Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Eylül '18

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
69
 

Okulsuz Toplum

Okulsuz Toplum
 

Kitap: Okulsuz Toplum

Tür: Eğitim

Puan: 10 üzerinden 8

Milli Eğitim Bakanlığının da önerilen kitaplar listesinde yer alan bu eser açık söyleyeyim ki hiç beklediğim gibi çıkmadı. 

Elime ilk aldığımda "Okul tamamen gereksizdir" konusunu ele aldığını görünce mizahi üslupla ele alınmış bir eser olduğunu düşündüm ama sonra gördüm ki adam ciddi ciddi okulun zararlı olduğunu savunuyor ve bunu ispatlama yoluna girişmiş.

Kitap ilk bölümlerde oldukça uzun istatistiki verilerle biraz okuma keyfinizi kaçırıyor Allah için; ama sonlarda kendi üretimi olan çözüm önerileriyle okuma sabrı gösterdiğinize değiyor. 

Kitapla ilgili can sıkıcı olan bir diğer konu da, kitabın çevirisinin ciddi ciddi çok kötü olması. Bu konuda çevirmen bana kızmasın ama orijinal cümleye sadık kalmaya gösterdiği özen kitabın okunurluğunu mahvetmiş.

Bunun yerine cümlenin anlamını Türk diline uyarlayarak aktarsaymış çok daha iyi olabilirmiş. Neyse, bu kısmı yazarın suçu değil, ama kitabı Türkçe okuyacağınıza göre eziyet çekerek okuyacağınızı söyleyebilirim.

İçindeki radikal fikirler ve çözüm önerilerinin hatrına okunması gereken bu eser, çeviri kaynaklı olarak canınızı çok sıksa da okumaya kesinlikle değer. Hele ki eğitimciyseniz...

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 418
Toplam yorum
: 208
Toplam mesaj
: 13
Ort. okunma sayısı
: 2426
Kayıt tarihi
: 05.06.10
 
 

Jack Amca, düşünsel dünyasındaki gelişmeleri dışa vurmak niyetiyle başladığı yazı yazma sevdasına..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster