana kadar geçen yılları kapsar. Çocukların daha sonraki yaşamlarında önemli rol oynayan; bedensel, psikomotor, sosyal, duygusal, zihin ve dil gelişimlerinin büyük ölçüde tamamlandığı, kişiliğinin şekillendiği ve çocuğun devamlı olarak değişim içerisinde olduğu bir süreçtir.

Yapılan uluslararası araştırmalar ve uygulanan testlere göre, insanların zihinsel ve kişilik gelişimlerinin %70’i 0-6 yaşlar arasında tamamlanmaktadır. 3 yaşına kadar bir çocuğun beyni bir yetişkinden 2,5 kat daha fazla, 6 yaşında ise bir profesörden 2 kat hızlıdır.

0-6 yaş grubunda okulöncesi eğitimi almış çocukların, almamış olanlara göre başarı düzeyleri çok daha yüksektir. 12 yaşında IQ değerleri 5 puan daha yüksek olmaktadır. %75’i liseyi, %65’i üniversiteyi sorunsuz kazanıp bitirmektedir. Yetişkin olduklarında ise dış dünyayla daha kolay ve sağlıklı iletişim kurup sosyal birer birey olmaktadırlar.

Okulöncesi eğitimi, öğrenci-öğretmen-veli üçgeninde gelişen platformdur. Eğitimin ilk basamağını oluşturan okulöncesi eğitimi, hayat gömleğinin ilk düğmesidir ve doğru iliklenmesi gerekmektedir.

Türkiye genelinde ortalama okulöncesi okullaşma oranı maalesef oldukça düşüktür fakat büyük bir hızla ilerlemektedir.

Sonuç olarak; aile ve eğitimcilerin işbirliği ile gerçekleşen okulöncesi eğitimi, çocukların daha yaratıcı, ileriyi görebilen, çevresini amaçları doğrultusunda yönlendirebilen lider ruhlu özerk bir birey olarak yetişmelerinde olmazsa olmaz bir süreçtir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 22
Toplam yorum
: 5
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 751
Kayıt tarihi
: 29.02.12
 
 

0-6 yaş aralığındaki çocukların olumsuz davranışlarının belirlenmesi, eğitilmesi, değiştirilmesi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster