Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Kasım '19

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
220
 

Okumak mı, Yazmak mı?

Eskiden yani sosyal medya, internet ve blog siteleri yokken eli kalem tutanların bir şeyler yazıp yayınlatması çok ama çok zordu. Yeteneğiniz, şansınız ve de tanıdığınız varsa, açıkçası elinizden tutan biri varsa yerel ya da ulusal basında kendinize bir yer bulur ve kalem oynatırdınız. Tekrar edeyim ki bu öyle hiç de kolay değildi.

Ama o zamanlar okumak, bir şeyler öğrenmek, kitap ve dergi okumak adeta modaydı, moda dediğim çok yaygındı. Her tarafta, şehrin her yerinde kitapçılar bulunur ve müşterilerle dolar taşardı. İnsanlar birbirine kitap hediye eder, hatta okudukları kitapları arkadaş ve dostlarıyla da paylaşırlardı. İş böyle olunca da o zamanlar insanlar daha bilgili ve donanımlıydı. Bizi yönetenler de zaman zaman okudukları kitaplarla gündem olurlardı. Benim bildiğim 60’lı, 70’li ve 80’li yıllar böyleydi. Hatta 90’lı yıllar da böyleydi diyebilirim. Ben de 60'lı yıllardan başlayarak bir taraftan tahsilimi yapıyor bir taraftan da elime geçirdiğim ve çok kısıtlı bütçemle alabildiğim kitapları büyük bir heyecan ve istekle okuyordum.

Bugüne gelince; ben de artık bugünkü modaya uydum ve sadece sosyal medya ve internette bulduğum metinleri okuyorum ya da videoları izliyorum. O eskiden olan okuma hevesim ve çabam maalesef yok artık! Tabi biraz da unumu eleyip eleğimi astığım, meslekten emekli olduğum içindir bu…

Tekrar başlıktaki soruya dönersek; herkesin bildiği gibi artık günümüzde yazmak çok kolaylaştı. Azıcık eli kalem tutan herkese bu fırsat tanınıyor. Burada da kendine bir yer bulabiliyor. İşte bu nedenle hepimiz hemen her gün ve zaman zaman bir şeyler yazıyoruz; bunların çoğu da çok güzel şeyler ancak daha önceki bir bloğumda da belirttiğim gibi yazdıklarımızın okunma ve yorumlanma oranları istenen ve beklenen düzeyde değil. Özetle anlatmak istediğim, hiç değilse yazdığımız kadar okuyalım! Yoksa burası ve tabi benzer bütün blog siteleri sonunda birer ‘blog mezarlığına’ dönecek!  Oysa MB’da, okunup gün yüzüne çıkmayı bekleyen o kadar güzel ve faydalı bloglar var ki…

Ben hiç değilse burada yazmak kadar okumaya da vakit ayırıyorum ve bilgimi, kültürümü artırmaya çalışıyorum. Bu vesileyle yazılarını ve şiirlerini zevkle okuduğum yazar ve şair arkadaşlarıma en içten teşekkürlerimi sunuyorum. Sizin en iyi okurunuz benim!

Yazımı Victor Hugo’nun şu meşhur sözüyle bitireyim: “Okumak gıdadır. Okuyan insanlık, bilen insanlıktır.”

Şen ve esen kalınız.

Dr. Atanur Yıldız

10 Kas. 19

Kocaeli 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 547
Toplam yorum
: 98
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 254
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster