Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Eylül '11

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
378
 

Okulumuz ne olacak ?

Okulumuz ne olacak ?
 

dernek logomuz


Okulumuza her gidişimizde anılarımız tazeleniyor. Ama ilk gençlik yıllarımızın geçtiği bu mekanların bugünkü durumunu gördüğümüzde yüreğimiz daralıyor. Nasıl olur da böyle hayalet bir yerleşke haline gelmiştir okulumuz. Bunu kabullenemiyor hiçbir Adabelenli… Derneğimiz, bu konuda yeni girişimlerde bulunmak istiyor. Bu nedenle bütün Adabelenliler’in desteği de gerekiyor

Geçmişteki girişimlerimiz: 

14.03.2003 tarihinde, o zamanki Dernek Başkanımız Ali YAVUZ tarafından, Milli Eğitim Bakanlığı’na yazılan yazıda, okul binalarımız ile1800 dönümlük arazimizin boş, atıl, çürümeye terk edilmesinin verdiği üzüntü belirtilerek, bu güzel mekanların, içinde kültür- sanat merkezi ve eğitim müzesi de olan Türkiye öğretmenleri için bir huzur evi haline getirilmesi isteği dile getirilmişti. Aynı yazı, Aydın Valiliği ve Milli Eğitim Müdürlüğü’ne de iletilmişti. Derneğimiz tarafından 2003 yılı Mart’ında okulumuzda düzenlenen öğretmen okullarının 155. kuruluş yıldönümü etkinliklerine katılan dönemin Aydın Valisi’nin ilgisi de hepimizi umutlandırmıştı. 

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Eğitimi Genel Müdürlüğü’nün Aydın Valiliği’ne gönderdiği 07/05 /2003 tarihli cevap yazısında, Kültür Bakanlığı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’nün 06/12 /1999 tarih ve 6356 sayılı yazısı da dikkate alınarak, derneğimizin talebine olumlu yaklaşılmış, okulumuz binalarının korunması gerekli taşınmaz kültür varlıkları olduğu ve bu binalara ilişkin her türlü uygulama öncesinde ilgili bakanlıklardan izin alınması halinde restore edilebileceği ifade edilmişti. Hatta derneğimizin restore edilecek binalar için maddi kaynaklarının olup olmadığının bilinmesine ihtiyaç duyulduğu da belirtilmişti. Aydın Valiliği’nden gerekli incelemelerin yapılması ve atıl durumda olan binaların krokilerinin gönderilmesi de istenmişti. 

Ne var ki Derneğimizin maddi kaynaklarının yetersiz olması, dernek yönetimini sponsor arayışına sevk etmiş, dernek başkanımız Ali YAVUZ tarafından ülkemizin önde gelen sanayicilerinden Rahmi KOÇ’a bir mektup yazılmıştı. Derneğimizin hayali, ta Köy Enstitüleri zamanında yapılan ve 2000 yılına kadar da kullanılan, ancak şimdi sit alanı olan ve bakımsızlığa terk edilen 30 dolayındaki bu binaların öğretmenler için DİNLENME YERİ, HUZUR EVİ VE EĞİTİM MÜZESİ yapılmasıydı. Bunun için Rahmi KOÇ’tan beklediğimiz ilgi ve destek, ne yazık ki gelmemiştir.(Okulumuzun hamamını ısıtmada kullanılan Lokomatif, bugün İstanbul’daki KOÇ Müzesi’ndedir.)  

2008’de, dernek olarak okulumuzda düzenlediğimiz öğretmen okullarının 160. kuruluş yıldönümü etkinliklerinde, yüzlerce okul mezunumuzun imzaladığı basın açıklaması ile okul binalarının bir eğitim merkezi veya Adnan Menderes Üniversitesinin bir fakültesi olarak işlerlik kazanması dileği dile getirilmişti. Ne var ki üzülerek belirtmek gerekirse günümüze değin bu girişimlerden bir sonuç alınamadı. 

Yakın tarihte: 

03 /07 /2010 tarihinde yapılan Aydın İl Genel Meclisi toplantısında, atıl durumdaki bu binaların durumu gündeme getirildi. Toplantıda İl Genel Meclisi Turizm Tanıtım ve Dış İlişkiler Komisyonu tarafından hazırlanan Germencik’e bağlı Ortaklar Beldesi’ndeki Ortaklar Anadolu Öğretmen Lisesi içindeki kullanılmayan yapılar adlı rapor görüşüldü.
Germencik İlçe Milli Eğitim Müdürü Tamer Tunç ile yapılan incelemenin sonunda hazırlanan rapor hakkında bilgiler veren Komisyon Başkanı M. Cahit Kaya: “Bu binaların iki şekilde kullanılabileceği kanısındayız. İlk olarak, eğitime hizmet verebilecek biçimde, öğretmen dinlenme ve huzur evi, hizmet içi eğitim merkezi, gençlik ve izcilik merkezi, fakülte veya yüksek okul olarak değerlendirilebilir. İkincisi, ticari olarak düşündüğümüzde, jeotermal enerji potansiyeline sahip bir bölgede olması nedeniyle sağlık turizmine hizmet verecek modern tesislere dönüştürülerek bölge turizmi canlandırılabilir; jeotermalden yararlanılarak büyük seracılık merkezi kurulabilir.” önerisinde bulundu. Ardından yapılan oylamada atıl durumdaki binaların il ekonomisine katkı sağlayacak bir biçimde değerlendirilmesi için çalışma yapılmasına oy birliği ile karar verildi. 

16 /03/2011 tarihinde ise Germencik Kaymakamı Resul ÇELİK, İl Milli Eğitim Müdürü Vekili Mustafa ÖZMEN ile birlikte Ortaklar Öğretmen Lisesi’nin virane halindeki eski binalarında ve geri kalan okul arazisinde incelemelerde bulunan Vali Hüseyin Avni COŞ’a,

okul ve arazisi hakkında bilgi veren Müdürümüz Cafer ÖLGÜN, 1944 yılında, okulun, 1830 dekar arazi üzerinde kurulduğunu, ancak arazinin 1300 dönümünün devlet tarafından satıldığını belirtti. Bugünkü okul arazisinin bulunduğu alanı çok beğenen Vali Hüseyin Avni COŞ, doğal dokusu olağanüstü olan bu arazinin değerlendirilmesi gerektiğini söyleyerek : “Şu anda 433 dönüm araziye sahip Ortaklar Anadolu Öğretmen Lisesi'nin, öncelikle çürümeye yüz tutmuş ve yaklaşık 15 yıldır kullanılamayan bazı binalarının onarılıp eğitime kazandırılması konusunda bir çalışma içerisinde olacağız. Bu arazi, Aydın'da kurulacak ikinci bir üniversite ya da vakıf üniversitesi için tahsis edilebilir. Bir yüksekokul değil, 4-5 fakülteli bir kurum olmalı. Bunun bölgeye özellikle sosyal, kültürel ve ekonomik yönden büyük katkısı olacaktır. Arazinin ortamı, havası, iklimi, doğası buna çok uygun. Arazi, tarihi ve doğal zenginlikleri böyle değerlendirilmeli.” şeklinde konuştu. 

Değerli Dostlarımız,  

Yukarıda da belirttiğimiz üzere, Ortaklar Öğretmen Okullular (Adabelenliler) Derneği olarak, okulumuzun atıl binalarının değerlendirilmesi ile ilgili önerilerimizi kurulduğumuz 2001 yılından başlamak üzere bugüne kadar her platformda açıkladık. 

19 mart 2011’de mezunlarımızın okulumuzdaki buluşmasında binden fazla Adabelenli arkadaşımız, çürümeye yüz tutmuş, yaklaşık 15 yıldır kullanılmayan okul binalarının onarılıp eğitime kazandırılması konusunda istek ve dileklerini belirttiler. Okulumuz binalarının yeniden yapılandırılmasında mezunlarımızın görüş ve önerilerinin dikkate alınarak bu kültür mirasımıza sahip çıkılacağı inancımızı koruduğumuzu bildiririz. Ortaklar Köy Enstitüsü tüm binaları ve yerleşkesi 2000 yılında 'sit alanı' ilan edilerek Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından koruma altına alınmış. Ancak bugünkü durumuyla adeta yıkılmaya terk edilmiş durumda. Bu nedenle sit kararı veren, İzmir Tarihi-Doğal-Kültürel ve Turistik Varlıkları Koruma 2'nolu Kurulu'nu, Aydın Valiliği'ni, Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nü, Germencik İlçe Kaymakamlığı'nı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nü, Vakıflar Bölge ve İl Müdürlüklerini, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlıklarını ve konuyla ilgili tüm birimlerini, okulumuz binalarının yeniden eski görüntülerine kavuşturulması için çalışmaya çağırıyoruz. 

Önerimiz 

*Projenin adı :ADABELEN ÖĞRETMEN DİNLENME VE HUZUR EVİ  

*Köy enstitülerinin teori ve pratik birlikteliğindeki felsefesini içeren bir huzurevi anlayışına dayanan (işe yarama duygusu) Öğretmen Dinlenme ve Huzur Evinde kalacak olan emekli öğretmenlerin üretim içinde olabilecekleri çalışma ortamları yaratılabilir. 

*Düşünsel ve bedensel enerjilerini değerlendirebilecekleri hobi bahçeleri içerebilir 

*Ergonomi, estetik ve sosyal ihtiyaçlar açısından asgari seviyede bazı mimarî düzenlemeler yapılabilir. 

*Sanatsal etkinlikler düzenlenerek ve bu etkinliklere dışarıdan gelecek insanlar ile Anadolu Öğretmen Lisesi öğrencilerinin katılmaları sağlanabilir. 

*Yakınında bulunan termal sudan yararlanılarak, hem ısıtma hem de dışarıdan gelenlere açık olmak üzere tedavi amaçlı bir ortam yaratılabilir.  

Sevgili Dostlar,  

Bizim önerilerimiz böyle olmakla birlikte okulumuz binalarının atıl durumdan kurtulması için sosyal sorumluluk çerçevesinde gelebilecek bütün önerilere de açığız. Böylesi çalışmalara katkıda bulunabilecek kişi ve kurumlarla işbirliği yapılmasını sağlamak konusunda tüm Adabelenliler’in kendilerini sorumlu sayacaklarını biliyoruz. Bu konuda dernek olarak oluşturacağımız çalışma gruplarına tüm Adabelenlilerin katkı vereceklerine ve destekleyeceklerine yürekten inanıyoruz 

Burası için bir çalışma komisyonu oluşturulması amacıyla derneğimiz çalışmalarını sürdürmektedir. Gerek üyelerimizin, gerekse tüm Adabelenliler’in okulumuza sahip çıkmalarını istiyoruz ve bekliyoruz! 

MUSTAFA ÖZMEN 

Ortaklar Öğretmen Okullular(Adabelenliler) Dernek Başkanı 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 9
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1526
Kayıt tarihi
: 20.12.10
 
 

Ortaklar ilköğretmen okulu-İzmir yüksek öğretmen okulu-Ege Üniversitesi Fen Fakültesi mezunuyum. 20 ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster